Search
Close this search box.

Subiektywne Podsumowanie Lata

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Z nową energią wkraczamy w kolejny rok szkolny i nowy sezon. Jak upłynęły nam te letnie miesiące? Sprawdziliśmy to dla Was.

Zacznijmy od sportowych emocji, których dostarczył nam mundial w Rosji. Spuścimy wprawdzie wymowną zasłonę milczenia na występ polskiej reprezentacji, ale tegoroczny turniej pełen był niespodzianek – tradycyjne typowane na liderów ekipy Brazylii, Niemiec czy Anglii odpadły, ustępując pola fenomenalnej drużynie Chorwacji, która ostatecznie zajęła drugie miejsce, po przegranej z Francją. Nie zawiodła z kolei polska reprezentacja w siatkówce, wygrywając Memoriał Wagnera. Polacy w pełnych dynamizmu meczach rozgromili pozostałych uczestników.

Kolejne górskie rekordy

Oczywiście w naszym podsumowaniu nie może zabraknąć rekordzistów. Chociaż zimowa wyprawa na K2 zakończyła się fiaskiem, w lipcu niemożliwego – wydawałoby się – dokonał inny Polak. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z samego szczytu Czogori, wykazując się niezwykłymi umiejętnościami. Także Adam Bielecki (wraz z Felixem Bergiem) może zaliczyć letni sezon wspinaczkowy do udanych. Himalaiści stanęli na szczycie Gaszerbruma II (8035 m n.p.m.), nie korzystając przy tym z dodatkowego tlenu ani żadnego wsparcia z zewnątrz.

Aktywnie w Polsce

Sinice w Bałtyku nie przeszkodziły Polakom w aktywnym wypoczynku. Wczasy w kraju dorównywały popularnością najczęściej wybieranym kierunkom zagranicznym – Grecji, Bułgarii, Włochom, Chorwacji czy Hiszpanii. Na brak zajęcia nie mogli narzekać także amatorzy rozrywek bardziej ekstremalnych niż spacery po plaży. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne edycje Runmaggedonu – najtrudniejszego biegu z przeszkodami w Europie.

Tysiące osób zdecydowały się stanąć przed tym wyzwaniem i je ukończyć. Miłośnicy mniej „hardkorowych” aktywności wybierali przede wszystkim trekking w polskich górach – przez całe lato Tatry i Sudety przeżywały istne oblężenie, niewiele mniej osób wyruszyło w Beskidy, Gorce i Bieszczady. Także zwolennicy wypoczynku na wodzie znaleźli dla siebie miejsce na pojezierzach i rzekach, gdzie królowały kajakarstwo i żeglarstwo – doskonały sposób na letni wypad z bliskimi.

Nie zawsze bezpiecznie

Na koniec przypominamy, żeby w trakcie aktywności pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Niestety nie wszyscy mamy taki odruch. Pokazują to zarówno statystyki policji, która w rezultacie letnich podróży Polaków mówi o około stu wypadkach drogowych dziennie w skali kraju, jak i dane pochodzące od WOPR, TOPR i GOPR.

Wypoczywając nad wodą, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń ratowników, zaś wychodząc w góry pamiętajmy o odpowiednim sprzęcie, prowiancie i mierzeniu sił na zamiary. Wypadki się zdarzają, ale nie musimy ich sami prowokować. Letni wypoczynek powinien być przede wszystkim odskocznią od szarej rzeczywistości, nieść ze sobą przyjemność, zdrowie i zarażać aktywnym bakcylem. Tym, którzy urlop mają jeszcze przed sobą, tego właśnie życzymy.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

5 sposobów na postanowienia noworoczne

1. Zostaw samochód Wiemy, że nie zawsze i nie wszędzie można dojść piechotą. Postaraj się jednak więcej czasu spędzać na własnych nogach – energiczny spacer

D3 – Witamina 2023 roku

Niedostateczny poziom witamin i minerałów może zakłócać prawidłową pracę organizmu i przyczyniać się do rozwoju niebezpiecznych chorób. Jedną z witamin, które warto suplementować przez większą