Dzika Inspiracja

Wyruszcie na skalne safari, by zobaczyć słynne rumowiska głazów – gołoborza. Zobaczcie na własne oczy niszczycielską moc oddechu lodowego olbrzyma. W epoce lodowej lądolód skandynawski niejednokrotnie otaczał góry świętokrzyskie pozostawiając wolne od lodu tylko czubki szczytów, ale zdecydowanie najcenniejsze pamiątki podziwiane dziś w parku, pozostawił jego mroźny oddech.

Już nadchodziła polodowcowa wiosna, kończyła się epoka zimna, lodowy olbrzym był za horyzontem. Daleko od szczytów świętokrzyskiego łańcucha górskiego, wytapiające się cielsko lądolodu rzeźbiło krainy w północnej Polsce. Ale mroźny oddech lodowego olbrzyma dokonał swojego – nawet na odległość. Klimat zimnego powietrza powodował intensywne zamrażanie i rozmrażanie wody uwięzionej w skałach. Lód rozsadzał bloki skalne z przed ponad 500 milionów lat. Oddech lodowego olbrzyma kruszył geologiczny skarb świętokrzyskich gór, który rozsypywał się na setki tysięcy mniejszych głazów. Podziwiając gołoborza wiedzcie, że kambryjskie skały kryją w sobie szczątki życia z pradawnego morza. Te skały to jedna z pierwszych dzikich ksiąg życia zapisana skamieniałościami na naszej planecie.

Świętokrzyski Park Narodowy powołano 1 kwietnia 1950. To właśnie w kwietniu warto odwiedzić tę dziką ziemię, by powitać wiosnę w puszczy jodłowej, podziwiać łany leśnych kwiatów: przylaszczki, zawilce, żywce gruczołowate, oraz zobaczyć budzące się po zimowym śnie modrzewie polskie, jedyne drzewa iglaste zrzucające igły. Upamiętnijcie także na zdjęciach mamucie jodły.

Świętokrzyski Park Narodowy - Informacje

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z oficjalnym dokumentem Świętokrzyskiego Parku Narodowego poniżej.