Bieszczadzki Park Narodowy

Dzika Inspiracja

W październiku szlak Dzikiej Odysei wiedzie przez kolejny górski park – tym razem chroniący Wschodnie Karpaty – Bieszczadzki Park Narodowy. Tu na każdego czekają dwa wyjątkowe doświadczenia: rykowisko jeleni i widowisko złotej jesieni. Rykowisko jeleni jest niezwykłym słuchowiskiem, na które trzeba się udać wczesnym ranem lub wieczorem. Podczas intensywnych godów ryki samców mogą być słyszane przez cały dzień.

Podczas wsłuchiwania się w ten niezwykle dziki koncert warto przywołać odgłosy tysięcy gęsi i żurawi, które trwają w podniebnej odysei i jeszcze w październiku mają swoje śródlądowania w odległych parkach narodowych, takich jak: Ujście Warty, Biebrzański, Narwiański.

Ze względu na to, że Dzika Odyseja jest przygodą łączącą wszystkie parki w jedno, warto odwoływać się do osobistych doświadczeń i wzmacniać talent łączenia równoległych, przyrodniczych światów.

Rykowisko jeleni wzmocnione akompaniamentem klangoru żurawi, pozwoli doświadczyć czym jest dzika symfonia przyrody. Czasami może się zdarzyć, że uda się naprawdę usłyszeć przelatujące nad górami żurawie – to będzie wyjątkowa chwila.

Podczas przeżywania Dzikiej Odysei z dziećmi, warto nabyć w Parku bajkę: „Przygoda wielka rysia Pędzelka”, która doskonale wprowadzi małych odkrywców w świat bieszczadzkiej przyrody. O Pędzelku powstały też filmy, podcasty i słuchowisko, dzięki któremu dzieci jeszcze bardziej wyostrzą zmysły tropiąc ślady dzikich mieszkańców – w tym niedźwiedzi.

Te bieszczadzkie symbole dzikości jesienią zostawiają liczne odchody, które przy uruchomieniu wyobraźni wyglądają niczym jagodowe ciasteczka. Warto je odnaleźć i udokumentować robiąc zdjęcia.

W drugiej połowie października rozpoczyna się widowisko „złotej jesieni”. Puszcza bukowa nabiera wyjątkowych barw i zachwyca każdego podróżnika. Warto uczestniczyć w tym kolorowym szaleństwie.

Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!

Krystian Tyrański

Bieszczadzki Park Narodowy - Informacje

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Park Narodowy Bory Tucholskie

Dzika Inspiracja Po górskich przygodach w Babiogórskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym na chwilę zejdźcie niżej. Ruszajcie do sosnowego królestwa pełnego jezior i polodowcowej rzeźby terenu.

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Drugą Księgę Przygód Dzikiej Odysei warto rozpocząć w Babiogórskim Parku Narodowym, który urzeknie swoim górskim klimatem i w którym będzie można zobaczyć jak

Park Narodowy Gór Stołowych

Dzika Inspiracja Wyruszcie do górskiej krainy zrodzonej z morza. Eksplorujcie jedyny geologiczny park narodowy w Polsce i odkrywajcie tajemnice jak czas, woda i wiatr rzeźbią

Park Narodowy Ujście Warty

Dzika Inspiracja Poczujcie siłę skrzydlatych wędrowców. Dzikie gęsi i żurawie tak jak Wy wyruszają w daleką drogę. Wczesnym rankiem lub wieczorem spotykajcie się z dzikimi