Search
Close this search box.
Wyrusz w podróż po parkach narodowych!

23 Parki narodowe w 23 miesiące

Szlak Dzikiego Odyseusza

Opowiada

Krystian „Wild” Tyrański

01
Rozdział

O Szlaku

Szlak Dzikiego Odyseusza to pełna przygód podróż przez 23 polskie parki narodowe. Poszczególne etapy przygody zostały zaplanowane w taki sposób, by w danej porze roku móc otrzymać jak najwięcej od odwiedzonego parku. Szlak został poprowadzony tak, by poznawać polodowcowy charakter polskich parków i podziwiać dzikie widowiska w przyrodzie.

W danym miesiącu warto odwiedzić wskazany park, by zobaczyć lub przeżyć to dzikie „coś”. Miesiąc po miesiącu będziemy odwiedzać poszczególne dzikie wyspy, aż zdobędziemy je wszystkie. Pokażmy światu, jak piękne mamy parki narodowe w Polsce! Dołącz do naszej społeczności i podziel się swoją przygodą w parku, który odwiedziliście. 

02
Rozdział

Dzika Mapa

Szlak Dzikiego Odyseusza nie określa wprost tras wycieczek czy odległości w kilometrach, które należy przebyć. Wyznaczenie swojej unikatowej trasy w parku jest jednym z wyzwań, które angażuje rodziców i dzieci do przygodowej eksploracji. To szansa na odkrywanie i poznawanie dzikiej wyspy parku narodowego według uznania i możliwości. Dzika mapa jest bramą otwierającą przygodę, a nie zamykającą ją w ścisłe ramy. Dzięki temu każda wyprawa będzie unikatowa, niepowtarzalna i nie do porównania z innymi. W Strefie Dzikiego Bakcyla  znajdziesz niezbędne informacje na temat każdego parku narodowego, które możesz wykorzystać do zaplanowania wymarzonej przygody. 

03
Rozdział

Szlak Dzikiego Odyseusza

Etap 1: DZIKI POCZĄTEK

Rozpoczynamy safari po północnych rejonach dzikiego królestwa! Jesień to najlepszy czas na początek przygody, bo właśnie wtedy w drogę ruszają dzicy wędrowcy. Na początek przepłyniecie przez skalną bramę pokrytą dzikim złotem, wzbijecie się ponad chmury, zobaczycie na horyzoncie cel Dzikiej Odysei, spotkacie się ze skrzydlatymi wędrowcami i połączycie się duchowo z lwią ziemią tropiąc skalne słonie, małpy oraz wielbłądy.
Do zobaczenia na dzikim szlaku!

Etap 2: NA TROPIE LODOWEJ HISTORII

Zima w północnych rejonach dzikiego królestwa jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Jest dzikim wspomnieniem epoki lodowcowej. Wszystko za sprawą śnieżnego puchu, który przykrywa świat. Mroźny czas to doskonały moment by podjąć wyzwanie i rozwinąć rodzinny talent tropienia polodowcowych skarbów. Ta umiejętność jest kluczowa, by dobrze przeżyć Dziką Odyseję i odkryć jak najwięcej. Zapraszam na śnieżne safari do polskich parków narodowych.

Etap 3: DZIKA WIOSNA

Wiosna w północnych rejonach dzikiego królestwa nie rozpoczyna się z kwitnieniem kwiatów, ale z przylotem skrzydlatych wędrowców z dalekiego południa. Żurawie i dzikie gęsi lecące na północ odpoczywają w naszych parkach narodowych i to one zapowiadają nadejście ciepłych dni. Tak jak jelenie podczas rykowiska ogłaszają nadejście jesieni, tak żurawie swym klangorem przywołują wiosnę. Dopiero po odśpiewaniu dzikiej pieśni rozpoczyna się wiosenne szaleństwo życia! Wiosnę trzeba przeżyć wszystkimi zmysłami, by ożywiła nas po zimowym odpoczynku. Usłyszcie ją w śpiewie ptaków, zobaczcie w kolorach kwiatów, poczujcie w zapachu zieleniejących się lasów i dywanów dzikich ziół. Eksplorując górskie szczyty i jurajskie jaskinie poznajcie dzieje polodowcowego przedwiośnia.

Etap 4: DZIKIE LATO

Po wiosennym rozbudzeniu się przyrody, dynamicznych wędrówkach zwierząt, spektakularnym rozkwicie kwiatów i bujnej zieleni, wszystko w przyrodzie się uspokaja. Nadchodzi czas letniego wzrostu. Coraz gorętsze lata dają się we znaki. Zwierzęta w tym czasie zajmują się wychowywaniem młodych, udają się w głąb niedostępnych puszcz, szukają zacisznych i zacienionych miejsc pod baldachimem puszczańskich lasów. Bardzo często zjawiają się w dolinach meandrujących rzek, górskich potoków, by ugasić pragnienie i pasą się na leśnych łąkach. Zainspirowani zwierzęcymi aktywnościami ruszmy ich śladem!

Etap 5: DZIKA JESIEŃ

Etap 6: DZIKA ZIMA

Etap 7: DZIKA WIOSNA

Etap 8: DZIKIE LATO

Udostępnij szlak Dzikiego Odyseusza i zaraź znajomych dzikim bakcylem!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email