W pierwszy weekend grudnia (2-4.12.2016) odbyła się 14 edycja Festiwalu Górskiego w Krakowie. Podczas całego wydarzenia miały miejsce liczne prelekcje znakomitych przedstawicieli aktywności górskiej, oraz przeróżne warsztaty i szkolenia. Przez wszystkie trzy dni odbywały się również pokazy filmów w ramach Polskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmowego.

Wtrakcie festiwalu można było obejrzeć i zaopatrzyć się w przeróżne produkty dla fanów aktywności outdorowych. Wszystkie rzeczy znajdowały się na kiermaszu, gdzie swoje stoiska miały takie marki jak m.in.: Salewa, Black Diamond, CAMP, Yeti, Mammut, Scarpa, czy ISPO.

Piątek – dzień pierwszy Festiwalu

Pierwszy dzień rozpoczął się popołudniowym pokazem filmów. Kolejnym ważnym punktem była prelekcja Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, którzy tworzą duet i razem realizują projekt Alpine Wall Tour. W tym roku dokonali oni powtórzenia „Drogi Hiszpańskiej” (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo. Podczas swojego wystąpienia zdawali relację ze swoich wypadów i prezentowali świetne zdjęcia.

Swoje wystąpienie miała również Sylwia Bajek, która obecnie przygotowuje się do realizacji projektu „Najmłodsza Polka na Ewereście”. Podczas wystąpienia opowiadał o swoich dotychczasowych dokonaniach oraz o przygotowaniach do projektu. (29 listopada ruszył projekt crowdfundingowy „Najmłodsza Polka na Evereście” na PolakPotrafi.PL. Jeśli chcesz wesprzeć ekspedycję, możesz to zrobić tutaj. – przyp. red.)

14. KFG - Sylwia Bajek "Najmłodsza Polka na Evereście" (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)

Główną gwiazdą piątkowego wieczoru był młody Kanadyjczyk, Marc-André Leclerc, który jest znany przede wszystkim ze swoich dokonań w argentyńskiej Patagonii. Relacja z jego wspinaczek była niesamowitą dawką emocji dla słuchaczy, a zdjęcia i opowieści podczas prelekcji dostarczyły mocną dawkę wrażeń dla największej, tego dnia publiczności.

Po wystąpieniu Leclerca odbył się kolejny pokaz filmów w ramach konkursu.

14. Krakowski Festiwal Górski - Marc Andre Leclerc (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14. Krakowski Festiwal Górski - Marc Andre Leclerc (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)

Sobota – Drugi dzień 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Sobota była najobszerniejszym, pod względem programowym, dniem całego wydarzenia. Od godziny 9 rano odbywały się szkolenia, kursy oraz prelekcje. Wśród polskich prelegentów znaleźli się Karolina Ośka i Łukasz DębowskiPiotr Schab, Kinga Ociepka-Grzegulska, Paweł Faron czy też Małgorzata Jurkiewicz i Józef Soszyński.

W drugi dzień 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego nie mogło zabraknąć też wystąpienia Wojciecha Kozakiewicza, znakomitego filmowca i fotografa, specjalizującego się w tematyce outdoorowej. W swoim wystąpieniu opowiadał o pracy, którą wykonuje w ekstremalnych warunkach i o tym jak powstają kolejne produkcje.

Nie można tutaj nie wspomnieć o tym, że Wojciech zdobył I Nagrodę w Konkursie Filmu Polskiego, zdaniem jury: „za umiejętne połączenie warsztatu filmowego z osiągnięciem sportowym”.

Pierwszym zagranicznym gościem był Tim Emmett, brytyjski wspinacz, o którym mówi się, że jest najwszechstronniejszy i najciekawszy oraz, że jest profesjonalistą nieunikającym ryzyka.

Tim, oprócz wspinaczki wykonywał również skoki B.A.S.E.. Jego przeżycia i przygody, o których opowiadał podczas swojego wystąpienia wzbudzały wielkie emocje i cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony publiczności.

Bezsprzecznym faworytem całego festiwalu była Lynn Hill – Amerykanka, legenda i ikona światowej wspinaczki. Niejednokrotnie zawstydziła mężczyzn, czym pokazała, że kobiety też potrafią wiele osiągnąć również w bardzo wymagających warunkach.

W swojej prezentacji pokazała mnóstwo zdjęć ze swoich wypraw oraz opowiedziała wiele emocjonujących historii.

14. Krakowski Festiwal Górski (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14 Krakowski Festiwal Górski (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14. Krakowski Festiwal Górski - Stanowiska (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14. Krakowski Festiwal Górski (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14. Krakowski Festiwal Górski - Stanowiska (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)

Niedziela – Ostatni dzień Festiwalu

Niedziela – w ostatni dzień festiwalu również odbywały się różne warsztaty i szkolenia, spotkania i prelekcje. Wystąpili m.in. Bogumił Słama, który opowiadał o wyprawie na K2 w 1982 roku oraz Alex Txikon – baskijski himalaista, który ma na koncie 11 ośmiotysięczników, a w tym roku z Simone Moro i Muhhamadem Alim zdobył zimą Nanga Parbat i właśnie z tego zdawał relacje.

Ostatnim na liście zacnych gości był Andrzej Bargiel – alpinista, skialpinista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim.

W tym sezonie wyróżnił się wspinaczkami i zjazdami z 5 najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego. Jego prelekcja wywołała wiele pozytywnych emocji wśród publiczności, a czas wystąpienia minął bardzo szybko.

Po prelekcji Andrzeja odbył się krótki konkurs w podciąganiu na drążku oburącz z obciążeniem 30kg oraz w podciąganiu jedną ręką. Na zakończenie festiwalu odbyła się gala i wręczenie nagród za najlepsze filmy biorące udział w konkursach międzynarodowym i polskim oraz prezentacja tych filmów.

14. Krakowski Festiwal Górski - wystąpienie Alexa Txikon'a (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14. Krakowski Festiwal Górski - wystąpienie Alexa Txikon'a (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
14. Krakowski Festiwal Górski - wystąpienie Alexa Txikon'a (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)
Andrzej Bargiel na 14. Krakowskim Festiwalu Górskim (zdj. A. D. Janik - Zabakcylowani.PL)

14. Krakowski Festiwal Górski to wydarzenie, które byłą niesamowitą gratką dla każdego miłośnika gór – amatora czy profesjonalisty; okazją do spotkania innych pasjonatów aktywności outdoorowej, możliwością uczestniczenia w kursach, warsztatach, prelekcjach niesamowitych osób, oraz szansą skorzystania z ofert czołowych marek, które miały swoje stanowiska na kiermaszu.

Z pewnością każda osoba uczestnicząca w tym wydarzeniu mogła wiele skorzystać, nauczyć się i wybrać coś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Nasza relacja Zabakcylowanych z 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego już dostępna!

Całą relację można przeczytać…

Opublikowany przez Aktywny Bakcyl na 16 grudzień 2016