Search
Close this search box.

Czego możemy się nauczyć od preppersów?

Kto to jest preppers?

Prepperzy to społeczność osób, które są gotowe na wszelkie ewentualności np. klęski klimatyczne, wojny, zarazy, koniec świata etc. To ludzie, którzy wierzą w konieczność przygotowania się na różne sytuacje kryzysowe, od katastrof naturalnych po zakłócenia społeczne czy awarie systemów. Słowo „prepper” pochodzi od angielskiego „preparedness”, czyli gotowość. Dla prepperów gotowość oznacza zarówno fizyczne, jak i psychiczne przygotowanie do radzenia sobie w różnych scenariuszach zagrożenia, do radzenia sobie ze stresem i w sytuacjach kiedy dostęp do ogólnych dóbr cywilizacyjnych zostaje mocno ograniczony.

Gotowość Fizyczna

Prepperzy skupiają się na zgromadzeniu zapasów i nauczeniu przydatnych umiejętności, które pomogą im przetrwać w trudnych warunkach. Jednym z głównych elementów ich zabezpieczenia jest posiadanie zapasów żywności o długim terminie przydatności, wody pitnej oraz lekarstw. Odpowiednie wyposażenie, takie jak noże, kuchenki turystyczne, latarki, systemy filtracji wody czy koc termiczny, stanowią integralną część ich ekwipunku.

Dodatkowo, prepperzy często uczą się umiejętności survivalowych, takich jak budowa schronu, orientacja w terenie, czy pozyskiwanie jedzenia i wody ze środowiska. Regularne treningi i symulacje mają pomóc im utrzymać i doskonalić te umiejętności.

Gotowość Psychiczna

Przygotowanie psychiczne to drugi filar prepperskiego stylu życia. Odporność psychiczna, czyli umiejętność radzenia sobie ze stresem i trudnościami, jest równie ważna jak gotowość fizyczna. Prepperzy często angażują się w praktyki, takie rozwijają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych.

Społeczność Prepperska

Prepperzy tworzą społeczność opartą na wzajemnej pomocy i współpracy. Dzielą się wiedzą, doświadczeniami oraz zasobami. Tworzą plany ewakuacyjne i wspólnie pracują nad zabezpieczeniem swoich wspólnot. Społeczność prepperska to nie tylko grupa ludzi gotowych na kryzys, ale również ludzi, którzy wspierają się nawzajem w codziennym życiu.

Odbiór społeczeństwa

Prepperzy podkreślają znaczenie indywidualnej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo. Krytycy natomiast czasem oskarżają ich o przesadne skupienie na scenariuszach apokaliptycznych i dystopijnych. Mimo to prepperzy argumentują, że ich gotowość do radzenia sobie w trudnych sytuacjach ma zastosowanie nie tylko w przypadku katastrof, ale również w życiu codziennym, gdzie nieprzewidziane wydarzenia mogą zaskoczyć każdego jak np. zgubienie się w górach, awaria prądu, czy zalanie mieszkania. 

Warto zauważyć, że prepperstwo to nie tylko zboczenie marginalnej grupy społecznej. W obliczu globalnych wydarzeń, takich jak pandemia czy zmiany klimatyczne, coraz więcej osób zaczyna przykładać wagę do umiejętności przetrwania. Choć niektórzy z prepperów mogą kojarzyć się z ekstremalnymi przygotowaniami, wielu z nich po prostu dąży do samowystarczalności i bezpieczeństwa własnego oraz swoich bliskich w niepewnym świecie. Prepperzy stanowią zatem interesującą grupę, której styl życia oparty jest na gotowości na wszelkie ewentualności.

Podstawowe zasady – uczmy się od preppersów

Przygotowanie się do trudnych chwil to kluczowa umiejętność dla preppersów, osób gotowych na wszelkie wyzwania i sytuacje kryzysowe, ale znajomość pewnych zasad radzenia sobie w trudnych sytuacjach może być pomocna dla każdego. Nie musimy martwić się wizją apokaliptyczną, ale gotowość i zabezpieczenie na ewentualną awarię dyktuje rozsądek. Przyjrzyjmy się zatem paru praktycznym poradom survivalowym:

1. Zgromadź zapasy

Zawsze miej zaopatrzenie na wypadek kryzysu. Dostarcz sobie zapasów żywności o długim terminie przydatności, wody pitnej, leków oraz niezbędnych artykułów pierwszej pomocy. Planuj tak, aby te zasoby starczyły na co najmniej trzydzieści dni. To podstawowa zasada preppersowa.

