Białowieski Park Narodowy

Dzika Inspiracja

Po odkrywczej wyprawie w celu poznania polodowcowej rzeźby terenu pozostawionej przez „Lodowego Olbrzyma” w Wielkopolskim Parku Narodowym, przychodzi czas na próbę wytropienia innego olbrzyma – tym razem z rogami – żubra.

Zima to doskonały czas by wypatrzeć żubry, gdyż często wychodzą na pola i polany, aby zjeść coś dobrego. Latem łagodne olbrzymy ukrywają się głęboko w puszczy i zobaczenie ich graniczy z cudem. Spotkanie żubrami, to także spotkanie z historią naturalną związaną z epoką lodową.

Z jednej strony lądolód wpływa na rzeźbę terenu – modeluje ją na nowo, z drugiej strony modeluje i programuje na nowo świat przyrody ożywionej – w tym ssaków.

Będąc w Białowieskim Parku Narodowym poznajcie zarówno historię ochrony tego olbrzyma jak również jego historię naturalną – historię jednego z najstarszych gatunków ssaków żyjących na naszej planecie, który związany jest z pra żubrem.

Połączcie też w jedną opowieść historie innych zwierząt żyjących w parkach narodowych, bo przecież jelenie olbrzymie, niedźwiedzie jaskiniowe i tarpany żyjące kiedyś w cieniu lodowego cielska są przodkami dzisiejszych mieszkańców dzikiego królestwa. (Gdyby nie udało się zobaczyć żubra na szlaku w puszczy – ruszajcie do Rezerwatu Pokazowego Żubrów).

Podczas ekspedycji ruszajcie do puszczy. Choć w zimowej szacie robi wrażenie uśpionej i tak doświadczycie jej majestatu. Będąc w jej wnętrzu możecie zobaczyć na własne oczy jak wygląda pierwotny las nizinny, poddany prawom natury, rozwijający się między wyprawami lodowego władcy – między epoką lodu, która zakończyła się około dziesięciu tysięcy lat temu i tą nadchodzącą w przyszłości. Aby zgłębić dzikie tajemnice puszczy warto udać się do Muzeum Parku w Białowieży.

Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!

Krystian Tyrański

Białowieski Park Narodowy - Informacje

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Białowieskiego Parku Narodowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Magurski Park Narodowy zimą

Magurski Park Narodowy

Dzika Inspiracja To ostatnia zimowa przygoda na szlaku Dzikiej Odysei i przedostatni górski park. Za nami już siedem wypraw po górskiej granicy terytorium lodowego władcy

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Zima to doskonały czas, by na chwilę skoncentrować się na polodowcowej rzeźbie terenu chronionej parkach narodowych. Tak – krajobraz również wymaga ochrony, gdyż

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Dzika Inspiracja Zimowe safari nad morzem? Tak! Tak! Pamiętajcie, że Dzika Odyseja to wyprawa z wyzwaniami, a nie wycieczka z atrakcjami. Nie będzie rodzinnego opalania

Wigierski Park Narodowy Dziką Zimą

Wigierski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Podczas wyprawy do krainy polodowcowych jezior podziwiajcie polski biegun zimna. Ubierzcie się ciepło! Poczujcie się jak na dalekiej północy (w Laponii lub na