Search
Close this search box.

Ekspedycja Kajakowa dookoła Północnego Spitsbergenu

Pod koniec czerwca 2016 Rafał Król i Damian Laskowski wyruszyli jednoosobowymi kajakami z Longyearbyen – jedynego miasteczka arktycznej wyspy Spitsbergen w kilkutygodniową ekspedycję kajakową dookoła północnego Spitsbergenu. Wyzwaniem były spore odcinki pokonywane z dala od brzegu na otwartym morzu ale także sztormy i pływające góry lodowe.  

Podróżnicy musieli też uważać na ogromne arktyczne zwierzęta, bo ponad tonowe morsy czy orki z łatwością mogły wywrócić kajaki. Trasa ekspedycji wiodła zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej do prawej wzdłuż zachodniego wybrzeża gdzie podróżnicy wielokrotnie spotykali niedźwiedzie polarne. W szczycie arktycznego lata temperatura powietrza osiąga maksymalnie 7C a temperatura wody 4C. Ekspedycja zakończyła się po pokonaniu 2/3 trasy czyli ponad 500 km z powodu pęknięcia jednego z kajaków i utraty pływalności.

Podróżnicy korzystali ze śpiworów i mat Thermarest, sprzętu do gotowania i filtrowania wody MSR, worków wodoodpornych Sealline. Dlaczego w kajakach? Jak powiedział Rafał Król:

„Zobaczyć niedźwiedzia polarnego w zoo to zupełnie co innego niż zobaczyć go z kajaka 30 metrów od brzegu. A poczuć jak w odległości kilkuset metrów wynurza napompowana hala tenisowa która okazuje się stutonowym wielorybem grenlandzkim – to przeżycie wręcz transcendentalne.”

Ekspedycja Kajakowa Spitzbergen 2016 - Niedzwiedz Polarny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Chorujemy na te strony. Widoki, które przyprawiają o opad szczęki – miejscami tak nierealne. Jednak zobaczyć ten kawałek z perspektywy kajaku… brak słów na taki wyczyn :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Ekspedycja na rzekę Vjosa w Albanii

Materiał video z ekspedycji Rafała Króla po pięknych wodach Albanii. Warto zobaczyć szczególnie jeśli macie dość zimowych widoków za oknem i chcecie ogrzać się patrząc

W okowach wysokogórskiej zimy

Pamirska Zima w Siodle

Rok temu, nasze zmagania z zimą w Tien Szan, zostały gwałtownie przerwane przez chorobę. Człowiek strzela, a Bóg kule…. Kumpel się wykurował, a obu nam