Search
Close this search box.

7 najciekawszych sportów świata

Dyscypliny, w których polscy sportowcy odnoszą sukcesy, raptownie zyskują grono kibiców oraz młodych adeptów. Wyjątkiem jest piłka nożna, która bez względu na odniesione zwycięstwa, czy poniesione porażki, zawsze liczy wielu fanów, a nawet „ekspertów” 😉 Tymczasem na świecie istnieją ciekawe hybrydy istniejących sportów, które dzięki utalentowanym zawodnikom stopniowo przebijają się do świadomości szerszej grupy odbiorców.

Poniżej zamieszczamy 5 dyscyplin drużynowych oraz 2 indywidualne, które mogą zaciekawić niejedną osobę.

Teqball

Teqball polega na odbijaniu piłki nogą, ciałem lub głową, bez użycia rąk, w taki sposób by wylądowała na stole po stronie przeciwnika. Piłka jest podobna do nożnej, ale lżejsza i mniej napompowana, a nawet krzywo uszyta, przez co nie wiadomo, jak się odbije. Stół nie jest płaski, jak do tenisa stołowego, lecz ma wypukły kształt. Rywalizują ze sobą dwaj zawodnicy, dwie zawodniczki, albo dwa zespoły (debel lub mikst). Rozgrywka trwa do 12 punktów, do 2 wygranych setów. W przypadku remisu w setach, zawodnicy grają trzeci do 2 punktów przewagi.

Korfball

Korfball jest koedukacyjną grą zespołową, będącą połączeniem koszykówki, piłki ręcznej i nożnej. Drużyna liczy 8 zawodników: 4 kobiety i 4 mężczyzn. Mecz trwa 2 razy po 30 minut. Rozgrywka odbywa się na boisku o wymiarach boiska do piłki ręcznej. Zadaniem graczy jest zdobycie punktów przez wrzucenie piłki (wielkości piłki nożnej) do kosza bez tablicy zawieszonego na 3,5 metrowym słupie. Zabronione jest kozłowanie, przemieszczanie się z piłką, popychanie i wyrywanie piłki przeciwnikowi.

Sepak takraw

Sepak takraw to tajska odmiana siatkonogi, która powstała z połączenia sztuk walki, siatkówki i piłki nożnej. Dwie drużyny liczące po 3 zawodników każda, na boisku do badmintona, przerzucają piłkę nad siatką wyłącznie za pomocą stóp. Piłkę, wykonaną z włókna syntetycznego, muszą utrzymać w powietrzu bez użycia rąk i ramion. W związku z tym akrobacje, jakie wykonują zawodnicy, przywodzą na myśl gimnastyków sportowych.

Podwodny hokej

Podwodny hokej rozgrywany jest na basenie o wymiarach 25 m długości i 15 m szerokości oraz na głębokości od 2 do 4 m. W skład każdej drużyny wchodzi 6 zawodników i 4 rezerwowych, wyposażonych w maskę, fajkę i płetwy oraz 26 cm kij do hokeja. Mecz trwa 2 razy po 15 minut i kończy się minimalnie jednobramkową przewagą. W przypadku remisu dyktowana jest 15 minutowa dogrywka. Drużyny nie posiadają bramkarzy, a sama bramka ma szerokość 3 m. Zabronione jest ciągnięcie lub chwytanie zawodników.

Petanque

Petanque, inaczej gra w bule, jest francuską, towarzyską grą zręcznościową. Odbywa się na bulodromie o wymiarach 15 m długości i 4 m szerokości, na pokrytym utwardzonym żwirem podłożu. Drużyny mogą liczyć jednego, dwóch lub trzech zawodników. Gra może składać się z kilku rozgrywek, z których każda rozpoczyna się od wyrzucenia „świnki” – małej kulki o średnicy 3 cm – z okręgu. Punkty przyznawane są za umieszczenie własnych buli – kuli o średnicy 8 cm – jak najbliżej „świnki”. Wygrywa drużyna, która rzucając bulami pierwsza zdobędzie 13 pkt.

Runmageddon

Runmageddon jest ekstremalnym biegiem z przeszkodami. Na trasie na uczestników czekają błoto, zasieki, okopy, powalone drzewa, wiszące i leżące opony, przeszkody linowe, ogień, woda oraz skośne i pionowe ściany. Zdecydowana liczba przeszkód wymaga od zawodników współpracy. Rywalizacja jest przy okazji.

Disc golf

Disc golf podobnie jak golf odbywa się na polu złożonym z 9 lub 18 dołków. Zadaniem gracza jest wrzucenie latającego dysku (frisbee) do kosza. Dysk w drodze do kosza musi upaść na ziemię, aby rzut został zaliczony. Jeśli dysk przekroczy linię outu (zbiorniki wodne, drogi publiczne, zawiśnie na drzewie), gracz otrzymuje punkt karny. Wygrywa ten, kto zaliczy kosze przy jak najmniejszej liczbie rzutów.

Różne motywacje, jeden cel

Runmageddon powstał z myślą o tych, którzy potrzebują mocnych wrażeń i wyzwań rzuconych sprawności, sile, wytrzymałości i odporności psychicznej. Podwodny hokej stworzono dla nurków brytyjskiej marynarki wojennej, by utrzymać ich sprawność i poprawić skuteczność w akcjach pod taflą wody. Natomiast teqball wymyślili węgierscy pasjonaci piłki nożnej, pragnący sportu bez agresji i kontuzji.

Zachęcamy do korzystania z bogactwa dyscyplin, nie tylko tych dobrze znanych i lubianych. Odkrywajcie swoje pasje i predyspozycje, prowadząc aktywny tryb życia.

Niech bakcyl będzie z Wami 😉

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Aktywne ferie zimowe? Tak, to możliwe!

Zimowe wakacje, chociaż trwają tylko 2 tygodnie, są z utęsknieniem wyczekiwane przez małych i dużych. To szczególny czas, który może pomóc w zacieśnianiu rodzinnych i