Wielkopolski Park Narodowy

Dzika Inspiracja

Zima to doskonały czas, by na chwilę skoncentrować się na polodowcowej rzeźbie terenu chronionej parkach narodowych. Tak – krajobraz również wymaga ochrony, gdyż człowiek chciałby czasami wszystko zrównać z ziemią i zalać betonem. Wyjątkowa rzeźba terenu Wielkopolskiego Parku Narodowego pozwoli poczuć się niczym w galerii sztuki naturalnej.

Podczas wypraw w teren i podziwiania jezior postarajcie się wypatrzeć moreny, kemy oraz ozy. Te formy ukształtowania terenu reprezentują rzeźbę terenu całej nizinnej Polski i świadczą o tym, że nasza Ojczyzna leży na terytorium „Lodowego Olbrzyma”, czyli lądolodu skandynawskiego.

Warto wiedzieć, że polskie parki narodowe chronią fragment globalnego ekosystemu związanego z „życiem” lodowców. Do odkrywania polodowcowych śladów dodajcie jeszcze głazy. Sfotografujcie ich jak najwięcej.

Nie zapomnijcie też wyruszyć nad Jezioro Kociołek. Historia jego powstania jest niesamowita. W cielsku lądolodu woda wydrążyła dziurę, która przybrała formę lodowego wodospadu i ogromne masy wody spadały pionowo w dół drążąc misę dzisiejszego jeziora.

Patrząc na polodowcowy krajobraz wiedzcie, że on także nie jest czymś trwałym. Podczas kolejnych odwiedzin Lódwilk Skandynawski (tak ochrzciłem lądolód skandynawski) przemodeluje go zupełnie. Jezioro Kociołek przestanie istnieć – zatem warto uwiecznić je na zdjęciach.

Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!

Krystian Tyrański

Wielkopolski Park Narodowy - Informacje

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Magurski Park Narodowy zimą

Magurski Park Narodowy

Dzika Inspiracja To ostatnia zimowa przygoda na szlaku Dzikiej Odysei i przedostatni górski park. Za nami już siedem wypraw po górskiej granicy terytorium lodowego władcy

Białowieski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Po odkrywczej wyprawie w celu poznania polodowcowej rzeźby terenu pozostawionej przez „Lodowego Olbrzyma” w Wielkopolskim Parku Narodowym, przychodzi czas na próbę wytropienia innego

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Dzika Inspiracja Zimowe safari nad morzem? Tak! Tak! Pamiętajcie, że Dzika Odyseja to wyprawa z wyzwaniami, a nie wycieczka z atrakcjami. Nie będzie rodzinnego opalania

Wigierski Park Narodowy Dziką Zimą

Wigierski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Podczas wyprawy do krainy polodowcowych jezior podziwiajcie polski biegun zimna. Ubierzcie się ciepło! Poczujcie się jak na dalekiej północy (w Laponii lub na