Dzika Inspiracja
Zima to doskonały czas, by na chwilę skoncentrować się na polodowcowej rzeźbie terenu chronionej parkach narodowych. Tak – krajobraz również wymaga ochrony, gdyż człowiek chciałby czasami wszystko zrównać z ziemią i zalać betonem. Wyjątkowa rzeźba terenu Wielkopolskiego Parku Narodowego pozwoli poczuć się niczym w galerii sztuki naturalnej.
Podczas wypraw w teren i podziwiania jezior postarajcie się wypatrzeć moreny, kemy oraz ozy. Te formy ukształtowania terenu reprezentują rzeźbę terenu całej nizinnej Polski i świadczą o tym, że nasza Ojczyzna leży na terytorium „Lodowego Olbrzyma”, czyli lądolodu skandynawskiego.
Warto wiedzieć, że polskie parki narodowe chronią fragment globalnego ekosystemu związanego z „życiem” lodowców. Do odkrywania polodowcowych śladów dodajcie jeszcze głazy. Sfotografujcie ich jak najwięcej.
Nie zapomnijcie też wyruszyć nad Jezioro Kociołek. Historia jego powstania jest niesamowita. W cielsku lądolodu woda wydrążyła dziurę, która przybrała formę lodowego wodospadu i ogromne masy wody spadały pionowo w dół drążąc misę dzisiejszego jeziora.
Patrząc na polodowcowy krajobraz wiedzcie, że on także nie jest czymś trwałym. Podczas kolejnych odwiedzin Lódwilk Skandynawski (tak ochrzciłem lądolód skandynawski) przemodeluje go zupełnie. Jezioro Kociołek przestanie istnieć – zatem warto uwiecznić je na zdjęciach.
Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!
Krystian Tyrański
Wielkopolski Park Narodowy - Informacje
Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Dzika Zima
Park Narodowy
Park Narodowy
Park Narodowy