Search
Close this search box.

14 Krakowski Festiwal Górski – relacja Zabakcylowanych

Wtrakcie festiwalu można było obejrzeć i zaopatrzyć się w przeróżne produkty dla fanów aktywności outdorowych. Wszystkie rzeczy znajdowały się na kiermaszu, gdzie swoje stoiska miały takie marki jak m.in.: Salewa, Black Diamond, CAMP, Yeti, Mammut, Scarpa, czy ISPO.

Piątek – dzień pierwszy Festiwalu

Pierwszy dzień rozpoczął się popołudniowym pokazem filmów. Kolejnym ważnym punktem była prelekcja Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, którzy tworzą duet i razem realizują projekt Alpine Wall Tour. W tym roku dokonali oni powtórzenia „Drogi Hiszpańskiej” (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo. Podczas swojego wystąpienia zdawali relację ze swoich wypadów i prezentowali świetne zdjęcia.

Swoje wystąpienie miała również Sylwia Bajek, która obecnie przygotowuje się do realizacji projektu „Najmłodsza Polka na Ewereście”. Podczas wystąpienia opowiadał o swoich dotychczasowych dokonaniach oraz o przygotowaniach do projektu. (29 listopada ruszył projekt crowdfundingowy „Najmłodsza Polka na Evereście” na PolakPotrafi.PL. Jeśli chcesz wesprzeć ekspedycję, możesz to zrobić tutaj. – przyp. red.) 

14. KFG - Sylwia Bajek "Najmłodsza Polka na Evereście

Główną gwiazdą piątkowego wieczoru był młody Kanadyjczyk, Marc-André Leclerc, który jest znany przede wszystkim ze swoich dokonań w argentyńskiej Patagonii. Relacja z jego wspinaczek była niesamowitą dawką emocji dla słuchaczy, a zdjęcia i opowieści podczas prelekcji dostarczyły mocną dawkę wrażeń dla największej, tego dnia publiczności.

Po wystąpieniu Leclerca odbył się kolejny pokaz filmów w ramach konkursu.

14. Krakowski Festiwal Górski - Marc Andre Leclerc

14. Krakowski Festiwal Górski - Marc Andre Leclerc14. KFG - Marc-Andre- Leclerc

Sobota – Drugi dzień 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Sobota była najobszerniejszym, pod względem programowym, dniem całego wydarzenia. Od godziny 9 rano odbywały się szkolenia, kursy oraz prelekcje. Wśród polskich prelegentów znaleźli się Karolina Ośka i Łukasz DębowskiPiotr Schab, Kinga Ociepka-Grzegulska, Paweł Faron czy też Małgorzata Jurkiewicz i Józef Soszyński.

W drugi dzień 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego nie mogło zabraknąć też wystąpienia Wojciecha Kozakiewicza, znakomitego filmowca i fotografa, specjalizującego się w tematyce outdoorowej. W swoim wystąpieniu opowiadał o pracy, którą wykonuje w ekstremalnych warunkach i o tym jak powstają kolejne produkcje.

Nie można tutaj nie wspomnieć o tym, że Wojciech zdobył I Nagrodę w Konkursie Filmu Polskiego, zdaniem jury: „za umiejętne połączenie warsztatu filmowego z osiągnięciem sportowym”.

Pierwszym zagranicznym gościem był Tim Emmett, brytyjski wspinacz, o którym mówi się, że jest najwszechstronniejszy i najciekawszy oraz, że jest profesjonalistą nieunikającym ryzyka.

Tim, oprócz wspinaczki wykonywał również skoki B.A.S.E.. Jego przeżycia i przygody, o których opowiadał podczas swojego wystąpienia wzbudzały wielkie emocje i cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony publiczności.

Bezsprzecznym faworytem całego festiwalu była Lynn Hill – Amerykanka, legenda i ikona światowej wspinaczki. Niejednokrotnie zawstydziła mężczyzn, czym pokazała, że kobiety też potrafią wiele osiągnąć również w bardzo wymagających warunkach.

W swojej prezentacji pokazała mnóstwo zdjęć ze swoich wypraw oraz opowiedziała wiele emocjonujących historii.

14. Krakowski Festiwal Górski

Niedziela – Ostatni dzień Festiwalu

Niedziela – w ostatni dzień festiwalu również odbywały się różne warsztaty i szkolenia, spotkania i prelekcje. Wystąpili m.in. Bogumił Słama, który opowiadał o wyprawie na K2 w 1982 roku oraz Alex Txikon – baskijski himalaista, który ma na koncie 11 ośmiotysięczników, a w tym roku z Simone Moro i Muhhamadem Alim zdobył zimą Nanga Parbat i właśnie z tego zdawał relacje.

Ostatnim na liście zacnych gości był Andrzej Bargiel – alpinista, skialpinista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim.

W tym sezonie wyróżnił się wspinaczkami i zjazdami z 5 najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego. Jego prelekcja wywołała wiele pozytywnych emocji wśród publiczności, a czas wystąpienia minął bardzo szybko.

Po prelekcji Andrzeja odbył się krótki konkurs w podciąganiu na drążku oburącz z obciążeniem 30kg oraz w podciąganiu jedną ręką. Na zakończenie festiwalu odbyła się gala i wręczenie nagród za najlepsze filmy biorące udział w konkursach międzynarodowym i polskim oraz prezentacja tych filmów.

14. Krakowski Festiwal Górski to wydarzenie, które byłą niesamowitą gratką dla każdego miłośnika gór – amatora czy profesjonalisty; okazją do spotkania innych pasjonatów aktywności outdoorowej, możliwością uczestniczenia w kursach, warsztatach, prelekcjach niesamowitych osób, oraz szansą skorzystania z ofert czołowych marek, które miały swoje stanowiska na kiermaszu.

Z pewnością każda osoba uczestnicząca w tym wydarzeniu mogła wiele skorzystać, nauczyć się i wybrać coś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

26 sierpnia – dzień psa

26 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Psa to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak niezwykłą rolę pełnią psy w życiu człowieka. Te wspaniałe stworzenia nie tylko

Szkoła tuż tuż…

Ostatnie dni wakacji to idealny moment, aby „naładować baterie” i wejść w nowy rok szkolny z pełną energią. To czas, by czerpać radość z każdej

5 sposobów na postanowienia noworoczne

1. Zostaw samochód Wiemy, że nie zawsze i nie wszędzie można dojść piechotą. Postaraj się jednak więcej czasu spędzać na własnych nogach – energiczny spacer