Sposoby na aktywne Boże Narodzenie

Przed Świętami w domach panuje zwykle atmosfera nerwowej krzątaniny. Kiedy jednak w końcu wszyscy zasiądą przy wigilijnym stole, zwykle cała rodzina przechodzi w tryb odpoczynku. Czasem pozostajemy w takim stanie aż do Sylwestra. Po tygodniu świątecznego obżarstwa i braku aktywności mogą spotkać nas przykre zdrowotne konsekwencje, którym przecież można łatwo zaradzić.

Aktywność w Święta jest ważna nie tylko ze względu na zdrowy tryb życia. Ma jeszcze jedną wielką zaletę. Nasz umysł lepiej zapamiętuje czas spędzony na działaniu, szczególnie jeśli robimy wtedy coś innego, niż na co dzień. Trzy dni Świąt wypełnione różnymi grami i zabawami zapamiętamy znacznie lepiej niż trzy dni spędzone za stołem lub – co gorsza – przed telewizorem. Żeby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik z prostymi aktywnościami dla dzieci i dorosłych na Boże Narodzenie.

Gry planszowe i kalambury

Zacznijmy od prostych zabaw, które nie wymagają wyjścia z domu, a nawet odejścia od stołu. Zamiast dokładać sobie kolejne kawałki makowca, zagrajcie w grę planszową. Może to być tradycyjne Monopoly, Scrabble, Farmer lub cokolwiek, co akurat macie pod ręką. Żeby się rozbudzić, nadaje się każda planszówka, o ile jest dopasowana do wieku uczestników.

Nawet jeśli nie macie żadnej gry w domu – bez obaw! Zawsze możecie zagrać w czółko. Do podstawowej wersji wystarczy kilka kartek i długopis, a zasady są banalnie proste: trzeba zgadnąć, czyje imię sąsiad przykleił nam na czole. Jeśli nawet ta gra wydaje się zbyt wymagająca, możecie pobrać na telefon jej muzyczną wersję. Polega ona na zgadywaniu piosenek, nuconych przez resztę uczestników.

Szopki dla najmłodszych (i nie tylko)

Jeśli w Waszej okolicy jest żywa szopka, nie możecie ominąć takiej okazji! Zobaczenie jej będzie niezapomnianą rozrywką dla dzieci, ale na pewno spodoba się też dorosłym. A może w Waszym regionie powstają ruchome szopki? To prawdziwe arcydzieła sztuki lalkarskiej!

W domu możecie stworzyć własną szopkę i wcale nie wymaga to talentu plastycznego. W Internecie dostępnych jest mnóstwo projektów do pokolorowania. Jako stelaż możecie wykorzystać pudełko po prezencie, a wata świetnie zastąpi śnieg.

Spacer – ważny dla zdrowia

Nieważne, czy spędzacie romantyczne święta we dwójkę, czy jesteście na rodzinnym spotkaniu. Warto choć na chwilę wyrwać się z domu i wyjść na spacer. Ma to udowodnione działanie prozdrowotne! Po obfitym posiłku spacer działa na nas bardzo korzystnie, ponieważ ten lekki wysiłek obniża poziom cukru we krwi.

Jeśli spędzacie Święta w mieście, wieczorem możecie pójść obejrzeć świetlne dekoracje, które tworzą niepowtarzalną, świąteczną atmosferę. Jeśli weźmiecie ze sobą dzieci, będą zachwycone! A może macie taką możliwość i możecie wybrać się do lasu. Cisza i spokój sprzyjają świątecznej refleksji i pozwalają na chwilę oderwać się od domowego zgiełku.

Chwila samotności

Kiedy w czasie przerwy świątecznej brakuje Ci chwili samotności, warto wybrać się na poranny jogging, kiedy cała rodzina jeszcze smacznie śpi. Wyobraźcie sobie jak pusto będzie rano pierwszego dnia Świąt! Takie chwile odpoczynku są potrzebne, żeby móc w pełni docenić momenty spędzone z bliskimi.

Wspólne kolędowanie

Kolędowanie z rodziną to piękna tradycja i powinniśmy dbać o to, żeby nie przepadła. Co prawda nie każda rodzina jest obdarzona talentem muzycznym, ale wystarczy włączyć płytę z kolędami. Nikt nie będzie się przejmować, nawet jeśli komuś zdarzy się zafałszować. Świąteczne karaoke będzie świetną zabawą dla młodszych oraz starszych domowników i na pewno pomoże Wam się rozruszać.

Jest mnóstwo rzeczy, które możecie zrobić w Święta, żeby spędzić je aktywnie. Naprawdę warto zadbać o to, żeby te wyjątkowe dni różniły się czymś od codzienności. Docenicie to za kilka miesięcy, kiedy zniknie nawet wspomnienie o zimie, a wciąż będziecie pamiętać Wasze świąteczne zabawy.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Aktywne ferie zimowe? Tak, to możliwe!

Zimowe wakacje, chociaż trwają tylko 2 tygodnie, są z utęsknieniem wyczekiwane przez małych i dużych. To szczególny czas, który może pomóc w zacieśnianiu rodzinnych i