Jedni wybierają samotne tułaczki po rzadko odwiedzanych zakątkach świata, inni udają się całą rodziną do słynnych metropolii. Nieznane lądy przemierzają samochodami, rowerami, wózkami dla niepełnosprawnych lub dziecięcymi. Śpią w namiotach, kamperach lub luksusowych hotelach. Chociaż miłość do eksplorowania świata realizują na różne sposoby, to bez wątpienia wszyscy złapali aktywnego bakcyla, którym dzielą się na swoich podróżniczych blogach.
W sieci można znaleźć setki blogów o tematyce podróżniczej, których twórcy odwiedzili zarówno popularne turystycznie kierunki, jak i te rzadziej wybierane. Bywa, że podróżnicy przemierzają kilka państw na różnych kontynentach, bądź specjalizują się w odkrywaniu zakątków jednego kraju. Na blogach znajdziemy wiele przydatnych informacji o miejscowych atrakcjach, lokalnym jedzeniu, możliwych noclegach, a także o niezbędnych przedmiotach, które należy spakować, wybierając określony kierunek lub sposób podróżowania.
Każdy wyruszający w drogę ma inne marzenia, potrzeby i możliwości fizyczne, czy finansowe. Istnieją jednak blogi, tak atrakcyjne, że gromadzą rzesze obserwujących, czy subskrybujących. Podróżnicy, poza stronami internetowymi, rozwijają swoje kanały social mediów, na których dzielą się przemyśleniami – Facebook (FB), pięknymi zdjęciami – Instargam (IG), Pinterest (P) czy filmami – YouTube (YT). Dzięki tak bogatej różnorodności, każdy odwiedzający zarówno blog jak i wspomniane kanały, może wybrać najodpowiedniejszy i najciekawszy sposób przekazu.
Chociaż zachwyciło nas wielu twórców-podróżników, postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy szczególnie nas urzekli. Poniżej prezentujemy nasz subiektywny ranking 10. najciekawszych blogów podróżniczych.
Blog Natalii, która podróżuje wraz z Łukaszem, 11 letnim synem Maksem oraz 6 letnią córeczką Jagodą. Rodzina jest około 150 dni w roku w podróży! Zjechali Europę i Azję, w Ameryce odwiedzili Stany Zjednoczone i Meksyk, a w Afryce Tanzanię. W Polsce zachęcają do poznania tych dużych, podróżniczo oczywistych miast, jak Gdańsk, Kraków, Zakopane czy Warszawa. Ale również i magicznych miejsc, niekiedy oddalonych od głównych szlaków turystycznych, o których czasami wiedzą jedynie dobrze poinformowani „tubylcy”.
Na tasteaway.pl mamy okazję poznać historię prezentowanych miast, kulturę odwiedzanych państw oraz zachwycić się fotografiami krajobrazów i lokalnych potraw. Odwiedzając blog otrzymamy solidną porcję informacji, dotyczących wszelkich aspektów podróżowania z dziećmi, podaną w lekkiej felietonowej formie. Poza tym znajdziemy listy miejsc, które warto zobaczyć oraz potraw, które trzeba spróbować, a nawet bogaty zbiór przepisów na słodko i na wytrawnie. 😊
Absolutnie nie dziwi fakt, że ten podróżniczo-kulinarny blog ma ponad 200 tys. obserwujących na FB i 56 tys. fallowersów na IG. Nie mogło być inaczej skoro posty z podróży dodawane są codziennie, a liczne starannie wykonane zdjęcia pozwalają zachwycić się prezentowanymi miejscami.
To blog podróżniczy prowadzony przez Kamilę i Pawła, którzy odkrywają świat z trójką dzieci na pokładzie: Oliwią, Filipem i Anią. Jak sami o sobie piszą dostarczają „garść praktycznych informacji z ewentualnymi historycznymi smaczkami”. Wpisy są uporządkowane i bardzo czytelne, dzięki temu ich odbiorca bez problemu odnajdzie interesujący go kraj, praktyczne wskazówki dotyczące rzeczy przyziemnych, jak pakowanie, sposoby płatności, czy przygotowanie do pierwszego lotu z dzieckiem, a także propozycje weekendowych atrakcji w wersji z dziećmi lub bez.
Autorzy readyforboarding.pl pokazują, że podróżowanie nie musi być ani drogie ani nieosiągalne. Swoimi filmami i zachwycającymi fotografiami inspirują zarówno w kwestii wyboru kierunku podróży, jak i sposobów przemieszczania się. Ukazują piękno Polski, będące na wyciągnięcie ręki oraz egzotycznych zakątków świata, na podbój których trzeba się przygotować, najlepiej korzystając z promocji i okazji. I absolutnie nie dziwimy się, że ich kanał na YT subskrybuje prawie 1 400 tys. osób, że mają ponad 5 mln. czytelników bloga oraz 160 tys. fallowersów na IG.
