Lato obfituje w wiele atrakcji, a jedną z nich są niewątpliwie spływy kajakowe. Można się na nie wybrać w zorganizowanej grupie, ze znajomymi lub ograniczyć się do najbliższych członków rodziny. Taką wyprawę można zaplanować na kilka dni, ale i jeden dzień zapewni niezapomniane przeżycia. Jedno jest pewne – spływ kajakowy gwarantuje niepowtarzalną bliskość z naturą.
Na pierwszą rodzinną wyprawę kajakami warto wybrać krótką i spokojną trasę, biorąc pod uwagę zarówno czas płynięcia, głębokość rzeki, odległość miejsc postojowych, jak i wiek oraz możliwości uczestników spływu. Istotne by wypożyczalnia kajaków posiadała odpowiednie rozmiary kamizelek ratunkowych dla dzieci, które zapewnią im bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Dorośli i młodzież otrzymują kamizelki asekuracyjne, które należy założyć na siebie i pod żadnym pozorem nie zdejmować podczas obecności w kajaku.
Wypożyczalnie oferują kajaki jedno-, dwu- i trzyosobowe. Jeśli na spływ wybieramy się z dziećmi, to obowiązuje zasada: jeden dorosły na jedno małe dziecko. Zatem dwie osoby dorosłe i dziecko biorą kajak trzyosobowy, albo dwuosobowy i jednoosobowy. Rodzina z trójką dzieci powinna zabrać ze sobą jeszcze jedną osobę dorosłą. Nie należy umieszczać dwójki dzieci samych w kajaku. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, gdy rodzina jest doświadczona w spływach i ma na swoim pokładzie starsze dzieci, które potrafią pływać.
Gotowi na słońce i deszcz w kajaku
Zarówno padający deszcz, jak i zbyt silne słońce nie są sprzymierzeńcami kajakarzy. Idealnie byłoby trafić na temperaturę poniżej 30 st. C oraz lekkie zachmurzenie. Ponieważ pogoda lubi płatać figle, warto przygotować się na każdą ewentualność. Przed słońcem i insektami trzeba ochronić zarówno dzieci, jak i siebie. Czapeczki, kapelusiki, chusty, preparaty ochronne na słońce oraz środki na komary i meszki są tak samo niezbędne, jak kamizelki ratunkowe.
Dla dorosłych dobrym rozwiązaniem będzie lekki kapelusz turystyczny z szerokim, giętkim rondem, oraz z taśmą pod brodą, która zabezpiecza przed jego utratą podczas niespodziewanego wiatru, albo czapka z daszkiem wyposażona w osłonę karku. Zarówno czapka, jak i kapelusz spryskane środkiem przeciw komarowym zapewnią dodatkowy komfort podczas wiosłowania.
W kajaku najlepszą ochroną przed deszczem będzie ultralekka i cienka kurtka membranowa z kapturem. Nawet jeśli nie pojawią się opady deszczu, to samo wiosłowanie może spowodować nalanie się wody do kajaka lub ochlapanie nią, nie mówiąc już o wywrotkach, które także zdarzają się kajakarzom. W celu zabezpieczenia naszych podręcznych rzeczy warto skorzystać z cienkich i mocnych worków wodoszczelnych. Z powodzeniem można do nich zapakować jedzenie, dokumenty oraz ubranie na zmianę, które może być przydatne w przypadku rapowanej zmiany pogody, niekontrolowanej wywrotki czy ochlapania wodą skapującą z wiosła. Zdecydowanie przydatne mogą okazać się także ręczniki szybkoschnące z mikrofibry albo frotte.
Czas na wysiłek i odpoczynek
Podczas rodzinnej wyprawy warto tak zaplanować czas, by oprócz samego wiosłowania była chwila na odpoczynek na kocu, podziwianie przyrody oraz zabawę, rozładowującą dziecięcą energię, skumulowaną podczas siedzenia w jednym miejscu. Tu niezbędna może okazać się piłka plażowa, bańki mydlane, czy skakanka.
Podczas każdego wysiłku fizycznego, a tego wykonywanego nad wodą w szczególności, głód pojawia się ze zdwojoną siłą. Warto zabrać ze sobą zarówno suchy prowiant, jak i coś konkretnego i pożywnego. Do transportu picia i jedzenia, przygotowanego w domu, wspaniale nadaje się stalowy termos turystyczny, który trzyma ciepło do 24 godzin. Ma on szeroki otwór do nalewania zupy oraz niekapiący korek do dozowania kawy i herbaty. Innym, wartym zabrania na spływ, sprzętem jest termos pływający, który po wrzuceniu do wody nie tonie, ale unosi się na powierzchni. Został stworzony z myślą o osobach uprawiających sporty wodne. Idealnie nadaje się do przechowywania gorących i zimnych napojów.
Dorosłym, którzy będąc na tylnym siedzeniu kajaka, stanowią jego siłę napędową, przyda się natychmiastowy zastrzyk energii. A ten mogą zapewnić batony energetyczne o smaku orzechowym, czekoladowym, waniliowym, kokosowym, porzeczkowym czy konopi.
Spływ kajakiem, nawet w przypadku wyprawy rodzinnej, daje szansę na wypoczynek. Trzeba tylko dobrze się do niego przygotować, aby ograniczyć ilość nieprzewidzianych i stresujących niespodzianek. Należy pamiętać, by wyprawa była przyjemnym czasem odpoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, by nie przekraczała możliwości fizycznych ani jednych ani drugich.
Bawcie się dobrze 🙂