Gry planszowe i towarzyskie – recepta na nudę i złą pogodę

Długie zimowe wieczory albo deszczowe jesienne popołudnia to czas, który warto dobrze zagospodarować. Z powodzeniem można wykorzystać go do zacieśnienia rodzinnych więzi. Najlepiej tak, by nikt nie miał okazji do narzekania na nudę. Jednak co zrobić, gdy dzieci są w innym wieku i mają różne zainteresowania? Czy można znaleźć sposób na rodzinne, atrakcyjne spędzanie czasu, bez ciągłego walczenia o uwagę najmłodszych członków rodziny lub nastolatków? Wykorzystaj gry planszowe i towarzyskie, które znakomicie sprawdzają się w wielu sytuacjach. Na rynku wciąż pojawiają się nowe tytuły, wśród których są klasyczne planszówki, gry strategiczne, karciane i kalambury. Choć wiele z nich skierowanych jest do dzieci i całych rodzin, znajdą się też pozycje dedykowane dla nastolatków, osób dorosłych lub dla par. Planszówkowe rozgrywki mają wiele zalet i kilka wad, o których opowiemy poniżej. 

Nauka przez zabawę

Do największych zalet gier planszowych, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci, należy podświadoma nauka poprzez zabawę. Rozgrywki zapewniają najmłodszym mnóstwo rozrywki, przy okazji ucząc ich przydatnych, niekonieczne szkolnych umiejętności. W zależności od doboru tytułów gry mogą rozwijać zdolności aktorskie (np. „Times Up!”), umiejętności blefowania („Mafia”), dedukcji („Cluedo”), logicznego myślenia („Patchwork”), umiejętności negocjacji („Osadnicy z Catanu”), opowiadania historii („Dawno, dawno temu…”), zdrowej rywalizacji („Eksplodujące kotki”), współpracy („Tajniacy”), a nawet spostrzegawczości i zręczności („Dobble”). Podczas rozgrywek możemy nauczyć się budowania strategii, samodzielnego myślenia, zdrowej rywalizacji oraz współpracy.

Co ciekawe, wiele gier planszowych powstaje właśnie jako pomoce edukacyjne dla najmłodszych – ucząc liczenia, czytania i pisania, pomagając poznawać kolory, zwierzęta, geografię i wiele innych przydatnych informacji. Ale edukacyjne gry planszowe powstają nie tylko z myślą o najmłodszych. Wiele atrakcyjnych tytułów przygotował m.in. Instytut Pamięci Narodowej. Niektóre z nich dedykowane są dla nauczycieli i uczniów, ale są też takie, które uczą historii przez zabawę, np. słynna „Kolejka” albo „Miś Wojtek”, które zagościły w niejednym polskim domu.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Rynek gier planszowych i towarzyskich jest ogromny i stale się rozwija. I całe szczęście, bo dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, w oparciu o indywidualne upodobania i zainteresowania. Co więcej – gry można z łatwością dopasować do towarzystwa, w którym się spotykacie. Dzieci mogą pograć same, np. w „Farmera” czy „Grzybobranie” lub razem z rodzicami albo dziadkami. Bez problemu zorganizujecie rozgrywkę rodzinną (w „Splendor” i „Dobble”) albo towarzyską, np. z przyjaciółmi, z którymi spędzacie urlop (w „Monopoly” albo „UNO”). Również nastolatkowie łatwo znajdą tytuł idealny, np. „HINT”. Są też gry, które spodobają się każdej grupie, niezależnie od wieku i okoliczności. To m.in. doceniane na całym świecie „Wsiąść do pociągu”, które doczekało się wielu dodatków. Gry towarzyskie rozkręcą każdą, nawet najbardziej sztywną imprezę. 😊

Gry planszowe to również ogromna szansa na poznanie nowych ludzi. Kompanów do wspólnej zabawy możemy znaleźć w szkolnej świetlicy, bibliotece, ośrodku kultury, na wakacjach, lotnisku i w wielu innych sytuacjach. Możliwość rozegrania partii oferuje coraz więcej kawiarni i restauracji, niektóre organizują nawet specjalne wieczory planszówek. Powstaje też wiele stowarzyszeń, które zapraszają do wspólnego grania dzieci i dorosłych. Takie spotkania stanowią znakomitą okazję, aby poznać nowych ludzi oraz kolejne gry i to bez konieczności ponoszenia wydatków. Również podczas rodzinnych rozgrywek w planszówki macie szansę się zintegrować i… lepiej poznać nie tylko domowników, ale i siebie. To doskonała okazja, by porozmawiać, spędzić czas wspólnie i poćwiczyć argumenty podczas wyboru tytułu na wolne popołudnie. W ofercie znajdują się też ciekawe propozycje dedykowane dla par, dzięki którym zacieśnicie więzi.