Gromadzenie zapasów żywności np. popularnych puszek, słoików z własnymi przetworami, czy jedzenia liofilizowanego (z datą ważności nawet 25 lat) to zabezpieczenie nie tylko na czarną godzinę, ale także na przyjazd niespodziewanych gości, sytuację kiedy zachorujemy i nie ma kto nam zrobić zakupów, czy spontaniczny obiad na wycieczce rodzinnej. Warto zwrócić uwagę na liofilizowane jedzenie, które stało się popularnym wyborem nie tylko prepersów czy podróżników.

Istnieje kilka powodów, dla których liofilizowane pożywienie jest teraz uznawane za zdrowe, pożywne, smaczne oraz przewyższające jakością niektóre tradycyjne produkty spożywcze. Zacznijmy od początku. Co to jest lioflub jedzenie liofilizowane? Liofilizacja polega na zamrażaniu żywności, a następnie usuwaniu wody w warunkach niskiego ciśnienia. Ten proces pozwala zachować większość składników odżywczych, smaku i konsystencji produktu.

W rezultacie liofilizowane jedzenie często zawiera wysokiej jakości składniki, zachowując ich naturalną wartość odżywczą i smak. Liofilizowane dania często odzwierciedlają smak i aromat tradycyjnych potraw domowych – warto tutaj oczywiście wybrać odpowiedniego producenta, który używa naturalnych lokalnych produktów i gotuje całe posiłki liofilizując je, a nie łączy już zliofilizowane pojedyncze produkty.

Przykładem firmy dbającej o jakość i skład posiłków oraz ich smak jest marka Summit to Eat – produkująca liofy w paczkach z datą ważności aż 7 lat oraz w puszkach o dacie przydatności aż 25 lat – puszki Fuel Your Preparation.

Producenci starają się utrzymać autentyczność smaku, co sprawia, że liofilizowane jedzenie przypomina obiady, jakie serwuje mama przy rodzinnym stole. Dzięki tej cesze liofilizowane produkty cieszą się popularnością wśród tych, którzy chcą rozkoszować się smakiem domowych potraw w dowolnym miejscu i czasie.

Co dodatkowo ważne, usuwanie wody podczas procesu liofilizacji sprawia, że produkty stają się znacznie lżejsze w porównaniu z ich świeżymi odpowiednikami. Ta lekkość i jednocześnie wysoka wartość odżywcza czynią liofilizowane jedzenie idealnym wyborem dla turystów, podróżników, czy osób aktywnych fizycznie, które potrzebują lekkiego i łatwo przenośnego pożywienia.

Inną zaletą liofilizowanego jedzenia jest to, że jest łatwe w przechowywaniu i przygotowywaniu. Wystarczy dodać gorącą wodę, aby przywrócić produkty do stanu spożywczego.

Podsumowując pierwsza zasada preppersowa zachęca do posiadania w domu zapasów i monitorowania ich dat ważności (lub zakupu liofów z dłuższą datą ważności). Jednak posiłki to nie wszystko, dużo bardziej do przetrwania potrzebna jest świeża czysta woda, którą także można zakupić i trzymać jako zapasy, ale także – chyba w bardziej praktyczny sposób – uzyskać za pomocą filtra do wody.

Filtr powinien być skuteczny i przenośny oraz zawsze gotowy do użycia. Na rynku znajdziemy dużo różnych filtrów warto jednak zwrócić uwagę czy „czyszczą one wodę” tylko z niemiłych zapachów czy poprawiają jedynie smak wody (filtry węglowe), czy także chronią nas przed bakteriami, wirusami, pierwotniakami i zanieczyszczeniami chemicznymi etc.

Dobry filtr do wody może uratować naszą rodzinę w sytuacji kryzysowej, ale także oszczędzić nam poważnych problemów żołądkowych. Niestety w obecnych czasach nawet pozornie czyste źródła wody są skażone choćby odchodami zwierząt czy ściekami pestycydów z okolicznych pół upranych.

Warto zatem zaopatrzyć się w filtr do wody lub tabletki uzdatniające wodę – najlepiej dokonać tego w sklepach turystycznych, gdzie produkty są zwykle dobrej jakości i nie powinny zawieść nas w trudnej sytuacji.

Wiele osób zaleca po filtracji dodatkowe przegotowanie wody, by mieć pewność, że jest ona czysta i pozbawiona „nieproszonych gości”. Gotowana woda przyda się także do przygotowania liofów, czy zaparzenia kawy lub herbaty w warunkach kiedy np. jest awaria prądu.

