10 pomysłów na aktywność wiosną

Wiosna to najlepsza okazja na powrót do aktywnego trybu życia. Gdy zima dobiega końca, z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych promieni słońca i marzymy o jak najszybszym nadejściu wiosny. Wówczas przyroda budzi się do życia, robi się coraz cieplej, a my coraz chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Pobyt na świeżym powietrzu wywiera bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Poznaj nasze pomysły na wiosenne aktywności!

Bakcyl nr 1. Wiosenne spacery

Chodzenie jest najprostszą i najbardziej prozaiczną czynnością, jaką wykonujemy każdego dnia. Jednak to nie tylko nasz sposób przemieszczania się, ale też doskonała alternatywa dla długich godzin spędzanych na bieżni, tym bardziej, że nie wymaga specjalistycznego przygotowania i sprzętu. 

Chodzenie szybszym lub wolniejszym tempem poprawia nasze tętno, dotlenia organizm oraz aktywuje w nim fizyczne i chemiczne procesy, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Spacerowanie pozwala również na rozluźnienie mięśni i stawów, a więc pomaga zapobiegać napięciu i towarzyszącemu mu bólowi. 

Eksperci radzą, żeby spacerować codziennie przez co najmniej 30 minut, zwłaszcza jeśli nie uprawiamy żadnego sportu. Nie czekaj do weekendu, wybierz się na spacer już dziś!

Bakcyl nr 2. Nordic walking

Nordic walking to marsz ze specjalnymi kijkami, który jest szybszy od spaceru, ale wolniejszy od biegu. Ruchy rąk, nóg i bioder są podobne do tych wykonywanych w czasie spacerów. Różnica polega na tym, że maszerując, odpychamy się od podłoża za pomocą kijków. 

Podczas tradycyjnej przechadzki angażujemy ok. 70% mięśni, a przy nordic walkingu aż 90%. Chodzenie z kijkami nie obciąża stawów, dlatego też ta forma aktywności jest tak często polecana seniorom oraz osobom, którym dokuczają choroby i problemy układu ruchu. 

Dzięki nordic walkingowi dotlenisz organizm, zyskasz lepszą kondycję i wydolność, a także wzmocnisz mięśnie i zwiększysz ich siłę. Jeśli chcesz po zimie zrzucić kilka zbędnych kilogramów, zamiast spacerów wybierz nordic walking – ten rodzaj sportu pochłania o 25% więcej energii niż zwykły marsz.

Bakcyl nr 3. Bieganie

Jogging to bardzo dobry sposób na rozpoczęcie przygody ze sportem. Ale jak zacząć? To proste – załóż wygodny strój, odpowiednie obuwie i… wyjdź z domu! Przełam się i wykonaj pierwszy ruch; inaczej nigdy nie zaczniesz. 

Wcześniej jednak kup odpowiednią odzież i buty przeznaczone do biegania. Wiosną występują znaczące różnice w temperaturze odczuwalnej rano i wieczorem w stosunku do tej w środku dnia, a pogoda bywa bardzo kapryśna. W zależności od panujących warunków atmosferycznych powinieneś stosować różne kombinacje odzieży sportowej. 

Pamiętaj, że o wyborze stroju do biegania wiosną decyduje również długość samego treningu i jego intensywność.

Bakcyl nr 4. Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Dużą część życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, zwłaszcza w zimie. W ciągu tygodnia spędzamy niewiele czasu poza pracą i domem. Wiosną warto zmienić swoje zwyczaje i rozpocząć treningi na świeżym powietrzu. 

Najpierw jednak powinieneś opracować plan treningowy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ćwiczeń na siłowni lub w centrum fitness. Trening pod chmurką ma wiele zalet – pomaga w pozbyciu się nadmiaru kilogramów, nabraniu masy mięśniowej i poprawie kondycji. 

Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać bez użycia sprzętu, a do innych wykorzystywać urządzenia z siłowni plenerowych, które dobrane są w taki sposób, aby umożliwić zróżnicowany i urozmaicony trening różnych grup mięśni.

Bakcyl nr 5. Slacklining

Slacklining (ang. slackline – luźna linia) cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. To dyscyplina sportowa, która polega na chodzeniu i wykonywaniu akrobacji lub trików na specjalnej sprężynującej taśmie, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami, np. drzewami, na wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. 

Zapewnia wszechstronny trening, który poprawia sprawność i koordynację ruchową. Taśma, mimo że jest raczej mocno napięta, ugina się pod ciężarem ciała i chybocze na boki. Celem tej aktywności jest złapanie równowagi i przejście przez całą linę bez upadku. 

Bardziej zaawansowani wykonują na taśmie różnego rodzaju efektowne akrobacje. Każdy z nas, niezależnie od wieku i stopnia sprawności fizycznej, może spróbować swoich sił w chodzeniu po taśmie, nawet kilkuletnie dzieci. 

Jest to dla nich zarówno dobre ćwiczenie, jak i świetna zabawa. Również dorośli mają dużo frajdy z nauki slackliningu. Taśmę możesz zamontować w ogrodzie, parku lub na placu zabaw. W Internecie znajdziesz różne rodzaje taśmy do ćwiczeń i fachowe porady, jak osiągać coraz lepsze efekty.

Bakcyl nr 6. Jazda na rolkach

Wiosną, zamiast siedzenia przed telewizorem, lepiej wybrać rolki! Jazda na rolkach jest jednym z najbardziej przyjemnych sportów, jaki można uprawiać. Uczy panowania nad własnym ciałem, zwiększa koordynację wzrokowo-ruchową, a ponadto nie obciąża kolan i bioder, tak jak bieganie.

