Rodzina w Nowym Roku. 15 małych kroków do zmian

Nadchodzi pora rocznych podsumowań i nowych postanowień. Wszyscy mają tendencję to tego, żeby przeceniać to, co da się zrobić w ciągu jednego dnia, a zupełnie nie doceniać tego, co można osiągnąć w ciągu roku. A przecież nawet największe cele osiąga się metodą drobnych kroczków.

To oczywiste, że warto uprawiać sport. Jeżeli regularnie biegacie, pływacie, a dzieci wozicie na zajęcia sportowe – to wspaniale, tylko tak dalej! Warto jednak pamiętać, że zbawienny wpływ na stan organizmu mają też codzienne, drobne aktywności.

Jeśli w nadchodzącym roku całą rodziną postanowiliście zadbać o zdrowie i kondycję, zapoznajcie się z naszą krótką listą nawyków, które warto wykształcić. Każdy z nich jest bardzo prosty, a możecie zacząć nad nimi pracować nawet dziś. Jeśli będziecie nawzajem się wspierać w wyzwaniu, już niedługo poczujecie efekty!

1. Już od jutra–wybierajcie schody zamiast windy. Będziecie musieli poświęcić na to tylko kilka minut, a mięśnie nóg i grzbietu będą miały okazję popracować.

2. Nawet w trakcie dojazdu do pracy możecie zadbać o kondycję. Jak? Jeśli to możliwe, zrezygnujcie z samochodu i komunikacji publicznej. Wybierzcie rower lub przechadzkę.

3. Jeśli całkowita rezygnacja z dojazdów komunikacją nie jest możliwa – też jest rozwiązanie. Wychodźcie zawsze przystanek wcześniej. Udowodniono, że marsze dobrze działają na kreatywność. Może w ciągu tych kilku minut przyjdzie Wam do głowy rozwiązanie jakiegoś problemu?

4. Kiedy musicie się z kimś spotkać, umawiajcie się na spacer. Na takim spacerowym spotkaniu z klientem omówicie dokładnie to samo, co w domu lub gabinecie, a przy okazji się przewietrzycie.

5. Regularnie sprawdzajcie postawę i prostujcie plecy.

6. Jeśli jeszcze tego nie robicie, a macie taką możliwość korzystajcie ze zniżek na zajęcia sportowe z pracy. Nie ma powodów, żeby tego nie robić!

7. W szkole dzieci mogą być aktywne jeszcze łatwiej niż rodzice. Służą temu m.in. zajęcia wychowania fizycznego, dlatego nie wypisujcie dzieciom zwolnień z WF bez powodu.

8. Dajcie pociechom przykład i przemieszczajcie się po mieście rowerem lub piechotą. Czasem przejście danego odcinka trwa tyle samo, co przejazd samochodem w korkach.

9. Zachęćcie maluchy, żeby grały z rodzeństwem w gumę i skakały na skakance, a jeśli macie ogród, może wiosną nauczycie się grać w ringo?

10. W domu może być najciężej zmienić przyzwyczajenia i oderwać się od komputera, dlatego będziecie potrzebować najwięcej silnej woli. Zdrowym nawykiem jest wychodzenie na świeże powietrze chociaż raz dziennie. Właścicielom psów przyjdzie to łatwiej 😉

11. Zaproście dziadka i babcię do Waszego wyzwania. Po szkole i w weekend zabierajcie ich na spacery do lasu i parku.

12. Jeśli macie ogródek, dbajcie o niego codziennie prze kilka minut. Nawet w zimie możecie np. uprzątnąć zeschłe liście. Tak samo z porządkowaniem garażu lub szafek w mieszkaniu.

13. Przed telewizorem zamiast kanapy umieśćcie duże piłki do pilatesu. Utrzymywanie równowagi ćwiczy mięśnie grzbietu i brzucha. Ograniczy to też czas bezrefleksyjnie spędzony na wpatrywaniu się w ekran.

14. Codziennie sprzątajcie. Możecie włączać stoper na 15 minut. Niech w tym czasie każdy zrobi coś pożytecznego – wyniesie śmieci, opróżni zmywarkę, zmyje brudne naczynia…. Wspólnie przygotujcie do tego specjalną energetyczną playlistę, a zaczniecie to traktować jak zabawę.

15. Pijcie wodę! Ostatni sposób to zmiana najbardziej szkodliwego nawyku żywieniowego, jakim jest picie słodzonych napojów. Mają one bardzo zły wpływ na organizm, spożywane w nadmiarze powodują rozregulowanie gospodarki hormonalnej i nadwagę. Dbajcie o to, żeby wcale ich nie kupować. Tak najłatwiej jest zacząć zdrowe odżywianie!

Nawet takie drobne aktywności będą miały pozytywny wpływ na samopoczucie i jakość snu. Ponadto, regularny wysiłek fizyczny odpowiada za prawidłowy wzrost u dzieci i odpowiedni metabolizm. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dlatego nie warto czekać – już dziś zacznijcie wprowadzać w życie nowe nawyki!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Aktywne ferie zimowe? Tak, to możliwe!

Zimowe wakacje, chociaż trwają tylko 2 tygodnie, są z utęsknieniem wyczekiwane przez małych i dużych. To szczególny czas, który może pomóc w zacieśnianiu rodzinnych i