Ania i Marcin, czyli Wędrowne Motyle, odwiedzili czterdzieści kilka krajów i czterdzieści kilka miast. Na blogu, który prowadzą od 12 lat, proponują podróże z motywem: śladem filmów, książek, czy seriali. Kierując się swoim doświadczeniem, dzielą się pomysłami na niskobudżetowe podróżowanie i zwiedzanie oraz informacjami o tanich lotach, noclegach i promocjach turystycznych. Na blogu zamieszczają poradniki, rankingi i subiektywne przewodniki po Europie, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie i Azji.
Autorzy gdziewyjechac.pl, pomimo wielu wypraw zagranicznych, są zdecydowanymi specjalistami podróżowania po Polsce. W swoich postach nie tylko przybliżają odwiedzane miejsca z geograficzną dokładnością, ale poświęcają też chwilę na historyczne ciekawostki i architektoniczne smaczki. Dopełnieniem opisywanych historii są niezwykle klimatyczne fotografie.
W swoich filmach na YT pokazują nieco ambitniejsze podejście do podróżowania, dlatego łączą podróżnicze opowieści z praktycznymi informacjami, dzięki którym inspirują i uczą. W ten sposób docierają do 61 tys. subskrybentów i cieszą się ponad 8 milionami wyświetleń. Natomiast na FB mają 103 tys. Obserwujących, a na IG prawie 40 tys. followersów. Jak sami przyznają – podróże są ich sposobem na życie i pracą.
Karol, który od 10 lat tworzy bloga, przemierza świat pieszo, autostopem, rowerem i samolotami, zawsze z aparatem w dłoni, by zatrzymać piękne widoki, niezwykłych ludzi, ciekawe kultury i niesamowite historie. Odwiedził 35 krajów, o których opowiada w swoich filmach na YT, które jak sam przyznaje, są mu najbliższą formą wyrazu. Tworzy również interaktywne panoramy 360 st. by czytelnicy poczuli się jakby podróżowali wraz z nim.
Kołemsiętoczy.pl został podzielony na cztery cykle skupione wokół historyczno-kulturalnych ciekawostek, najbardziej wyjątkowych miejsc, ludzkiej dobroci i portretów ludzi z całego świata. Na blogu ważne miejsce zajmują praktyczne informacje dla początkujących podróżników, dotyczące zarówno sprzętu, sposobów pakowania, czy znalezienia sponsora wyprawy. Twórca bloga podpowiada też jak w łatwy sposób poprawić jakość filmów z podróży.
Dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie bloga zgromadził wokół niego 200 tys. odbiorców. Na kanale YT ma 112 tys. subskrybentów oraz ponad 9 mln. wyświetleń. Jego Instagram cieszy się popularnością wśród 51 tys. followersów. Także on uczynił podróżowanie swoim sposobem na życie i cieszy się, że może robić w życiu to co lubi.
Przed 8 laty, Magda stworzyła w sieci miejsce, w którym wyczarowuje podróżnicze inspiracje i przekazuje niezbędne informacje dotyczące jednego kraju w Europie. Jej monotematyczny blog jest pięknym wirtualnym albumem prezentującym Włochy w aspekcie kulinarnej przygody, atrakcji turystycznych, czy sprawdzonej oferty noclegowej.
Blogerka z równą pasją wprowadza czytelników w świat włoskiej architektury, historii, mody, czy motoryzacji. Podpowiada, jak nauczyć się włoskiego, które filmy warto obejrzeć i jak stworzyć włoską atmosferę w swoim domu. Udostępnia też przepisy z tego kraju: na słodkie i wytrawne specjały oraz aromatyczną kawę. Oferuje gotowe plany wyprawy po konkretnych regionach Italii.
Blog italiapozaszlakiem.pl pełny jest ciepłych fotografii oddających klimat prezentowanego kraju. Autorka stworzyła również społeczność o nazwie „Moje wielkie włoskie podróże” dla kochających podróże do Włoch. Oba profile na FB skupią w sumie 80 tys. obserwujących, a grupa na Instagramie 23 tys. Na tym blogu bez wątpienia można połknąć włoskiego bakcyla.
To owoc przemiany, która zaszła w pewnej kobiecie dzięki jednej podróży. Historia Anity, która z przedstawiciela firmy farmaceutycznej zmieniła się w podróżniczkę, autorkę książek, warsztatów podróżniczych oraz festiwalu „TRAMPki Spotkania Podróżujących Kobiet”, jest dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Na blogu można znaleźć porady podróżnicze dotyczące sprzętu, bezpieczeństwa i organizacji wyjazdów oraz fotografii. W zakładce o Polsce zamieszczone są opisy ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia atrakcji turystycznych, a także gotowe plany wycieczek. Autorka odwiedziła Amerykę Północną i Południową, zjeździła: Europę, Azję i Amerykę Środkową, spełniając swoje marzenie o nauce hiszpańskiego.
Blog skupia 72 tys. odbiorców, na FB jest 25 tys. obserwujących a na IG 23 tys. followersów, który doceniają dopracowane zdjęcia Anity.
