Search
Close this search box.

Wakacje w domu

Nie stać Cię na wyjazd? A może nie było już miejsc w wybranym przez Ciebie kurorcie? Lub też chcesz przeżyć te wakacje nieco inaczej. Prezentujemy 7 rad, które mogą pomóc w dobrym spędzeniu tego czasu w warunkach domowych.

1. Zero pracy

Całą rodziną potrzebujecie odpoczynku, musisz oderwać się zatem myślami od codziennych problemów. Daj sobie przyzwolenie na to, że nie będziesz siadać do komputera, sprawdzać poczty służbowej, czy wykonywać innych żmudnych codziennych obowiązków. Nie będziesz zajmował się trudnymi sprawami – one poczekają na Ciebie. Poczuj się, jak na prawdziwych wakacjach. Daj Twojemu mózgowi odciąć się od ciągłych myśli. Może to jest też dobry czas, by nieco łagodniej spojrzeć na codzienne obowiązki domowników?
Ogranicz czas spędzany w kuchni (chyba, że to lubisz i nie robisz tego codziennie). Nie planuj generalnego porządku lub remontu – a jeśli już musisz to zrobić, to wykonaj go na koniec lub sam początek urlopu i zostaw parę dni tylko na odpoczynek.

2. Wyłącz telefon, komputer i telewizor

Jeśli przez te parę dni nie będziesz odwiedzał social mediów, czy oglądał wiadomości – świat się nie zawali. Przecież często tak właśnie dzieje się, jak wyjeżdżasz zagranicę. Takie odcięcie się od wirtualnej rzeczywistości pozwoli zebrać myśli i oczyścić umysł, a przede wszystkim umożliwi poświęcenie więcej czasu najbliższym.

2. Wyśpij się

Daj sobie przyzwolenie na odrobię lenistwa. Możesz w ramach urozmaicenia i dodatkowej atrakcji dla najmłodszych zmienić miejsce spania – czy to na inny pokój, czy może na balkon lub ogródek. Noc w rozstawionym namiocie w ogrodzie lub specjalnie skonstruowanym wigwamie na balkonie sprawi Wam wszystkim dużo radości i będzie fajnym urozmaiceniem dla dzieci.

3. Rusz się

Wyjdź na spacer lub rower, a może odwiedzisz pobliską pływalnię? Potańcz do muzyki, którą lubisz lub pójdź na lekcję tańca. Ruch dobrze wpłynie nie tylko na Ciebie, ale i całą rodzinę. Możecie pościgasz się z dziećmi się na torze przeszkód zbudowanym z różnych elementów wyposażenia domu lub pograsz w piłkę, w zbijaka, w klasy etc? Takich zabaw jest bardzo dużo. Przymnij sobie swoje dzieciństwo. Wracając do wspomnień nie tylko sprawisz sobie przyjemność, ale i może być to pretekst do ciekawych opowieści: „jak to Tata /czy Mama byli mali…”
Cokolwiek wybierzesz najważniejsze jest by sprawiało Ci to przyjemność i było z korzyścią dla zdrowia. Warto podczas wakacji poświecić dużo więcej czasu na tego typu aktywność. Postaraj się, by były to 3h dziennie. Wydaje się dużo? Zobaczysz, Twój organizm Ci za to podziękuje.

4. Zrób sobie przyjemność

Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Odchudzasz się i nie jesz słodyczy? Pójdź na lody lub poszukaj jakiejś zdrowej słodkości.

Lubisz chodzić do kina? Co stoi na przeszkodzie, by w tym czasie zobaczyć wyczekiwany film. Latem często zdarzają się też darmowe seanse na świeżym powietrzu – może to będzie idealny wybór dla Ciebie? A może sam zrobisz kino domowe i zaprosisz znajomych?

Innym pomysłem może być zorganizowanie domowego spa. W tym zapewne pomogą Ci z chęcią dzieci, szykując własnego wymysłu maseczki z dostępnych produktów spożywczych. Możecie zrobić nawet konkurs na najciekawszą kolorystycznie, czy najpiękniej pachnącą maseczkę własnej roboty.

Nie masz na nic sił? Zrób piknik i poleż na trawie. Weź koc i koszyk. Zapakuj do niego pyszne przekąski i pójdź do pobliskiego parku. W cieniu drzew nie przeszkodzi Ci żaden upał.

5. Pozwiedzaj okolicę

„Cudze chwalicie swego nie znacie” – często jest tak, że mieszkając w danym miejscu nie patrzymy na niego pod względem turystycznym, a szkoda. Może okaże się, że odkryjesz uroczą polankę w pobliskim lesie, jakąś atrakcję turystyczną, której nie miałeś nigdy czasu zobaczyć, a może jakieś ciekawe wydarzenia kulturalne organizuje Twoje miasto lub sąsiednia miejscowość i warto wziąć w niej udział całą rodziną? Poszukaj, a na pewno coś ciekawego znajdziesz.

6. Zrób coś pierwszy raz lub coś co odkładasz

Widziałeś kiedyś wschód słońca, siedząc wygodnie owinięty w koc z gorąca kawą? Może warto tego spróbować? Może nigdy nie malowałeś? Nie pisałeś wierszy? Może nie piekłeś chleba, czy nie robiłeś domowych konfitur? A może zawsze chciałeś…? No właśnie, to wykropkowane miejsce jest dla Twoich pomysłów.

Warto także wykonać przynajmniej jedną rzecz, którą odkładasz od dłuższego czasu np. zaległa lektura na hamaku, odwiedziny znajomych, z którymi nie widziałeś się już dawno?
A może jest coś co zawsze przekładasz z myślą: ”zrobię jak będę mieć czas”? Oto ta chwila nadeszła. Wykorzystaj ją 🙂

7. Zrób kolarz ze zdjęć z wakacji w domu

Dużo osób chwali się pięknymi zdjęciami z wakacji. Widoki, stolik z kawą i ciastkiem, czy bawiące się uśmiechnięte dzieci. Ty też możesz pochwalić się swoimi wakacjami lub po prostu zrobić sobie album z miłymi wspomnieniami z tego lata. A może połączysz to z rodzinnym konkursem fotograficznym?

Wakacje to czas odpoczynku i to, że nie wyjechałeś nigdzie nie zwalnia Cię z tego, by nie cieszyć się równie dobrze tym czasem. Postaraj się go zaplanować i zaangażuj do tego wszystkich Twoich bliskich. Niech każdy doda coś od siebie, a na pewno te wakacje będą niezapomniane! Powodzenia 🙂

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

5 zabaw na niepogodę, które uczą

Nauczanie przez zabawę stanowi skuteczną i innowacyjną metodę edukacyjną, oferującą szereg korzyści dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zabawa angażuje najmłodszych w sposób, który jest

Najlepszy czas na ćwiczenia?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na ćwiczenia – czy rano zaraz po przebudzeniu, czy może wieczorem po całym dniu pracy. Czy na