Search
Close this search box.

10 sposobów na spędzenie czasu bez ekranów

Nauka i rozrywka przy komputerze lub telewizorze, spotkania ze znajomymi ze smartfonem w ręku – tak w wielu przypadkach wygląda czas dzieci i nastolatków w ciągu roku szkolnego. Czy w wakacje będzie inaczej? Jak zawalczyć o zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci? Co im zaproponować, by zechciały oderwać się na kilka godzin, dni, tygodni od „wciągających ekranów”?

Z badań oraz opinii psychologów i psychiatrów jasno wynika, że przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, podczas wykonywania wysiłku fizycznego, korzystnie wpływa na psychikę młodego człowieka.

Dlatego też dobrze jest zaplanować wspólny czas w porozumieniu z dzieckiem, biorąc pod uwagę jego potrzeby, zainteresowania i pasje. Może w ciągu roku szkolnego nie było czasu na rozwijanie hobby? A może dzięki wakacyjnym aktywnościom objawią się nowe umiejętności? Dlatego im więcej możliwości do wyboru, tym większa szansa na zdrowe spędzenie wolnego czasu.

Poniżej prezentujemy parę pomysłów na atrakcyjne „odrywacze” od ekranów – te propozycje nie są oczywiści etyko dla najmłodszych, ale i dla rodziców i całych rodzin.

Wyprawa rowerowa

Chyba nie ma prostszego sposobu na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu niż wycieczka rowerowa. Można ją odbyć tylko we dwoje lub zaprosić do udziału rodzinę i przyjaciół. Ciekawym jej elementem będzie zwiedzanie okolicy, przerwa na lody lub piknik. Na początek warto zaplanować krótszą trasę, którą z każdą kolejną wyprawą można wydłużać, dodając kolejne atrakcje.

Spływ kajakowy

Jeśli zamiast pedałowania wolimy wiosłowanie, to wakacje są idealnym momentem na podjęcie wyzwania, jakim jest spływ kajakowy. Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie: niebo, szumiącą wodę, a wkoło przybrzeżną zieleń. Podczas takiej atrakcji można usłyszeć śpiew ptaków i podziwiać pływające całkiem blisko kaczki i łabędzie – co na pewno będzie dodatkową atrakcją dla najmłodszych. Wybierzmy rzekę i długość trasy dostosowaną do naszych umiejętności, tak by ten czas był przyjemnym relaksem, ale też by mięśnie mogły trochę popracować. 😛

Park linowy, park trampolin, skałka wspinaczkowa

Na te atrakcje możemy zabrać dzieci wraz z ich kolegami i koleżankami. Element rywalizacji z odrobiną szaleństwa powinien podnieść poziom endorfin, pozostawiając chęć powrotu do tej aktywności lub rozbudzić apetyt na nowe wyzwania. Oczywiście możemy wybrać się tylko ze swoimi dziećmi i razem z nimi „oddać się” zabawie. Będzie to z korzyścią zarówno dla nich, jak i dla nas 🙂 A kalorie spalone w ten sposób można uzupełnić pysznymi deserami owocowymi z mnóstwem witamin. Mniammm…

Spacer z elementami zwiedzania

Wakacyjna pogoda sprzyja długim spacerom połączonym ze zwiedzaniem np. ogrodów botanicznych, zoologicznych oraz parków miejskich organizujących koncerty plenerowe, bądź wyposażonych w place zabaw. W razie niesprzyjającej aury możemy zdecydować się na odwiedzenie centrów edukacyjnych, muzeów czy galerii sztuki. Dzięki takim spacerom dzieci mogą nie tylko miło spędzić czas i poruszać się ale także zdobyć wiedze w sposób dużo milszy niż w szkolnych ławach.

Sport na wyciągnięcie ręki

Jeśli masz do dyspozycji własny ogród lub podwórko przed blokiem, to aktywności sportowe możesz zorganizować właśnie tam. Piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, badminton czy bule wymagają posiadania sprzętu. Natomiast zabawa w berka, czy chowanego to jedynie zachęcenie kilku osób do wspólnej zabawy. Można też nauczyć dzieci gry w klasy, czy skakania w gumę. Czasami wystarczy dać najmłodszym bańki mydlane, albo pistolety na wodę, by nie nudziły się w domu lub kolorową kredę, by przyozdobiły chodnik w najpiękniejsze dzieła sztuki.

Wakacyjna lektura

To szansa na znalezienie swojego ulubionego gatunku literackiego, autora czy bohaterów, których losy młody człowiek będzie chciał poznawać i których przygodami będzie się ekscytował. To możliwość rozbudzenia pasji czytania, przy jednoczesnym wzbogaceniu słownictwa i oswojeniu ortografii. Korzyści jest mnóstwo, ale … warto by dorośli dali dobry przykład 😊

Planszówki i karcianki

Gry planszowe są świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi. Tym bardziej, że ich różnorodność, poziom trudności oraz stawiane wymagania można dobrać do wieku, umiejętności i liczby graczy. Jeśli dysponujemy wersjami podróżnymi szachów, warcabów czy chińczyka możemy je zabrać na wycieczkę i pograć w przerwie podczas wędrówki. Podobnie z kartami. W przypadku rozbudowanych gier planszowych, ze względu na ilość drobnych elementów, lepiej zagrać w nie w domu na stole albo dywanie.

Wspólne gotowanie

To naprawdę miłe doświadczenie, choć wymaga od dorosłego cierpliwości i przyzwolenia na większy niż zazwyczaj bałagan w kuchni. Nie musimy porywać się na skomplikowane przepisy. Najistotniejsze, aby to, co będziemy przygotowywali by nam smakowało. Przejrzyjmy książkę kucharską, albo skorzystajmy z już znanych przepisów. I najważniejsze zróbmy to razem 🙂

Impreza ze znajomymi

Gdy już uda się spędzić czas rodzinnie oraz z każdym z dzieci z osobna, to zaprośmy przyjaciół i zorganizujmy wspólną imprezę. Możemy zrobić kilka takich spotkań, z każdą zaprzyjaźnioną rodziną z osobna, a potem umówić się na rewizytę. Może dzieci mają przyjaciół, których chciałyby zaprosić na nocowanie albo weekend? Wówczas postarajmy się ustalić wraz z nimi zasady takiej gościny. Jedną z nich mogłoby być odłożenie telefonów do koszyczka w określonych porach dnia i w nocy.

Ognisko

Miłym wspomnieniem z wakacji są biesiady przy ognisku i grillu. Przygotowanie paleniska i przysmaków stanowi dużą frajdę, którą dopełniają opowieści, śpiewy i gra na gitarze. Jeśli mamy taką ochotę, możemy zająć się również aranżacją otoczenia, rozwieszeniem lampek, ustawieniem lamp lub świec. To wprowadzi niepowtarzalny nastrój.

To tylko 10 propozycji na spędzenie wolnego czasu (z dziećmi) bez używania smartfonów, komputerów, czy telewizora. Nawet jeśli propozycje te na początku nie wydają się bardzo atrakcyjne, to warto próbować je wdrażać. Aż stopniowo wydłużając czas spędzany na świeżym powietrzu i bez elektroniki damy radę naprawdę aktywnie odpocząć. Powodzenia!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu?

Jak to wygląda? Objawy wypalenia zawodowego mogą się różnić w zależności od osoby i kontekstu, jednak mogą obejmować: uczucie wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, chroniczne zmęczenie,

5 zabaw na niepogodę, które uczą

Nauczanie przez zabawę stanowi skuteczną i innowacyjną metodę edukacyjną, oferującą szereg korzyści dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zabawa angażuje najmłodszych w sposób, który jest