Słowiński Park Narodowy

Dzika Inspiracja

Przygoda w Słowińskim Parku Narodowym zamyka wielką opowieść o polodowcowym charakterze polskich parków narodowych. To właśnie z tych nadmorskich terenów Lódwilk odszedł najpóźniej. To tu epoka lodowa trwała najdłużej.

Stojąc na plaży i wpatrując się w zachodzące słońce, spójrzcie także na daleką północ – to właśnie za horyzontem znajduje się gniazdo Lodowego Olbrzyma, gniazdo uwite z gór północnej Skandynawii.

Słowiński Park Narodowy słynie z wędrujących wydm tworzących się z niezliczonych ilości drobin piasku unoszonych na wietrze. Te drobiny były kiedyś litymi skałami, częścią skalnego gniazda gór północnej Skandynawii , ale skruszyło je lodowe cielsko lądolodu. Ziarenka przybyły do nas w masach lodu i osadów.

Uwięzione w glinie pozostały w olbrzymich morenach. Każdego roku uwalniane są przez fale Bałtyku podczas sztormów – zwłaszcza w Wolińskim Parku Narodowym. Fale niczym drapieżne bestie wgryzają się w klifowy brzeg, porywają bryły gliny, rozpuszczają je i ziarenka kwarcu w czystej postaci wyrzucane są na brzeg wiele kilometrów dalej.

Dwa nadmorskie parki narodowe, to dwie części tej samej opowieści, wielkiej odysei ziarenek piasku przybywających z dalekiej północy. Trzymając w ręku garść piasku i chodząc po wydmach warto przywołać ich fascynującą historię.

Spacerując brzegiem morza ruszajcie na spotkanie z „Martwą Puszczą” – niezwykłym botanicznym skarbem. Piasek niczym wydmy na egipskiej pustyni zasypał królestwo zielonych olbrzymów, które spłonęło w odległej historii.

Nie wypalone do końca pnie oraz korzenie puszczy bukowo-dębowej przysłonięte zostały warstwą piasku i zakonserwowane morską wodą. Co pewien czas botaniczne skarby zostają odkrywane podczas zimowych sztormów i wtedy można je podziwiać. To wyjątkowe móc zobaczyć korę dębu (tak delikatną materię ulegającą szybkiemu rozkładowi) mającą ponad trzy tysiące lat, lub zobaczyć całe fragmenty zwęglonego runa leśnego, które barwią piasek na ciemne odcienie fioletu.

Warto też odwiedzić nowoczesne Muzeum Parku w Starym Smołdzinie, by poznać niezwykłe historie nadmorskiego królestwa i zgłębić dziedzictwo pracujących tam latarników.

Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!

Krystian Tyrański

Słowiński Park Narodowy - Informacje

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Słowińskiego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Tatrzański Park Narodowy

Dzika Inspiracja W Tatrzańskim Parku Narodowym kończy się epicka przygoda „Zielonego Szlaku Dzikiej Odysei”- zielonego, gdyż najważniejszą jego misją było ukazanie przyrodniczego piękna polskich parków

Roztoczański Park Narodowy

Dzika Inspiracja Brawo! Dotarliśmy do dwunastego parku narodowego na Szlaku Dzikiego Odyseusza. Przygoda w Roztoczańskim Parku Narodowym ma symboliczny, przełomowy wymiar i kończy pierwszy etap

Drawieński Park Narodowy

Dzika Inspiracja To będzie wakacyjna przygoda w królestwie drapieżnej Drawy. W Drawieńskim Parku Narodowym można zobaczyć wiele śladów pozostawionych przez lodowego olbrzyma, w śród nich

Gorczański Park Narodowy

Dzika Inspiracja Czas zrobić kolejny krok w stronę dzikości, opuścić cywilizację i rozbić bazę noclegową w królestwie ognistego jaszczura. Ciepłe noce pozwalają cieszyć się bliskością