Search
Close this search box.

Grupowy fitness – czy to zajęcia dla każdego?

Fitness to dziś niezwykle popularne słowo, które szturmem wdarło się do naszego języka. Najczęściej kojarzone jest z lekkimi ćwiczeniami, które można wykonywać samodzielnie albo grupowo. Czym dokładnie jest fitness i czy każdy odnajdzie się w tej formie aktywności? No i co wybrać – ćwiczenia indywidualne czy grupowe?

Krótka historia fitnessu

Wszystko zaczyna się od… kosmosu. W latach 70. Jeden z lekarzy NASA pracował nad ćwiczeniami dla kosmonautów. Zależało mu na tym, aby wzmocnić ich układy: krążenia i oddechowy. Z jego badań narodził się znany dziś aerobik. 

Do ćwiczeń dołożono po pewnym czasie rytmiczną muzykę dyskotekową, dzięki której ta forma gimnastyki stała się „przebojem”. Powstawało coraz więcej klubów fitness, które z czasem zaczęły oferować również inne zajęcia – siłownię, sauny, masaże. A ponieważ wraz z automatyzacją życia i wprowadzaniem wielu udogodnień w codzienności ludzie odzyskali czas wolny – mogli go przeznaczyć na ćwiczenia.

Jak zacząć ćwiczyć?

Do kategorii zajęć fitness można zaliczyć m.in. sporty walki, taniec, ćwiczenia prozdrowotne, wytrzymałościowe, wzmacniające i na spalanie tkanki tłuszczowej, jazdę na rowerze, siłownię, a nawet zajęcia dla dzieci. Tak naprawdę w rozpoczęciu trenowania ważne jest… samo rozpoczęcie i motywacja, ale też nic na siłę. Powoli i drobnymi krokami… tak by fitness przynosi nie tylko poprawę zdrowia, ale dawał dużo radości i satysfakcji.

Siłownie i kluby sportowe oferują dziś pełną gamę ćwiczeń fitness. Możesz dołączyć do grup amatorskich, zaawansowanych, ćwiczyć z trenerem personalnym albo samodzielnie. Najważniejsze, żebyś czuł się dobrze ze sobą. Nie musisz też mieć super specjalistycznego (i przy okazji drogiego) stroju, chodzi o Twoja wygodę i swobodę ruchu.

Niech brak odpowiedniego „stroju” nie spowoduje rezygnacji z ćwiczeń. Na pewno masz w szafie prosty, luźny podkoszulek i spodenki albo legginsy. Na stopy załóż wygodne bawełniane skarpetki i buty sportowe lub trampki. 

Jeśli koniecznie chcesz mieć oddzielne ubranie do uprawiania sportu, skorzystaj z oferty sieciówek, które znajdziesz w prawie każdym mieście. Dzięki temu nie wydasz wiele, a specjalistyczny sportowy strój kupisz wtedy, gdy odkryjesz, jaki sposób ćwiczeń odpowiada ci najbardziej. 

Podobnie sprawa ma się z matą do ćwiczeń – na początku możesz korzystać z tańszych modeli lub użyć ręcznika, a nawet koca.

Ćwiczenia – grupowe czy samodzielne?

Jeśli już wiesz, że chcesz zacząć ćwiczyć, najlepiej nie czekaj do przysłowiowego poniedziałku lub jakiejś magicznej daty. Po prostu zacznij dziś. Możesz ćwiczyć sam, z partnerem albo poszukać zajęć grupowych. Zajrzyj na strony internetowe pobliskich siłowni, a poznasz rozkład oferowanych zajęć. Z grupowych treningów warto skorzystać, jeśli boisz się, że stracisz zapał do ćwiczeń, nie masz pomysłu na styl treningu albo doświadczenia w uprawianiu sportu. 