Kuchenki turystyczne są tu najlepszym rozwiązaniem – małe, podręczne i szybkie sprawdzą się dla każdego. Przykładem kuchenki, która mieści się w kieszeni, a równocześnie może zagotować nam wodę w niecałe 4 minuty to Pocket Rocket 2 znanej marki MSR.

2. Naucz się nowych umiejętności

Inwestowanie w umiejętności survivalowe stanowi fundament dla przygotowań do różnych sytuacji kryzysowych. Nauka praktycznych umiejętności, takich jak budowa schronu, rozniecanie ognia, czy orientacja w terenie, może zdecydowanie zwiększyć szanse na przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

To nie tylko kwestia teorii, ale praktycznego przygotowania do radzenia sobie w sytuacjach, gdzie standardowe środki komunikacji, dostępu do jedzenia czy wody mogą być ograniczone. Warto dlatego wybrać się całą rodziną do lasu i „pobawić się” w zrobienie szałasu, czy rozbijanie namiotu lub tarpa.

Dla dzieci będzie to na pewno niezapomniana przygoda, a dla nas przypomnienie lub nauka nowych umiejętności. Zdolność do szybkiego i skutecznego zabezpieczenia się przed warunkami atmosferycznymi czy innymi zagrożeniami jest kluczową umiejętnością survivalową.

Znajomość podstawowych technik budowy schronu, czy to przy użyciu naturalnych materiałów, czy wykorzystując dostępne narzędzia, daje pewność, że w razie potrzeby można szybko znaleźć bezpieczne miejsce.

Na naszym spacerze możemy także poćwiczyć rozniecanie ognia – pamiętajmy jednak by były to miejsca ku temu przeznaczone i zachowajmy najwyższą ostrożność. Ogień to nie tylko źródło ciepła, ale również podstawa wielu procesów survivalowych.

Umiejętność rozpalania ognia może być decydująca w utrzymaniu ciepła, gotowaniu jedzenia czy sygnalizacji swojej obecności. Poznanie różnych technik rozniecania ognia, w tym z wykorzystaniem naturalnych materiałów czy narzędzi specjalistycznych, daje pewność, że tę umiejętność można zastosować w różnych warunkach.

Tu także możemy wykorzystać dobrodziejstwo techniki jakim są zapałki szturmowe wodoodporne czy małe podręczne krzesiwa. Inną ważą sprawą jest orientacja w terenie. W sytuacjach awaryjnych, czy to podczas wypadku w lesie czy zgubienia się w nieznanej okolicy, umiejętność orientacji w terenie staje się kluczowa. Nauka korzystania z kompasu, nawigacji za pomocą gwiazd czy przyrządów nawigacyjnych to umiejętności, które mogą zapobiec zagubieniu i pomóc w bezpiecznym dotarciu do celu. To także dużo dobrej zabawy dla całej rodziny i wzmocnienie więzi rodzinnych oraz pewności siebie.

Regularne ćwiczenia tych umiejętności są kluczowe. Ćwiczenia nie tylko pomagają utrzymać w pamięci techniki, ale również pozwalają na doskonalenie ich w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. W trakcie treningów można testować różne strategie, dostosowywać się do zmieniających się warunków i budować pewność siebie w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Warto też w ramach tych zajęć przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy i nauczyć ich dzieci. 

Inwestycja w umiejętności survivalowe to nie tylko gotowość na wszelkie ewentualności, ale również rozwój osobisty i zdolność skutecznego działania w sytuacjach, gdzie umiejętności te mogą zdecydować o przetrwaniu. To nieustający proces, który kształtuje pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

3. Przygotuj się na nieznane

Posiadanie odpowiednich narzędzi i wyposażenia to kluczowa kwestia przygotowań do różnych sytuacji, zwłaszcza w warunkach ekstremalnych. Scyzoryki, czołówki, lampki i powerbanki, ogrzewacze do rąk i ciała, koce termiczne oraz dobrej jakości i lekkie materace turystyczne stanowią istotny zestaw, który może okazać się niezwykle przydatny w sytuacjach kryzysowych. Upewnij się, że masz dostęp do solidnego ekwipunku, a także zabezpiecz swoje finanse, aby mieć dostęp do gotówki w tzw. „czarnej godzinie”. Poniżej przedstawmy parę przykładów elementów naszego wyposażenia który może się przydać w sytuacjach trudnych, jak i w codziennym życiu.

1. Scyzoryki:

Scyzoryki to wszechstronne narzędzia, które mogą być używane do różnych celów, od otwierania opakowań po drobne naprawy. Ich kompaktowa forma sprawia, że są idealne do przenoszenia w każdej sytuacji i na pewno przydadzą się nie tylko podczas awarii, ale i w sytuacjach życia codziennego. 

