Search
Close this search box.

Rodzeństwo na świeżym powietrzu

Nadeszły cieplejsze dni, trawa się zazieleniła, słońce zaczęło coraz mocniej grzać i więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Ciepłe kurtki i długie spodnie zmieniają się w koszulki bez rękawów i krótkie spodenki, a dzieci mają coraz więcej okazji, żeby pobawić w otoczeniu przyrody. Wszyscy czujemy się lepiej, a poziom energii wzrasta. Trzydziestego pierwszego maja obchodzimy dzień rodzeństwa, z tej okazji przyjrzyjmy się dziesięciu popularnym zabawom, jakie możemy zaproponować najmłodszym, żeby zachęcić ich do wspólnej aktywności.

1. Budowanie domku na drzewie

Jedna z najbardziej znanych i chyba najciekawszych dla dzieci zabaw – wspólne budowanie domku na drzewie. W wersji bez drzewa można po prostu zbudować szałas, rozbić namiot czy przygotować zwykły domek na ziemi, ale zabawa i tak będzie przednia. 😊

Domek daje dzieciom podobne odczucia jak dorosłym – mają coś swojego, własne miejsce, gdzie mogą schronić się przed dorosłymi w swoim świecie. Jeśli do tego mogą pomóc przy jego budowie, będą zachwycone i da im to wiele satysfakcji. Domek można umieścić na drzewie, na specjalnej platformie – możliwości jest wiele. Zamiast schodków przy wejściu można umieścić drabinę sznurową. Oczywiście przy budowaniu domku trzeba pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych dzieci – dobrze pamiętać o barierkach i o wysypaniu miękkich wiór pod domkiem, jeśli nie ma tam trawy czy czegoś, co mogłoby złagodzić ewentualne upadki. Dzieci na pewno chętnie pomogą przy budowie ich domku, a później będą szczęśliwe mogąc spędzać w nim czas.

2. Szukanie skarbów

Kolejna ukochana przez dzieci zabawa to szukanie skarbów w ogrodzie lub parku. Każde dziecko może schować jakiś skarb i przygotować wskazówki dla pozostałych, jak ten skarb znaleźć. Po kolei wszyscy mogą szukać schowanych przedmiotów. Jeśli nie chcemy tracić czasu na przygotowanie wskazówek i chowanie skarbów, możemy też zawsze poszukać przynoszącej szczęście czterolistnej koniczynki. Całe pokolenia dzieci spędzały w skupieniu dużo czasu wpatrując się w trawę i szukając charakterystycznych listków. Jeśli już zostanie znaleziona, można ją ususzyć i włożyć do albumu czy w ramkę.

3. Zabawa w chowanego

Podobna do poprzedniej znana wszystkim i ponadczasowa zabawa – z tym, że tym razem to dzieci są szukanymi „skarbami” 😊. Zasady zna chyba każdy – wszystkie maluchy chowają się, podczas kiedy jedno zamyka oczy, odlicza do na przykład 10 i później szuka pozostałych. Pierwsza odnaleziona osoba szuka w kolejnej rundzie. Zabawa może trwać w nieskończoność. Najmłodsze mogą schować się razem z którymś ze starszych, jeśli nie chcą lub nie są w stanie zrobić tego same. Wieki doświadczenia pokazują, że zabawa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

4. Zabawa w chodzenie

Tutaj zabawa może mieć dwa etapy czy dwie odsłony. Ustawiamy trasę na której idziemy czy biegniemy i każde dziecko może zarządzić podczas pokonywania tej trasy sposób chodzenia – bokiem, tyłem, na palcach, z nogami wysoko uniesionymi, na kolanach, bardzo małymi lub bardzo dużymi krokami, bardzo szybko albo bardzo wolno. Drugim sposobem jest poruszanie się jak różne zwierzęta – można chodzić czy biegać jak niedźwiedź, jak żyrafa, jak słoń, jak wróbelek, jak koń, jak kaczka i na wiele wiele innych sposobów… Dodatkowo można również wydawać odpowiednie dla każdego zwierzątka dźwięki, co na pewno przyczyni się do salwy śmiechu.

