Monika Witkowska – polska dziennikarka, pisarka, podróżniczka. Odwiedziła ponad 180 krajów na wszystkich kontynentach. W 2013 r., jako 10 polka, zdobyła szczyt Mount Everestu, a w międzyczasie wiele innych gór w różnych masywach.

Mam bakcyla, a tym bakcylem są moje pasje. Pasje bardzo różne – przede wszystkim podróże po przeróżnych zakątkach świata, po wszystkich kontynentach, podróże w pojedynkę, podróże w charakterze przewodnika, pilota, chociaż właśnie te moje ulubione to te takie na własną rękę, autostopem z namiotem, lokalnymi środkami lokomocji.

Dzięki podróżom udało mi się zobaczyć ponad 160 krajów (obecnie ponad 180 – przyp. red.) w różnych miejscach świata i muszę powiedzieć, że cały czas mam niedosyt, ciągle mi mało i myślę, że do końca życia, dopóki starczy mi sił będę podróżować.

Drugą moją pasją jest żeglarstwo. Żeglarstwo morskie, a właściwie oceaniczne to pasja, która mnie wciągnęła bez reszty i którą rzeczywiście żyję – ciągle planuję jakieś rejsy, a jak już wracam z jakiegoś rejscu – planuję kolejne.

No i kolejna pasja, bardzo istotna – góry, góry wysokie. Dzięki temu udało mi się spełnić jedno z marzeń mojego życia, mianowicie wejście na Everest, chociaż uważam, że góry mniejsze też nie są gorsze, są równie piękne, a często równie trudne.

Mam nadzieję, że wy też znajdziecie swoje pasje; zarazicie się takim bakcylem pasji, który sprawi, że wasze życie nabierze sensu.