Zgłębiaj niezwykły świat pasji podróżowania po parkach narodowych!

Laboratorium strefy Dzikiego bakcyla

Terenowa baza Dzikiego Bakcyla

Opowiada

Krystian “Wild” Tyrański

01
Rozdział

O Bazie

Witajcie w terenowej bazie Strefy Dzikiego Bakcyla, czyli w niecodziennym laboratorium zgłębiającym niezwykły świat pasji podróżowania do parków narodowych. Terenowa baza dociera razem ze mną do dzikich miejsc, jest dla mnie bezpiecznym schronieniem oraz outdoorowym biurem, w którym mogę prowadzić obserwacje i pisać raporty. Celem moich terenowych aktywności jest dokumentowanie występowania, działania i rozprzestrzeniania się dzikiego bakcyla, czyli tej wyjątkowej pasji, która pociąga wszystkich do odwiedzania parków narodowych i zaraża miłością do dzikiego świata przyrody. W terenowej bazie rozwijam koncepcje autorskich projektów edukacji przyrodniczej realizowanych w ramach Bazy Ekspedycji Edukacyjnej: Dzika Odyseja 2017-2032. Te projekty to: “Szlak Dzikiego Odyseusza”, „Dziecięce Parki Narodowe” i „Szkolne Safari”. Jeżeli interesuje Ciebie dokąd dotarłem z terenową bazą dzikiego bakcyla i jakie obserwacje prowadziłem – wejdź o bazy! Terenowa baza złożona jest z nowoczesnego sprzętu outdoorowego przyjaznego przyrodzie. Chcesz poznać dziką bazę od środka? Zapraszamy!

02
Rozdział

Dzikie Ekspedycje

Ekspedycja: „Na tropie lodowego olbrzyma” do Parków Narodowych Sarek i Stora Sjofallet (Laponia/Szwecja)

(02-14.09.2018). Wyruszyłem na przyrodniczą wyprawę za koło podbiegunowe do najstarszych parków narodowych w Europie. To było inspirujące safari z górskimi lodowcami, niezwykłymi widokami i niezapomnianymi przygodami. Zebrałem wiele materiałów, które wykorzystuję by jeszcze bardziej przybliżać dzieciom polodowcowy charakter polskich parków narodowych.

Dzikie obozy

Ekspedycja miała charakter terenowy. W dzikim królestwie spędziłem 6 dni. 24 kilogramowy plecak z bazą noclegową, ze sprzętem rejestrującym przygody, zabezpieczeniem kuchennym, jedzeniem i innymi sprzętami – sprawdził się wzorowo. Mogłem rozbijać obozy w różnych miejscach i być blisko tego co naprawdę dzikie.

Obóz 1. Przy martwym wodospadzie

Obóz 2. Pod lodowym olbrzymem

Obóz 3: W brzozowej dolinie

Obóz 4: Między dzikimi wyspami

Dziki bakcyl

Podczas trwania ekspedycji wszedłem na lodowiec górski w masywie Ahkka. Na grzbiecie lodowego olbrzyma znalazłem duże ilości dzikiego bakcyla. Postanowiłem zarazić się najdzikszymi szczepami tego mikroorganizmu, aby po powrocie do domu być jego nosicielem.

Lodowe Inspiracje

To było polodowcowe safari. Wędrując przez parki narodowe mogłem przeczytać niezwykłą opowieść o tym jak kształtuje się krajobraz po przejściu lodowego olbrzyma. Lodowe góry i jęzory, skały, rumowiska, doliny, tundra, mokradła, łąki, polarna granica lasu, lodowcowe potoki, nieujarzmione rzeki i iglaste lasy wiecznie zielonej tajgi. Mogłem zobaczyć na własne oczy jak wyglądały krainy polskich parków narodowych zaraz po odejściu lodowego olbrzyma ponad dziesięć tysięcy lat temu.

Dzikie Życie

W niezapomniane safari po parkach narodowych dzikiej Laponii wybrałem się razem z rangersem zarządzającym rezerwatem przyrody Kullaberg w Szwecji. Daniel Åberg marzy aby za kilka lat dzika ziemia której służy stała się parkiem narodowym. Podczas wyprawy szukał dobrych rozwiązań. Zastanawialiśmy się także jak inspirować nowe pokolenie do poznawania parków narodowych w ramach programu edukacji przyrodniczej Szkolne Safari.

Podczas wyprawy poznawałem jego historię – niezwykłą historię dziecka, które biegało po dzikim świecie półwyspu Kullaberg. Daniel jako mały chłopiec miał marzenie by zostać rangersem, by stać na straży swojego terenu. Wiele lat później doszedł do celu! Jego historia na nowo ukazała mi wartość dziecięcych marzeń oraz nieocenioną wartość przebywania w dzikim świecie. Dziki świat ocalił jego dzieciństwo. Dziś Daniel jako dojrzały człowiek ratuje dziki świat.

Dziki bakcyl wpłynął na całe jego życie. Zarażenie w dzieciństwie może mieć naprawdę dzikie konsekwencje. Jego imię i nazwisko oznacza: niedźwiedź w górskim potoku! Dzięki niemu jeszcze bardziej utwierdzam się w tworzeniu programu: Dziecięce Parki Narodowe.

Dziki trójstyk

Podczas safari przez dziką Laponię dotarłem do wyjątkowego miejsca. “W złotej dolinie łączą się trzy wyspy świata który ginie”. W jednym miejscu stykają się granice trzech parków narodowych (Sarek, Stora Sjöfallet, Padjelanta). Granice dzikich wysp wyznaczają dwie górskie rzeki. Przypatrzcie się im dokładnie. To unikatowe miejsce na skalę światową! Czy gdzieś jeszcze na naszej pięknej planecie można podziwiać dziki trójstyk parków narodowych?

Udostępnij szlak Dzikiego Odyseusza i zaraź znajomych dzikim bakcylem!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email