2. Czołówki:

Czołówki to praktyczne źródło światła, które umożliwia swobodne korzystanie z rąk. Idealne do oświetlania ścieżek, prac przy niewielkim oświetleniu w garażu czy wieczornych spacerów. Nowoczesne czołówki są lekkie, wygodne i mogą świecić wiele godzin jak np. eko czołówka Biolite 425 świecąca do 60 h na jednym ładowaniu (na najniższej mocy światła tj. 5 lm).

3. Przenośne lampki i powerbanki oraz panele słoneczne:

Lampki przenośne, panele słoneczne oraz powerbanki są nieocenione, zwłaszcza gdy brakuje dostępu do prądu. Zapewniają źródło światła i umożliwiają ładowanie elektroniki, co jest istotne w przypadku konieczności komunikacji czy nawigacji. W obecnej ofercie nawet lampki mogą być jednocześnie powerbankami jak chociażby lampka Alpen Glow 250 lm ( świecąca na jednym ładowaniu do 200h i będąca równocześnie przenośnym powerbankiem od którego można naładować np. telefon). 

4. Ogrzewacze do Rąk i Ciała:

 W warunkach zimowych ogrzewacze do rąk i ciała mogą zapewnić dodatkowe źródło ciepła. To praktyczne rozwiązanie dla utrzymania komfortu termicznego w trudnych warunkach atmosferycznych. Przydadzą się także na co dzień np. podczas mroźnych dni kiedy stoimy czekając na autobus na przystanku lub idziemy na dłuższy spacer z psem. 

5. Koce Termiczne i płachty awaryjne:

Koce termiczne są lekkie, łatwe do przenoszenia, a jednocześnie skuteczne w utrzymaniu ciepła. To ważny element każdego zestawu ratunkowego, zwłaszcza w przypadku schronienia w warunkach zimowych. Z kolei płachta awaryjna czy bivy może służyć za awaryjny daszek przeciwdeszczowy, przeciwśniegowy lub przeciwwiatrowy, awaryjny namiot w trakcie nieplanowanego noclegu w terenie, czy schron w razie wypadku.

6. Materace Turystyczne:

Dobrej jakości i lekkie materace turystyczne stanowią istotny element wyposażenia dla osób podróżujących lub chroniących się na zimowym biwaku. Odpowiednie izolowanie od podłoża ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa.

Dlatego zadbajmy o to, by nasze materace miały odpowiedni czynnik izolacyjności tj. R-value, by były lekkie i zawierały zestaw naprawczy w razie przekłucia lub innego uszkodzenia. Dodatkowy materac na pewno przyda się także w sytuacji przyjmowania gości na noc lub podczas wyjazdów harcerskich dzieci.

To tylko parę przykładów elementów ekwipunku, który powinnyśmy zgromadzić, by czuć się w pełni przygotowanym na każdą ewentualność. Oprócz sprzętu warto także zadbać o strefę finansową: jak choćby dostęp do gotówki.

W ekstremalnych sytuacjach dostęp do gotówki może być kwestią decydującą. Posiadanie pewnej ilości pieniędzy w rezerwie zapewnia możliwość zakupu najważniejszych artykułów czy usług nawet w przypadku braku dostępu do tradycyjnych środków płatniczych.

Podsumowując, posiadanie odpowiednich narzędzi i wyposażenia, a także zabezpieczenie finansowe, to kluczowe elementy przygotowań do ekstremalnych sytuacji. Praktyczny zestaw narzędzi może znacznie ułatwić radzenie sobie w trudnych warunkach, natomiast dostęp do gotówki stanowi dodatkową pewność i niezależność w sytuacjach awaryjnych.

Przygotowanie się do trudnych chwil to proces, który wymaga zaangażowania, umiejętności i świadomości. Działaj proaktywnie, ciągle doskonal swoje umiejętności survivalowe i pamiętaj, że nie robisz tego ze strachu, ale z rozsądku, by być bezpiecznym i czuć się pewnie w każdej nawet najmniej oczekiwanej sytuacji. Powodzenia 😊

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu?

Jak to wygląda? Objawy wypalenia zawodowego mogą się różnić w zależności od osoby i kontekstu, jednak mogą obejmować: uczucie wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, chroniczne zmęczenie,

5 zabaw na niepogodę, które uczą

Nauczanie przez zabawę stanowi skuteczną i innowacyjną metodę edukacyjną, oferującą szereg korzyści dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zabawa angażuje najmłodszych w sposób, który jest