Search
Close this search box.

Świętokrzyski Park Narodowy okiem rodziny Łuszczaków

Ekspedycję w Świętokrzyskim Parku Narodowym rozpoczęliśmy od wejścia na Łysą Górę wraz z Pracownikami Parku. Wybraliśmy szlak przez Puszczę Jodłową. Jest to mniej uczęszczany, ale znacznie przyjemniejszy szlak, w cieniu starych jodeł. 

W trakcie spaceru rozpoznawaliśmy gatunki drzew występujące na tym obszarze i dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta można tu spotkać. Dzieci uczyły się też pięter lasu.

Potem udaliśmy się zobaczyć główną atrakcję, gołoborza czyli rumowiska skalne utworzone w wyniku wietrzenia się skał. Nie omieszkaliśmy wstąpić również do znajdującego się na Łysej Górze, klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich. 

Potem udaliśmy się do naszej Dzikiej Terenowej Bazy w celu rozbicia namiotu.

Następnego dnia odwiedziliśmy Rezerwat przyrody Zachełmie, znajdujący się w dawnym kamieniołomie. Była to bardzo ciekawa wyprawa, bo mogliśmy się poczuć ja prawdziwi odkrywcy albo paleontolodzy.

W kamieniołomie kilkanaście lat temu dokonano sensacyjnego odkrycia. Znaleziono tu ślady Tetrapoda –prawdopodobnie pierwszego czworonoga, który wyszedł z wody na ląd. W kamieniołomie, można też zobaczyć skamieniałe, spękane po wyschnięciu, dno morza oraz inne ciekawie ukształtowane skamieniałości.

Ponieważ pogoda uległa pogorszeniu, nasz pobyt w Górach Świętokrzyskich został skrócony i następnego ranka udaliśmy się do kolejnego Parku na trasie ekspedycji uzupełniającej Dziką Odyseję.

Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku
Łuszczaki

Przeglądaj wszystkie Polskie Parki Narodowe i dowiedz się, w jakiej porze roku najlepiej pojechać do wybranego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Zakończenie Dzikiej Odysei

Ekspedycja Pionierów dobiega końca. W połowie lipca jesteśmy w drodze z Magurskiego Parku Narodowego do ostatniej naszej bazy terenowej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Po drodze