Jeśli chcesz mieć świetną kondycję oraz wyrzeźbione mięśnie pośladków i ud, zacznij jeździć codziennie! Podczas jazdy na rolkach napinają się i rozluźniają cały czas mięśnie łydek, ud i pośladków; całe ciało pracuje i zaangażowane są wszystkie grupy mięśni. 

Uprawiając ten sport, nie tylko spalisz dużo kalorii i wyrzeźbisz ciało, ale też świetnie odświeżysz swój umysł i zrelaksujesz się, dzięki czemu poczujesz się lepiej. Z badań naukowców wynika, że tego typu aktywność doskonale wpływa na redukcję stresu, dlatego jest zalecana zwłaszcza osobom narażonym na silnie stresujące sytuacje. 

Jeśli jesteś wysportowaną osobą, spróbuj swoich sił w ekstremalnej jeździe na rolkach, polegającej m.in. na pokonywaniu różnych przeszkód.

Bakcyl nr 7. Wycieczki rowerowe

Wiosna to idealna pora roku na jazdę na rowerze, która jest świetnym sposobem na relaks i poprawę kondycji. Zanim jednak wsiądziesz na rower, wyczyść go po zimie i koniecznie sprawdź stan kół i opon. 

Jazda na rowerze może być niebezpieczna, jeśli w kołach pojawił się luz i nie są stabilne. W takiej sytuacji najlepiej oddać rower do serwisu, gdzie specjaliści zrobią dokładny przegląd. Do jazdy na rowerze przyda się odpowiednie ubranie: wygodne buty, koszulka i bielizna termoaktywna, a także cieplejsza bluza i jakaś kurtka. 

Pierwsze wiosenne trasy nie powinny być zbyt długie, męczące i intensywne. Nie śpiesz się – po prostu podziwiaj budzącą się do życia przyrodę i baw się dobrze!

Bakcyl nr 8. Puszczanie latawców

Jeśli nie możesz doczekać się beztroskich zabaw ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu, to pomyśl o… Puszczaniu latawców! Jest to tak inspirujące zajęcie, że aż układane są o nim piosenki. 

Puszczanie latawca to świetny pomysł na aktywność i zabawę podczas wiosennych wietrznych dni. Pozwala ćwiczyć koordynację ruchową i zapewnia ruch całej rodzinie; najlepiej puszcza się latawce, zbiegając z górki lub biegając z nimi po płaskim terenie. Latawiec można zrobić samodzielnie, korzystając przy tym z pomocy dzieci. 

Praca nad latawcem zacieśnia rodzinne więzi oraz uczy skutecznej komunikacji i współpracy. Przy okazji pociechy uczą się zasad konstrukcji i rozwijają swoje zdolności manualne.

Bakcyl nr 9. Piknik lub grill

Czy jest ktoś, kto nie lubi pikników i biesiadowania na łonie natury? Chyba nie! Piknik lub grill to idealna okazja do spotkania się z rodziną i spędzenia wolnego czasu na łonie natury. 

Do zorganizowania śniadania lub obiadu pod chmurką nie trzeba wiele – wystarczy kocyk, koszyk z przekąskami, dobry humor, i oczywiście, ładna pogoda. Przygotowanie grilla również nie wymaga większych przygotowań. 

Niektórzy mówią, że grillowanie jest sportem narodowym Polaków. Większość z nas grilluje bez żadnej okazji – najważniejsze jest towarzystwo najbliższych. Piknik lub grill możesz połączyć z aktywnością fizyczną i dojechać na miejsce rowerem, a tam pograć w piłkę lub badmintona.

Bakcyl nr 10. Weekendowe podróże i wycieczki po Polsce

Wiosna to również idealny czas na krótkie podróże i wycieczki oraz doskonała okazja do odkrywania najpiękniejszych miejsc w Polsce. Warto wybrać się w nieznane dotąd rejony, choćby na jeden dzień. Często chcemy jeździć za granicę, nie doceniając tego, co mamy u siebie.

 Wiosną nie ma jeszcze takich upałów, podróże samochodem nie są tak męczące, a i zwiedzanie jest dużo bardziej przyjemne. Biorąc pod uwagę liczbę zabytków i atrakcji przyrodniczych w Polsce okazuje się, że praktycznie w każdej części kraju mamy miejsca, w których możemy w interesujący i aktywny sposób spędzić weekend. 

Nie musisz od razu wyjeżdżać na drugi koniec Polski; najpierw sprawdź, czy w najbliższej okolicy znajdują się jakieś atrakcje, które warto zobaczyć.

Wiosną zapewnij sobie odskocznię od siedzącego trybu życia. Złap wiosennego bakcyla razem z nami i wyciśnij z wiosny, ile się da! Którą z tych aktywności lubisz najbardziej? Co zrobisz w pierwszej kolejności, gdy wiosna się już na dobre rozgości? A może masz inne pomysły na wiosenne aktywności? Podziel się nimi w komentarzu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Aktywny tryb życia dobrze jest mieć cały rok, nie tylko wiosna. Wystarczy trochę ćwiczyć, zdrowa dieta i kupić cisowiankę zamiast słodzonych napojów, żeby poczuć się lepiej ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Aktywne ferie zimowe? Tak, to możliwe!

Zimowe wakacje, chociaż trwają tylko 2 tygodnie, są z utęsknieniem wyczekiwane przez małych i dużych. To szczególny czas, który może pomóc w zacieśnianiu rodzinnych i