Bartek podchodzi do podróżowania bardzo praktycznie, stąd na jego blogu znajdują się bardzo konkretne porady pomagające w przygotowaniu do wyprawy. Wskazuje aplikacje ułatwiające rezerwację biletów lotniczych, czy noclegów, listę rzeczy niezbędnych w bagażu, a nawet sposoby na szybką naukę języków obcych. Na blogu przeczytamy o pomysłach na tanie podróżowanie oraz sprzęcie fotograficznym i elektronicznym zabieranym w trasę.
Bloger zabiera nas w podróż po Polsce, Europie i Azji serwując listy najciekawszych miejsc, czy atrakcji turystycznych wartych zobaczenia podczas majówki, weekendu czy dłuższego urlopu. Podpowiada, jak wynająć auto za granicą, jakie filmy zobaczyć, czy które książki przeczytać, by dobrze przygotować się do samodzielnie organizowanej podróży.
Stronę bartekwpodrozy.pl odwiedza 142 tys. użytkowników, profil na FB ma 15 tys. Obserwujących, a IG prawie 10 tys. followersów.
To blog Gohy i Kamila, którzy gonią marzenia na dwóch nogach i czterech kołach, dzielą się przeżyciami, doświadczeniami i praktycznym informacjami ze swoich podróży. Kamil, z perspektywy osoby niepełnosprawnej, zwraca uwagę na udogodnienia i ograniczenia, na które napotykają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Jednocześnie daje dowód na to, że niepełnosprawność nie przeszkadza w zdobywaniu świata i realizacji marzeń.
Blogerzy przemierzają parki narodowe oraz zwiedzają kraje europejskie i azjatyckie, dzieląc się wiedzą historyczną i geograficzną prezentowanych atrakcji. Przygotowują poradniki oraz przewodniki ułatwiające podróżowanie osobom niepełnosprawnym. Podpowiadają, jak tanio i bezpiecznie podróżować, gdzie warto zjeść i o czym należy pamiętać, przygotowując się do wyprawy. Ich kanał na FB ma 11 tys. obserwujących, IG ponad 3 tys. Followersów, a filmiki na YT ponad 2 tys. subskrybentów.
Patrycja jest dziennikarką telewizyjną, blogerką i miłośniczką „podróży z pomysłem”. Odwiedziła ponad 60 krajów. Jej blog to miejsce pełne inspiracji, praktycznych porad oraz gotowych planów działania. Stara się udowodnić, że dzięki lotniczym promocjom, podręcznemu plecakowi, noclegom w hostelach i towarzystwie „lokalsów” można nie zbankrutować w podróży, za to wzbogacić się o nowe, ciekawe doświadczenia.
Bez względu na to, czy pisze o słonecznej Sycylii, czy artystycznym Kazimierzu Dolnym w prezentację atrakcji turystycznych wplata lokalne bądź historyczne ciekawostki. W jednym wpisie blogowym można uzyskać informację o smacznych potrawach, noclegu w klimatycznym miejscu, ewentualnych problemach z parkowaniem samochodu, czy sposobach na obniżenie kosztów pobytu. Każdy blogowy wpis uzupełniają eleganckie zdjęcia przedstawiające autorkę. Podobnie jest na IG, który liczy 43 tys. followersów. Na YT (prawie 2 tys. subskrybentów) filmiki z wypraw są jednymi z wielu podejmowanych przez autorkę tematów, zresztą podobnie jak wpisy na FB (10 tys. obserwujących).
Ewa – podróżniczka, modelka i przewodnik turystyczny w jednym – pisze o dalekich podróżach, cudownej przyrodzie i kontaktach z ludźmi z najdalszych zakątków świata. Chociaż eksploruje kraje Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Bliskiego Wschodu i Europy, to – jak sama twierdzi – najlepiej czuje się w Afryce Równikowej – wśród prostych ludzi i dzikiej natury.
Na blogu znajdziemy wiele praktycznych informacji m.in. listę potrzebnych rzeczy do spakowania na wyprawę w góry, Baloon Safarii, czy rejs do Arktyki. Blogerka podpowiada jakie ubezpieczenie w podróży wykupić, o jakich szczepieniach przed wyjazdem pamiętać, których pamiątek nie przywozić oraz zdradza, jaką literaturę podróżniczą czyta. Wskazuje też kierunki, dla poszukiwaczy mocnych wrażeń oraz miłośników przyrody i ekologicznego stylu życia.
Szpilkiwplecaku.pl mają 58 tys. followersów na IG, 20 tys. obserwujących na FB i 16 tys. czytelników bloga.
W Internecie znajdziecie jeszcze bardzo dużo atrakcyjnych blogów związanych z podróżowaniem, przedstawiona przez nas lista, to tylko szczyt góry lodowej. Dlatego tym bardziej zachęcamy do samodzielnego stworzenia rankingu swoich ulubionych miejsc w sieci, które opisują lub w inny sposób prezentują piękno przyrody i inność krajów oraz zwyczajów.
A może ten wpis zachęci i Was do podzielenia się swoim doświadczeniem podróży oraz stworzeniem własnego bloga? 😊