5. Ciuciubabka

Również jedna z najbardziej lubianych przez dzieci zabaw. Jedna osoba ma zasłonięte oczy (na przykład zawiązane chustką) i próbuje po omacku złapać pozostałe dzieci i odgadnąć kto został złapany. Pierwsza złapana osoba zostaje Ciuciubabką w kolejnej rundzie. Trzeba zadbać, żeby ta zabawa odbywała się na bezpiecznym terenie – w końcu jeden z uczestników porusza się nic nie widząc przeszkód.

6. Gra w piłkę

Wspólna gra w piłkę to również jedno z nigdy nie nudzących się dzieciom zajęć. Niezależnie od ilości uczestników zawsze można znaleźć jakąś zabawę z piłką – czy to po prostu przerzucając nią, czy to organizując zawody w dwóch drużynach. Zabawy piłką wspierają rozwój koordynacji ruchowej dziecka, ćwiczą jego refleks i uczą współpracy w zespole. Można grać w Zbijaka, gdzie poszczególne drużyny starają się trafić piłką dzieci z drugiego zespołu, można grać w Głupiego Jasia, gdzie osoba stojąca między dwojgiem rzucających między sobą piłkę dzieci stara się ją złapać, można grać w piłkę nożną, w prowizoryczną koszykówkę czy siatkówkę, albo po prostu przerzucać między sobą piłkę. Do tego można urozmaicić grę zadając pytania osobie, która ma złapać piłkę. Łapiąc piłkę trzeba od razu odpowiedzieć na pytanie i wymyślić następne dla kolejnej osoby. Można też znajdować wyrazy, które zaczynają się na ostatnią literę poprzednio podanego słowa, albo skojarzenia. Wersji jest nieskończenie wiele…

7. Berek

Klasyczna zabawa polegająca na tym, że jedna osoba, tak zwany Berek, goni pozostałe i stara się je dotknąć i krzyknąć “berek”. Kiedy jej się to uda, dotknięta osoba zostaje Berkiem i zabawa trwa. Można dowolnie modyfikować reguły gry, na przykład ustalić, że dotknięta osoba staje w miejscu “zamrożona”, aż dotknie ją ktoś z pozostałych uczestników, a Berkiem wybierany jest każdy po kolei co kilka minut zabawy. Berek może też mieć obowiązek gonienia graczy skacząc, albo na jednej nodze, albo z innymi utrudnieniami.

8. Budowanie toru przeszkód

Tor przeszkód to jedna z ulubionych zabaw większości dzieci. Kiedy zaangażowane jest w nią całe rodzeństwo tor może być wyjątkowo ciekawy i wymagający – trzeba sprawdzić, czy na pewno jest bezpieczny dla wszystkich. Każdy uczestnik musi wymyślić chociaż jedną przeszkodę na torze (gałęzie do przeskoczenia, okręgi z kamyków, w których trzeba stanąć na palcach, drzewo na które trzeba się wspiąć, i inne), a później razem lub po kolei licząc sobie czas, każdy musi przebyć jak najszybciej cały tor.

9. Wspólne sadzenie roślin i dbanie o ogródek

Bardzo ciekawa będzie dla dzieci zabawa z ziemią i roślinami. Pomóż im założyć własny ogródek, zasadzić kwiatki lub zioła, które później będą pielęgnować, podziwiać w wazonie lub jeść do obiadu. 10. I na koniec oczywistość, czyli wspólne wyprawy piesze albo rowerowe.

Zależnie od możliwości uczestników dalekie lub bliskie, może z piknikiem w trakcie…

Możecie wybrać się wspólnie podziwiać jakieś zabytki, oglądać ptaki czy po prostu pościgać się na rowerach, czy pobiegać. A może to dzieci niech wymyślą, gdzie chcą się wybrać na wycieczkę i ustalą trasę? Ilość pomysłów i sposobów na wspólną zabawę, sport i przebywanie w terenie jest niezliczona.

Warto wykorzystać ciepłe miesiące dla zdrowia i wzmocnienia więzi między rodzeństwem jak i rodzicami. Czas spędzony na łonie przyrody będzie dla najmłodszych bezcenny, a i rodzicom może dać trochę wytchnienia. Dobrej zabawy!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Aktywne ferie zimowe? Tak, to możliwe!

Zimowe wakacje, chociaż trwają tylko 2 tygodnie, są z utęsknieniem wyczekiwane przez małych i dużych. To szczególny czas, który może pomóc w zacieśnianiu rodzinnych i