Wysoki poziom kreatywności

Zaangażowanie w rozgrywanie gier planszowych niesie ze sobą dodatkowe korzyści. To przede wszystkim sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności. Producenci najpopularniejszych tytułów przygotowali dedykowane dodatki, które rozszerzają mechanizm gry, zmieniają charakter rozrywki lub pozwalają na zwiększenie liczby graczy. Gry towarzyskie nie nudzą się nigdy, a gdy pojawia się takie zagrożenie – warto rozszerzyć zasady i stworzyć własne, „podkręcające” rozgrywkę reguły. Można to zrobić zarówno przy bardzo skomplikowanych tytułach, jak i w najprostszych, dziecięcych rozgrywkach. W przypadku dzieci, wystarczy pozwolić im na kreatywność – wyobraźnia najmłodszych nie zna granic, a tworzone przez nich zasady są niezwykle barwne i zabawne.

Nie znaleźliście w sklepie stacjonarnym ciekawego tytułu, a nie chcecie czekać, aż kurier przywiezie gry kupione przez internet? Zaprojektujcie własną grę planszową! Przemyślcie grupę docelową (jeśli tworzycie grę z dziećmi, wybór będzie prosty), zasady i mechanikę gry, zaprojektujcie planszę oraz spiszcie zasady. Możecie też zaprojektować własne pudełko. Potem zagrajcie kilka razy, aby przetestować grę, pokażcie ją znajomym, przeanalizujcie zasady, w razie potrzeby poprawcie je i cieszcie się własną grą planszową. Możecie też poszukać wydawnictwa, które zaciekawi Wasza gra lub wydać ją na własną rękę. Albo przygotować dużą, stacjonarną planszę do gry, na przykład rysując ją kredą na chodniku.

Wady gier planszowych

Gry planszowe i towarzyskie mają również wady, choć z pewnością wiele osób uzna je za mało znaczące. Należą do nich ceny bardziej zaawansowanych tytułów, które wynoszą nawet powyżej 200 złotych. Zdarza się, że pełen komplet gra + dodatki to koszt rzędu kilkuset złotych, lecz można podzielić go na kilka osobnych zakupów. Nie musicie sam kupować wszystkich tytułów – jeśli macie grupę przyjaciół, w której wszyscy są fanami gier, możecie spotykać się na wspólne turnieje oraz nawzajem wypożyczać sobie kolejne planszówki. Na szczęście gry dedykowane dla najmłodszych są o wiele tańsze, dzięki czemu stanowią idealny pomysł na prezent.

Na początku planszówkowej przygody możecie odnieść wrażenie, że zasady są bardzo skomplikowane. W większości przypadków jest tak tylko przy pierwszej partii – w praktyce reguły okazują się proste, a etapy rozgrywki są powtarzalne. Nie sprawia to jednak, że po dwóch lub trzech partiach gra się znudzi – zasady i kolejność stanowią wyłącznie część mechanizmu gry, do którego wlicza się także duża losowość.

Za wadę gier planszowych można uznać także konieczność przygotowania miejsca, które będzie wystarczające do przeprowadzenia rozgrywki. W przypadku dużych plansz oraz długiego czasu grania może to być nieco kłopotliwe, ale gracze potrafią poradzić sobie nawet z większymi problemami. Podczas długotrwałej rozgrywki możecie narazić się również na drętwienie kończyn, spowodowane siedzeniem w jednej pozycji. Temu problemowi łatwo zapobiec, na przykład wstając co jakiś czas i robiąc parę przysiadów i podskoków. Podobny minus ma także układanie puzzli, które również ma swoich ogromnych fanów.

Wyzwalacz emocji i pochłaniacz czasu

Gry planszowe i towarzyskie bardzo często budzą ogromne emocje. Wystarczy przywołać słynny przykład plansz do „Monopoly”, którym często zdarza się lądować na podłodze. Jeśli zaangażujecie się w rozgrywkę, niemal każdy tytuł będzie wzbudzał emocje. Ale przecież właśnie o to chodzi w grach planszowych – żeby znakomicie bawić się w doborowym towarzystwie. Niestety, realizacja hobby, jakim są gry planszowe, wymaga czasu, który przy zajmującej rozgrywce mija niezwykle szybko. Dotyczy to zarówno gier dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak i gier planszowych, karcianych i towarzyskich.

Pamiętajcie, że niezależnie od tego, jakie gry planszowe wybierzecie i co zachęci Was do rozpoczęcia przygody z rozgrywkami, jesteśmy niemal pewni, że docenicie radość, jaka płynie z czasu spędzanego z bliskimi. Gry planszowe to rodzaj magii, która zmienia nudne wieczory w chwile pełne emocji.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Ćwicz mózg

Mózg, będący centralnym organem naszego układu nerwowego, odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. Jak każdy inny mięsień czy organ, również mózg wymaga regularnego „ćwiczenia”, aby

Leczenie ograniczeniem cukru

Ograniczenie spożycia cukru to jedno z ważniejszych narzędzi, które może wpłynąć na poprawę zdrowia i wspomóc walkę z różnymi chorobami. Dieta oparta na redukcji cukru