Search
Close this search box.

Najpiękniejszy Park Narodowy w Polsce

Gdy zakończyłem swoją Dziką Odyseję i w 23 miesiące odwiedziłem 23 Polskie Parki Narodowe (2015-2017), większość znajomych, przyjaciół, rodzina oraz prezenterzy radiowi zapraszający mnie na rozmowy, pytali: „Krystianie, odwiedziłeś już wszystkie parki, zatem który według ciebie jest ten najpiękniejszy?”

Dzikie Lato
Dzikie Lato – Polskie Parki Narodowe

Zadziwiające jest jak przywykliśmy do tworzenia rankingów popularności, rankingów dziesięciu najpiękniejszych, najatrakcyjniejszych, najbardziej wciągających miejsc na naszej planecie.

Tworząc listę „naj” trzeba przyjąć pewien styl myślenia: zobaczyć, zanalizować, ocenić, porównać, zakwalifikować, uzasadnić. Oto sześć aktywności, które podczas wyprawy skrupulatnie są realizowane przez twórcę rankingu. 

Następnie, osoba zapoznająca się ze stworzonym rankingiem wybiera trzy najwyższe pozycje „naj”, jedzie w dane miejsca. Przyjmuje tę samą strategię myślenia: zobaczyć, zanalizować, ocenić, porównać, zakwalifikować i dodatkowo – wejść z twórcą rankingu w konfrontację, jeżeli ten „naj” nie okaże się tym najbardziej wyjątkowym. Cel: wyłonić zwycięzcę.

Dzika Jesień – Polskie Parki Narodowe

Tworzenie rankingów jest pomocne i potrzebne przy zakupie produktów. Korzystamy z nich i są niezbędne bez dwóch zdań. Czy jednak park narodowy można traktować jako odrębny „produkt turystyczny”? Czy powinienem teraz rozpisać pod spodem listę dwudziestu trzech parków narodowych i określić ten najpiękniejszy produkt?

Według mnie to niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ nie traktuję parków narodowych jako produkty do ułożenia w rankingu, ale jako puzzle złożone z dwudziestu trzech części lub jedną opowieść rozpisaną w dwudziestu trzech rozdziałach.

Dzika Zima – Polskie Parki Narodowe

Każdy park narodowy jest niezwykłą arką bioróżnorodności, wyspą przyrodniczego bogactwa, którą podczas wyprawy warto: odkryć, przeżyć, poczuć i zachwycić się. Następne warto zaprosić swój mózg do zupełnie innego procesu, do innej strategii:

  • nie szukać różnic, ale powiązań,
  • zadawać pytania w jednym, poszukać odpowiedzi w drugim,
  • nie faworyzować, lecz łączyć wszystko w jeden obraz. 

Niezwykłym doświadczeniem jest ułożyć w całość panoramę dziewięciu górskich parków narodowych, dodać do nich wszystkie parki chroniące rzeki, malownicze jeziora, mokradła, bagna, lasy i wybrzeże morskie.

Złożenie wszystkich dwudziestu trzech części układanki tworzy tak bogaty i pełny obraz, że żadna z pojedynczych części nie jest w stanie być tą najpiękniejszą cząstką.

Dzika Wiosna – Polskie Parki Narodowe

Czy czytając przygodową opowieść złożoną z dwudziestu trzech rozdziałów jesteśmy w stanie określić, który z nich jest „naj”?

To trudne, bo przecież akcja z jednego rozdziału przenosi się do drugiego, wątki rozwijają z czasem, pytania zadane w rozdziale pierwszym mają swoją odpowiedź w siedemnastym, zwrot akcji dokonuje się w dwunastym, nieznajomy bohater z pierwszego rozdziału staje się wzorem do naśladowania w dwudziestym trzecim.

Parki narodowe to wielka opowieść o geologicznych, botanicznych i zoologicznych skarbach na poszukiwanie których wyrusza się osobiście.

Tajemnice buczynowego lasu odkryte w jednym parku zostaną rozwiązane w następnych; zachowania zwierząt spostrzeżone w jednym parku, zostaną zrozumiane w innym. To niesamowite. Ta wyprawa wiedzie też przez krainy różnorodnych kultur i bogatych kart historii. Czytając tę opowieść, wdrukowuje się ją w swoje życie.

Dziki Pazur – zobacz więcej

Układanie puzzli złożonych z dwudziestu trzech części i czytanie epickiej opowieści rozpisanych w dwudziestu trzech rozdziałach – tym jest Dzika Odyseja, do której przeżycia zapraszam każdą i każdego.

Ułożenie pełnej panoramy dzikiej przyrody i napisanie najbardziej wciągającej opowieści życia jest według mnie bardziej wciągającym wyzwaniem niż tworzenie rankingów.

Obecnie trwam „w drugim okrążeniu” Dzikiej Odysei. Po raz kolejny odkrywam wszystkie dwadzieścia trzy parki narodowe w Polsce. Tym razem jestem kierownikiem Ekspedycji Pionierów 2019-2021

Do układania przyrodniczych puzzli i tworzenia epickiej opowieści zaprosiłem rodziny z wielu miejsc Polski. Czy to okrążenie jest ciekawsze niż pierwsze? Aaaa! i tu Was mam. To było podchwytliwe pytanie. Chciałem zrobić ranking dzikich okrążeń. Sami dobrze wiecie że mega puzzle można układać wiele razy i fascynującą opowieść czytać kolejny raz.

Do zobaczenia na Szlaku Dzikiej Odysei pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!
Krystian Tyrański

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Krystian super napisane i super opisane nasze parki narodowe . Nie ma najpiękniejszego bo wszystkie mają to coś w sobie ,to bogactwo natury i piękno . Pozdrawiam i życzę sukcesów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Oszczędne wakacje pełne wspomnień

Kasztany już zakwitły, maturzyści piszą matury, a więc… wakacje za pasem. Aż chciałoby się zaśpiewać z kabaretem OT.TO: „Chodzę do szkoły, bo każdy gdzieś chodzi

Zakończenie Dzikiej Odysei

Ekspedycja Pionierów dobiega końca. W połowie lipca jesteśmy w drodze z Magurskiego Parku Narodowego do ostatniej naszej bazy terenowej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Po drodze