Search
Close this search box.

5 porad, jak być aktywnym seniorem

Warto, aby człowiek w każdym wieku był aktywny. Jak wszyscy wiemy, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych obniża ryzyko wielu chorób. Poza tym trening poprawia mobilność i samopoczucie. Regularny ruch ma ponadto wpływ na zapobieganie obniżania się masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne w późniejszych latach naszego życia. Oczywiście wysiłek musi być indywidualnie dostosowany do stanu zdrowia i możliwości osoby ćwiczącej – dobrze, aby w tej kwestii skonsultować się z lekarzem.

Co robić, by być aktywnym seniorem? Poniżej proponujemy 5 pomysłów na bezpieczne aktywności fizyczne.

Spacery

Najprostszym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, idealnym dla seniorów, jest zwykły spacer. To najmniej wysiłkowy sport, który jednak podwyższa tętno, a tym samym zwiększa wysiłek tlenowy. Na początek warto zacząć od małych, 10-minutowych spacerów. Aby przechadzka była jeszcze bardziej bezpieczna, zaleca się użycie antypoślizgowych nakładek na buty, takich jak raczki miejskie. Raczki ułatwiają poruszanie (szczególnie zimą na oblodzonych chodnikach) i pozytywnie wpływają na stabilność kroków, chroniąc przed poślizgnięciem się.

Korzystanie z miejskich siłowni

Innym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu jest korzystanie z miejskich siłowni. Powstały one także z myślą o seniorach. Sprzęt ustawiony w parkach posiada wszelkie potrzebne atesty, a zazwyczaj w pobliżu każdego urządzenia umieszczona jest dokładna instrukcja dotycząca użytkowania. Dowiemy się z niej, jak na nim ćwiczyć i jakie konkretnie mięśnie będą pracować. Ruch wzmaga pragnienie, dlatego ważne jest, aby w trakcie każdego wysiłku uzupełniać płyny. Warto na taką siłownię „pod chmurką” wziąć ze sobą butelkę lub termos z ulubionym płynem.

Rozciąganie

Kolejnym dobrym sposobem na aktywność dla seniorów jest rozciąganie. Działanie to pozytywnie wpływa na elastyczność mięśni. Jego efekty możemy odczuć w codziennym życiu, na przykład przy ubieraniu się i innych czynnościach. Dla bezpieczeństwa i własnego komfortu warto stosować do ćwiczeń odpowiednią matę. Taka mata może być rozłożona zarówno w domu, jak i na zewnątrz – na piaszczystym lub twardym podłożu, dając izolację i komfort ćwiczeń w każdym miejscu. Ponadto taka karimata przyda się podczas wycieczek, a nawet noclegów w terenie.

Trekking z kijkami

Przechadzka co prawda już się pojawiła na naszej liście, ale jej urozmaiconą wersją jest spacer z kijkami trekkingowymi. Marsz z ich użyciem w celu rytmicznego odpychania się od ziemi ma znaczenie szczególnie dla stawów, czyli tych części ciała, na które seniorzy najczęściej narzekają. W marszu angażujemy także mięśnie ramion, klatki piersiowej i brzucha. Kijki trekkingowe pozwalają „przenieść” część ciężaru na ręce, odciążając stawy i zmniejszając nacisk na biodra i plecy. Technika chodzenia z kijkami nie jest trudna, ale mniej naturalna, dlatego warto przygodę z nordic walkingiem zacząć z instruktorem.

Rower

Piątym z pomysłów na spokojny sport dla seniora jest jazda na rowerze. Jazda na rowerze angażuje przede wszystkim mięśnie nóg, ale ćwiczy także zmysł równowagi, z którą seniorzy miewają problem. Jak w każdej aktywności, także w jeździe na rowerze warto zadbać o systematyczne uzupełnianie płynów. Jadąc rowerem trudniej jest jednak sięgnąć po butelkę z wodą. Dlatego świetnym pomysłem jest bukłak na wodę, który dzięki rurce umożliwia picie bez użycia rąk.

Sięgając po dowolny z pięciu powyższych pomysłów, bądź łącząc je ze sobą można w łagodny sposób zwiększyć swoją sprawność fizyczną. Dzięki temu, mimo upływu lat, ruch dalej może być codziennie obecny w naszym życiu. Warto także pamiętać o tym, że wspomniane wyżej ćwiczenia mogą oddalać ryzyko chorób, ale także poprawiać nastrój i dawać dużo radości.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Sen o Lataniu

Dzięki połączeniu wiedzy spadochroniarzy oraz technologii rodem z badań aerodynamicznych, praktycznie każdy może dziś stać się Piotrusiem Panem – a przynajmniej latać jak on. Indoor