Wielkimi krokami zbliża się jesień – a wraz z nią sezon chorobowy. Co zrobić, kiedy obudzimy się z bólem gardła lub zaczniemy odczuwać pierwsze objawy przeziębienia? Często to właśnie sprawdzone, domowe sposoby okazują się najskuteczniejsze na pierwszej linii frontu walki z infekcją.
Nie ma to jak imbir
Imbir powszechnie uznawany jest za naturalny antybiotyk. Nie tylko wzmacnia odporność organizmu, ale także wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Rozgrzewająca herbata imbirowa będzie więc idealna na pierwsze objawy przeziębienia. Wystarczy pokroić korzeń imbiru na plasterki i zagotować go w wodzie, ewentualnie – dla większej mocy – można go także utrzeć. Do wywaru warto dodać coś, co nawilży nasze gardło – trochę miodu, syropu z malin czy czarnego bzu.
Inhalacja w domowych warunkach
Co zrobić, kiedy męczy nas zatkany nos? Prostym rozwiązaniem może być inhalacja olejków eterycznych, które łagodzą objawy przeziębienia. Inhalacja tego rodzaju udrożnia drogi oddechowe i w rezultacie poprawia jakość oddychania. Szczególnie skuteczne są olejek eukaliptusowy oraz lawendowy, które wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Procedura jest prosta. Do naczynia z gorącą wodą wlewamy kilka kropel olejku i wdychamy powstałą parę przez przynajmniej 10 minut. Dobrą alternatywą może być kąpiel parowa z użyciem suszonej szałwii, tymianku, rumianku lub lipy.
Płukanie gardła
Na pierwsze oznaki bolącego gardła świetnym panaceum będzie regularne płukanie. Starym i sprawdzonym sposobem jest zastosowanie roztworu wody z solą. Wystarczy w kubku ciepłej wody rozpuścić łyżkę soli – i gotowe. Płukanie powinno się powtarzać około 3 – 4 razy dziennie. Skuteczne są również płukanki z rumianku i szałwii. Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne i odkażające, a rumianek ma właściwości łagodzące, dzięki czemu nasze gardło niebawem poczuje ulgę. Regularność jest ważna – dla maksymalnej efektywności płukanie powtarzamy co 3 godziny.
Dieta obfita w czosnek i cebulę
To nie mit – czosnek ma skuteczne bakteriobójcze działanie i jest mistrzem w zwalczaniu infekcji. Dlatego w czasie przeziębienia warto spożywać go w dużych ilościach. Najlepiej połączyć go z innymi treściwymi dodatkami, takimi jak ciepły rosół, który poprawi nie tylko nasze samopoczucie, ale także nastrój. Innym rozwiązaniem będzie syrop z czosnku lub cebuli, które wpłyną łagodząco na objawy kaszlu. Nie trzeba ich kupować – można z łatwością sporządzić je samodzielnie w domu. Odważni mogą spróbować również innego starego i sprawdzonego sposobu – ciepłego mleka z miodem i czosnkiem.
Właściwa wilgotność powietrza
Jesienią i zimą, kiedy sezon grzewczy trwa w najlepsze, istnieje duże ryzyko, że nasza śluzówka zostanie podrażniona przez suche, rozgrzane powietrze – a to może powodować ból gardła. Dlatego też warto wyposażyć się w specjalny nawilżacz, który utrzyma właściwy poziom wilgoci i pomoże w udrożnieniu zatkanego nosa i dróg oddechowych. Jego działanie będzie szczególnie istotne w nocy, kiedy trudności w oddychaniu bywają najbardziej męczące.
Warto również pamiętać, że przy rzadkim wietrzeniu w pomieszczeniach tworzą się sprzyjające warunki dla rozprzestrzeniania bakterii i wirusów. Dlatego pamiętajmy o zapewnieniu regularnego przepływu świeżego powietrza w zamkniętych przestrzeniach.
Domowe sposoby na przeziębienie w wielu przypadkach pozwalają skutecznie stłumić pierwsze objawy infekcji – jeżeli jednak po ich zastosowaniu symptomy nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże dalsze kroki w leczeniu.