Ćwiczenia w grupie sprawdzą się także, jeśli boisz się, że odpuścisz w połowie treningu, lubisz zdrową rywalizację albo szukasz znajomych o podobnych zainteresowaniach. Podobnie będzie, jeżeli lubisz zmieniać formy treningu, wracasz na siłownię po dłuższej przerwie oraz nie lubisz rutyny. Niektóre siłownie oferują udział w pierwszych zajęciach bezpłatnie albo ze zniżką, możesz więc sprawdzić, czy to forma zajęć dla Ciebie.

Czy zajęcia grupowe mają wady? Jak wszystko. Na pewno wymagają przełamania początkowego skrępowania, wyjścia do ludzi i wyrwania się z zamkniętego kręgu opinii – „co inni o mnie pomyślą?” Uczestnictwo w zajęciach grupowych wymaga też terminowości i konsekwencji. Przy dużych grupach uwaga trenera może być też rozproszona lub ćwiczenia mogą nie być dostosowane do Twoich indywidulanych potrzeb, dlatego jeśli obawiasz się kontuzji dobrze wpierw skonsultować zestaw bezpiecznych ćwiczeń z indywidualnym trenerem lub lekarzem.

Jak podjąć decyzję?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy wybrać fitness w grupie, czy raczej indywidualne ćwiczenia, daj sobie czas i spróbuj różnych opcji. Zdecyduj, że np. przez miesiąc będziesz szukać swojego miejsca. Wybierz się na zajęcia grupowe z różnymi trenerami. Pójdź na siłownię z osobistym trenerem, poćwicz samodzielnie albo odwiedź siłownię plenerową na świeżym powietrzu. Jest ich coraz więcej i mogą stać się ciekawym urozmaiceniem spaceru. 

Możesz też umówić się z przyjaciółmi na wspólne bieganie, na basen albo wycieczkę rowerową. Innym nieco sportem jest taniec, który pomaga nie tylko rozruszać całe ciało, ale i zwiększyć koordynację ruchów oraz grację poruszania się, no i na pewno przyda się podczas wyjść z przyjaciółmi do klubów, czy na weselach lub innych uroczystościach. Jest też zwykle mniej obciążający i wyczerpujący, a muzyka i przykład innych dodają energii i wzmacniają motywację. Jedynym minusem może być u niektórych większa potrzeba ćwiczeń w domu, ale to przecież nie jest problem.


Dzięki wypróbowaniu różnego rodzaju aktywności, łatwiej odkryjesz, co lubisz najbardziej. Jakie ćwiczenia przynoszą Ci największą satysfakcję i są najefektywniejsze. Dopiero wtedy dokonaj wyboru w kwestii rodzaju ćwiczeń. Daj sobie też przestrzeń na zmianę – za rok albo za miesiąc. A może w Twoim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie aktywność zróżnicowana? Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby raz w tygodniu wybrać się na basen, a w innym dniu na grupowe ćwiczenia na siłowni lub naukę tańca.

Zadbaj o kondycję

Fitness to nie tylko rodzaj ćwiczeń. Dla niektórych to styl życia albo nawet jego filozofia. Bycie fit to dbanie o kondycję i zdrowie. Wprowadzanie zdrowej diety, regularnych ćwiczeń, przebywanie na świeżym powietrzu, odpowiednie nawodnienie i suplementacja (np. witaminą D w okresie zimowym). 

W dbanie o siebie wpisuje się także odpoczynek, unikanie stresu, troska o dobrostan psychiczny oraz nawiązywanie relacji i przyjaźni na kanwie wspólnych zainteresowań. To wreszcie realizacja potencjału, odkrywanie i rozwijanie swoich mocnych stron. Celem fitnessu jest czuć się dobrze w swoim ciele. To ćwiczenia dla każdego – od dziecka aż po seniorów. A zatem – spróbuj i Ty!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Zdrowie w „zwykłym” jabłku?

Jabłka to nie tylko smaczna i wszechstronna przekąska, ale także prawdziwa bomba witaminowa, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Spożywanie jabłek regularnie może przynieść

Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu?

Jak to wygląda? Objawy wypalenia zawodowego mogą się różnić w zależności od osoby i kontekstu, jednak mogą obejmować: uczucie wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, chroniczne zmęczenie,