Search
Close this search box.

10 sposobów na zdrowe święta z całą rodziną

Sezon świąteczny tuż za rogiem. Magiczny blask świateł, niepowtarzalna atmosfera barwnych dekoracji, wyjątkowy czas z rodziną… ale często także stres, zabieganie i długie godziny spędzone nieruchomo przy suto zastawionym stole, wciąż uginającym się od potraw, których wcale nie ubywa. Dla tych, którym zależy na zdrowym trybie życia, święta mogą być nie lada wyzwaniem, a perspektywa poświątecznego zrzucania nabranych kilogramów może skutecznie zatruć radość z rodzinnego czasu.

Ale czy naprawdę musi tak być? Wcale nie! Święta nie muszą pokrzyżować planów na aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie – wystarczy, że odpowiednio się do nich przygotujecie i zaangażujecie się w nie całą rodziną. Poniżej znajdziecie 10 wskazówek, które pomogą Wam spędzić święta zdrowo i wesoło w towarzystwie najbliższych. Nie musicie rezygnować ze starych tradycji, żeby otworzyć się na nowe.

Pożegnanie ze stresem

Święta kojarzą Wam się z szaloną bieganiną i nieustającym stresem? Już z wyprzedzeniem zaplanujcie świąteczne aktywności i potrawy, zwracając szczególną uwagę na ich walory odżywcze. Spróbujcie przygotować zarówno dom, jak i smakołyki wcześniej, żeby uniknąć wigilijnej paniki. Zaangażujcie w to całą rodzinę. Jeśli podzielicie się obowiązkami, wszystko pójdzie jak z płatka! Zarówno w okresie przygotowań, jak i w trakcie świąt, warto wygospodarować trochę czasu na ziołową herbatę i ćwiczenia rozciągające, które pozwolą nieco rozluźnić mięśnie i zredukują poziom stresu.

Higiena jedzenia podczas przygotowań

Harmonogram wigilijny jest tak zajęty, że nie ma czasu na posiłek i pozostaje tylko czeka na wieczorną kolację? Taka strategia może spowodować, że w trakcie przygotowań zjecie znacznie więcej, niż trzeba. Dlatego pamiętajcie, by mimo wiru aktywności zachowywać regularność w spożywaniu posiłków lub by wyposażyć się na ten czas w zdrowe, warzywne przekąski, które Was zasilą i pozwolą zachować niezbędny umiar przy wigilijnym stole.

Coś dla innych

Święta to czas dawania. Dlatego przygotujcie w domu dekoracje lub zdrowe smakołyki dla sąsiadów czy znajomych i pójdźcie całą rodziną na spacer, żeby je dostarczyć. Trochę ruchu i uśmiechy na twarzach bliskich na pewno wynagrodzą włożony wysiłek!

Mniej a zdrowiej

Czy stół świąteczny naprawdę musi się uginać od jedzenia? Niekoniecznie – w końcu to nie ilość potraw jest najważniejsza. Czasami warto przygotować mniej, a zamiast tego postawić na zdrowie i spokój. Wyposażcie się w przepisy na lepsze, zdrowsze odpowiedniki wigilijnych potraw. Nie musicie rezygnować z tradycji – czasem już zmiana kilku składników potrafi dużo zmienić! Planujcie to, co jecie, w ciągu dnia. Macie przed sobą obfity obiad? Może warto rozważyć lżejsze śniadanie. Spróbujcie także przeciwdziałać efektowi małych dokładek – możecie skosztować wszystkiego po trochu, ale warto zapobiec sytuacji, w której talerz nigdy się nie opróżnia.

Wspólny czas na świeżym powietrzu

Niezależnie od pogody, święta są wspaniałą okazją, żeby spędzić trochę czasu na zewnątrz z rodziną. Wreszcie możecie wybrać się na spokojny, długi spacer po Waszej okolicy. Zrelaksujcie się. Nawet jeżeli śnieżnej pokrywy brak, możecie nacieszyć się zimowym słońcem i dajcie się odświeżyć chłodnemu powietrzu. Nieco bardziej aktywni mogą zawsze udać się na lodowisko i popracować razem nad łyżwiarską kondycją.

„Zdrowe” prezenty

Zdarzyło się Wam kiedyś, że nie mieliście pomysłu na prezent i już po raz kolejny kupiliście komuś bombonierkę czy torbę słodyczy? Spróbujcie uniknąć takiego scenariusza poprzez zaplanowanie prezentów z wyprzedzeniem. Warto pomyśleć o „zdrowych” podarunkach, które zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Możecie też zafundować sobie rodzinny prezent i zaplanować wspólny wyjazd na łono natury!

Uwaga na siedzący tryb życia!

Polacy przeważnie spędzają święta na siedząco – wokół stołu i przed telewizorem, zawsze w otoczeniu talerzy pełnych kalorycznych przekąsek. Brzmi znajomo? Tym razem może być inaczej. Deser nie musi stać na stole cały dzień. Zamiast ciasta postawcie na stole miskę orzechów, owoców lub warzyw. Nie musicie rezygnować z oglądania świątecznych klasyków filmowych, ale uniknijcie sytuacji, w której siedzicie przed ekranem cały dzień. Po seansie koniecznie wybierzcie się na rozgrzewający spacer.

Świąteczny wieczór planszówkowy

Postawcie na takie aktywności, które pozwolą Wam na chwilę zapomnieć o jedzeniu. Zagrajcie wspólnie w kalambury – możecie nawet sami wymyślić hasła, które będą bezpośrednio związane z Waszą rodziną. Odświeżycie w ten sposób swoje wspomnienia i zapewnicie sobie wspaniałą zabawę. Możecie też zorganizować wieczór planszówek – sięgnijcie po Wasze ulubione i odkryjcie nowe.

Zimowe zwiedzanie

Pierwszy dzień świąt i wizyty u dalszej rodziny już za Wami? Wybierzcie się na wspólne zwiedzanie. Wasz region na pewno skrywa wiele tajemniczych i atrakcyjnych miejsc. Przejdźcie się po zakamarkach lokalnej starówki czy okolicznego parku narodowego lub krajobrazowego. Zaplanujcie wspólną trasę wędrówki i nacieszcie się widokami. Zabierzcie ze sobą jedzenie, gorącą herbatę w termosie i po drodze zróbcie sobie zimowy piknik!

Zdjęciowe wspomnienia

Wieczorem w cieple kominka najlepiej wyciągnąć rodzinne albumy i obejrzeć zapomniane zdjęcia. Zróbcie zimową herbatę, razem cieszcie się fascynującymi opowieściami z przeszłości i twórzcie nowe. Nie ma lepszego sposobu na rodzinną integrację.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

5 zabaw na niepogodę, które uczą

Nauczanie przez zabawę stanowi skuteczną i innowacyjną metodę edukacyjną, oferującą szereg korzyści dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zabawa angażuje najmłodszych w sposób, który jest

Najlepszy czas na ćwiczenia?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na ćwiczenia – czy rano zaraz po przebudzeniu, czy może wieczorem po całym dniu pracy. Czy na