Polska blogosfera podróżnicza uchodzi za jedną z największych na świecie. Niektórych blogerów i vlogerów tworzących w języku polskim śledzi w mediach społecznościowych blisko 300 tys. osób! Dokonaliśmy analizy ponad 200 największych blogerów i wybraliśmy 50 najbardziej wpływowych w internecie, tworzących w języku polskim.

Zestawienie przygotowaliśmy na podstawie danych udostępnianych przez największe serwisy społecznościowe (Facebook, Instagram, YouTube oraz Twitter). Zadanie to nie należało do najłatwiejszych, ponieważ polska blogosfera składa się z kilkuset (a może nawet kilku tysięcy) blogerów i vlogerów, publikujących regularnie na swoim blogu lub wybranym kanale społecznościowym.

Lista składa się z 50 najlepszych blogerów, co oznacza, że mamy 50 zwycięzców. Aby być jednak sprawiedliwym, przyznaliśmy dodatkowe wyróżnienia dla 3 największych profili na Facebooku, Instagramie, YouTube i jednego na Twitterze (tylko jeden profil obserwowało ponad 10 tys. użytkowników). Wyróżnienia zaznaczyliśmy stosowną odznaką (wg danych na dzień 10.12.2016).

Zestawienie podzieliliśmy również na 8 kategorii (patrz Spis Treści), które według nas, najlepiej odzwierciedlają profil poszczególnych blogów & vlogów. Zwycięzców ułożyliśmy wg. popularności, rozpoczynając od najbardziej wpływowego bloga w danej kategorii. Chcemy, by lista była jak najbardziej rzetelna. Nikogo nie pomijaliśmy ze względu na jego poglądy, czy sposób przekazywania informacji.

Spis Treści
  1. Wyprawy Solo / Autostopem
  2. Wyprawy Rowerowe
  3. Blogi Podróżniczo – Kulinarne
  4. Pary Podróżnicze
  5. Podróże z Dzieckiem / Rodzinne
  6. Z przyjaciółmi / W Grupie / Inne
  7. Górskie wędrówki
  8. O Kraju / Kontynencie

Zapraszamy do lektury!
Szymon Janik
& Ekipa Zabakcylowanych

Najlepsze Wyprawy Solo

Przez świat na fazie - Dawid Krawiec

Wyprawy Solo / Autostopem

Przez Świat na Fazie

Dawid Krawiec

Szalony podróżnik, niesamowicie pozytywny człowiek. W 2014 r. uruchomił VLOG na YouTube, na którym subskrybuje jego relacje z wyprawy ponad 160 tys. osób. Realizowany właśnie “Trip do Afryki” na Facebooku śledzi ponad 100 tys. użytkowników.

Wyróżnienie w kategorii: Największe VLOGi podróżnicze - #2 Miejsce

Wyprawy Solo / Autostopem

Autostopem
na koniec świata

Michał Pater

Prowadzi drugi, co do wielkości vlog podróżniczy na YT poświęcony – jak mówi “szlajaniu się po świecie praktycznie bez pieniędzy i na krzywy ryj”. 😉

Wyróżnienie w kategorii: Największe VLOGi podróżnicze - #3 Miejsce

Wyprawy Solo / Autostopem

Sebastian Barycza

VLOG

Na swoim kanale opowiada o życiu w USA, podróżach, a także o zainteresowaniach. Sebastiana na YouTube subksrybuje ponad 60 tys. osób.

Podróże dziewczyny spłukanej

Wyprawy Solo / Autostopem

Podróże dziewczyny spłukanej

Karolina Słomska

Podróżowała samotnie m.in. po Maroku, jeździła autostopem po Indiach, przeszła Szlak Świętego Jakuba, a także zwiedziła Izrael w czasie zamieszek.

Życie jest Piękne

Wyprawy Solo / Autostopem

Życie jest Piękne

Michał Maj

Jak mówi o sobie, Człowiek mający za dużo zainteresowań, nie potrafi usiedzieć w miejscu. Kocha spełniać marzenia. Pisze o podróżach, mobilnej pracy i poprawianiu jakości życia.

El Buczo

Wyprawy Solo / Autostopem

El Buczo

Robert Buczyński

Zabakcylowany na punkcie zwiedzania z kamerą różnych zakątków Polski i nie tylko. Jego pierwszy projekt “Polak autostopem” cieszy się niemałą popularnością wśród użytkowników YouTube.

