Search
Close this search box.

Magurski Park Narodowy

Dzika Inspiracja

To ostatnia zimowa przygoda na szlaku Dzikiej Odysei i przedostatni górski park. Za nami już siedem wypraw po górskiej granicy terytorium lodowego władcy (Karkonoski PN, PN Gór Stołowych, Babiogórski PN, Gorczański PN, Pieniński PN, Świętokrzyski PN i Bieszczadzki PN).

Czas dodać kolejny rozdział do tej opowieści. Magurski Park Narodowy chroni fragmenty Beskidu Niskiego, zatem szczyty nie sięgają powyżej 1000 metrów. To naturalne obniżenie terenu między Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi upodobały sobie zwierzęta roślinożerne dla swoich wędrówek w kierunkach: północ – południe. Terytorium „górskiej bramy” upodobały sobie także wilcze rodziny.

Aby doświadczyć zimowej aury i śnieżnej przygody warto wybrać się na szlak w poszukiwaniu wilczych tropów. Warto wyposażyć się w rakiety śnieżne, jeżeli na szlak wyrusza się po świeżych opadach śniegu. W niektórych miejscach zaspy mogą być naprawdę duże.

Wilcze safari można zakończyć przy Wodospadzie Magurskim, który o tej porze roku staje się lodospadem. Oprócz wilczych tropów można także zauważyć tropy rysi – dlatego warto przyglądać się każdym śladom odbitym na śniegu. Gdyby jednak pogoda nie dopisała zawsze można zgłębić dzikie tajemnice odwiedzając Muzeum Parku w Krempnej.

Odkrywając zimową krainę wilczych gór niestety nie będziemy mogli spotkać się z Orlikiem Krzykliwym, ptakiem umieszczonym w symbolu Parku. W tym czasie przebywa na wakacjach – szybując gdzieś nad lwią ziemią, czyli nad Afryką.

Orla odyseja doprowadza skrzydlatego wędrowca nad Deltę Okawango w Botswanie, lub na pogranicze Angoli i Namibii. (To bardzo wymowne. Pomysł stworzenia Dzikiej Odysei narodził się właśnie w Afryce). Dalekie wędrówki tych drapieżnych ptaków ukazują zatem jak ważne dla świata zwierząt jest ochrona przyrody w różnych częściach planety ziemi i jak bardzo te miejsca są ze sobą powiązane.

Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!

Krystian Tyrański

Magurski Park Narodowy - Informacje

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Magurskiego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Białowieski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Po odkrywczej wyprawie w celu poznania polodowcowej rzeźby terenu pozostawionej przez „Lodowego Olbrzyma” w Wielkopolskim Parku Narodowym, przychodzi czas na próbę wytropienia innego

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Zima to doskonały czas, by na chwilę skoncentrować się na polodowcowej rzeźbie terenu chronionej parkach narodowych. Tak – krajobraz również wymaga ochrony, gdyż

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Dzika Inspiracja Zimowe safari nad morzem? Tak! Tak! Pamiętajcie, że Dzika Odyseja to wyprawa z wyzwaniami, a nie wycieczka z atrakcjami. Nie będzie rodzinnego opalania

Wigierski Park Narodowy Dziką Zimą

Wigierski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Podczas wyprawy do krainy polodowcowych jezior podziwiajcie polski biegun zimna. Ubierzcie się ciepło! Poczujcie się jak na dalekiej północy (w Laponii lub na