Wakacje, wakacje i po wakacjach. Z nową energią wkraczamy w kolejny rok szkolny i nowy sezon. Jak upłynęły nam te letnie miesiące? Sprawdziliśmy to dla Was.

Zacznijmy od sportowych emocji, których dostarczył nam mundial w Rosji. Spuścimy wprawdzie wymowną zasłonę milczenia na występ polskiej reprezentacji, ale tegoroczny turniej pełen był niespodzianek – tradycyjne typowane na liderów ekipy Brazylii, Niemiec czy Anglii odpadły, ustępując pola fenomenalnej drużynie Chorwacji, która ostatecznie zajęła drugie miejsce, po przegranej z Francją. Nie zawiodła z kolei polska reprezentacja w siatkówce, wygrywając Memoriał Wagnera. Polacy w pełnych dynamizmu meczach rozgromili pozostałych uczestników.

Kolejne górskie rekordy

Oczywiście w naszym podsumowaniu nie może zabraknąć rekordzistów. Chociaż zimowa wyprawa na K2 zakończyła się fiaskiem, w lipcu niemożliwego – wydawałoby się – dokonał inny Polak. Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z samego szczytu Czogori, wykazując się niezwykłymi umiejętnościami. Także Adam Bielecki (wraz z Felixem Bergiem) może zaliczyć letni sezon wspinaczkowy do udanych. Himalaiści stanęli na szczycie Gaszerbruma II (8035 m n.p.m.), nie korzystając przy tym z dodatkowego tlenu ani żadnego wsparcia z zewnątrz.

Aktywnie w Polsce

Sinice w Bałtyku nie przeszkodziły Polakom w aktywnym wypoczynku. Wczasy w kraju dorównywały popularnością najczęściej wybieranym kierunkom zagranicznym – Grecji, Bułgarii, Włochom, Chorwacji czy Hiszpanii. Na brak zajęcia nie mogli narzekać także amatorzy rozrywek bardziej ekstremalnych niż spacery po plaży. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne edycje Runmaggedonu – najtrudniejszego biegu z przeszkodami w Europie.

Tysiące osób zdecydowały się stanąć przed tym wyzwaniem i je ukończyć. Miłośnicy mniej „hardkorowych” aktywności wybierali przede wszystkim trekking w polskich górach – przez całe lato Tatry i Sudety przeżywały istne oblężenie, niewiele mniej osób wyruszyło w Beskidy, Gorce i Bieszczady. Także zwolennicy wypoczynku na wodzie znaleźli dla siebie miejsce na pojezierzach i rzekach, gdzie królowały kajakarstwo i żeglarstwo – doskonały sposób na letni wypad z bliskimi.

Nie zawsze bezpiecznie

Na koniec przypominamy, żeby w trakcie aktywności pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Niestety nie wszyscy mamy taki odruch. Pokazują to zarówno statystyki policji, która w rezultacie letnich podróży Polaków mówi o około stu wypadkach drogowych dziennie w skali kraju, jak i dane pochodzące od WOPR, TOPR i GOPR.

Wypoczywając nad wodą, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń ratowników, zaś wychodząc w góry pamiętajmy o odpowiednim sprzęcie, prowiancie i mierzeniu sił na zamiary. Wypadki się zdarzają, ale nie musimy ich sami prowokować. Letni wypoczynek powinien być przede wszystkim odskocznią od szarej rzeczywistości, nieść ze sobą przyjemność, zdrowie i zarażać aktywnym bakcylem. Tym, którzy urlop mają jeszcze przed sobą, tego właśnie życzymy.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

10 pomysłów na aktywność wiosną

Wiosna to najlepsza okazja na powrót do aktywnego trybu życia. Gdy zima dobiega końca, z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych promieni słońca i marzymy o jak najszybszym

Ruszajcie w Dziką Odyseję!

Ciekawi cię, czy jest to realne, by odwiedzić wszystkie 23 Polskie Parki Narodowe? Tak jest to realne. Mało tego, jest już grono rodzin z dziećmi,