W Podróży Do

Wyprawy Solo / Autostopem

W Podróży Do

Mateusz Gaczoł

Podróżnik z Krakowa, jego profil na Instagramie obserwuje ponad 13tys. osób. Na swoim blogu zdaje relacje z wielu krajów Europy, Azji czy Afryki. Na blogu znajdziemy przydatne “rachunki za podróż.”

Nadia vs the World

Wyprawy Solo / Autostopem

Nadia vs the World

Anna Nadia Bandura

Na początku 2015 r. wyruszyła w podróż dookoła świata, która zakończyła się po 17-stu miesiącach. Obecnie mieszka w domku w lesie w Massachusetts, gdzie pisze książkę o swojej podróży .

Plecak Wspomnien

Wyprawy Solo / Autostopem

Plecak Wspomnień

Kuba Rydkodym

Pochodzi ze Stalowej Woli, chciałby “zobaczyć cały świat”. Fanatyk autostopu, miłośnik gór. Jego największą pasją jest podróżowanie. Autostopem przejechał już ponad 75 tys. km, w 39 krajach!

Zależna w Podróży

Wyprawy Solo / Autostopem / O Włoszech

Zależna w Podróży

Agnieszka Ptaszyńska

Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka włoskiej kawy i dużych psów. Na swoim koncie ma m.in. wyjazd autostopem do Portugalii, czy samotną podróż po Chinach.

Piotr Horzela

Wyprawy Solo / Autostopem

PH on Tour

Piotr Horzela

Wychował się w leśniczówce. Swoje pierwsze podróże odbywał na dystansie 12 km… z domu do przedszkola. W ciągu ostatnich lat odwiedził Afrykę, Antarktydę, Amerykę Płd. i kilka krajów w Europie.

Wyprawy Rowerowe

Kołem Się Toczy

Wyprawy Rowerowe / Autostopem / Porady

Kołem Się Toczy

Karol Werner

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych podróżników rowerowych młodego pokolenia. Odwiedza miejsca, gdzie przybysz znad Bałtyku jest atrakcją równą niedźwiedziowi na Krupówkach.

Docelowo

Wyprawy Rowerowe

Docelowo

Paweł Ratajczak

Podróżuje głównie po Europie, zazwyczaj rowerem lub samolotami; rzadziej autostopem. Dojechał rowerem z Wrocławia do Lizbony w 42 dni! Jego profil na Instagramie śledzi ponad 38 tys. osób.

Znaj Kraj

Wyprawy Rowerowe

Znaj Kraj

Szymon Nitka

Podróżnik rowerowy i, jak pisze o sobie – “nartobiegacz”. Kiedyś jego ulubionym motywem wycieczek były zamki, dziś interesuje ich – już razem z żoną, chyba wszystko.

B*Anita Demianowicz

Wyprawy Rowerowe

B*Anita Demianowicz

Anita Demianowicz

Na co dzień podróżuje, pisze i fotografuje. Ma za sobą m.in. samotną, pięciomiesięczną podróż do Ameryki Środkowej. Jej ulubionym środkiem transportu jest rower.

Outhor (Travelerka)

Wyprawy Rowerowe

Outhor (Travelerka)

Edyta Siedlecki

Mówi o sobie, że jest “dziewczyną, która spełnia swoje marzenia”. Podróżowanie jest dla niej pokonywaniem barier i próbą zrozumienia tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się być oczywiste.

Blogi Podróżniczo - kulinarne

tasteaway

Podróżniczo – Kulinarne

Tasteaway

Natalia Sitarska

Natalia prowadzi jeden z największych blogów podróżniczo – kulinarny w Polsce. Jej Fanpage śledzi ponad 113 tys. osób! Od kilku lat smakowanie świata przeżywa razem z Łukaszem oraz od 3 lat z Maxem.

Krytyka Kulinarna

Podróżniczo – Kulinarne

Krytyka Kulinarna

Magda & Jacek

Prowadzą jeden z największych blogów podróżniczych oraz drugi, co do wielkości Fanpage podróżniczo – kulinarny. Znajdziesz tam przepisy, przydatne wskazówki, a także rankingi np. knajp.

Adamant Wanderer

Podróżniczo – Kulinarne

Adamant Wanderer

Ula Fiedorowicz

Odwiedziła blisko 60 państw. Mieszkała m.in. w San Francisco, Nowym Jorku, czy Puerto Escondido (MEX). Bardzo dużą wagę przykłada do lokalnej kuchni i tego, co ląduje na jej talerzu. Gotuje 🙂

Najlepsze Pary Podróżnicze

Gdzie Wyjechać

Pary podróżnicze

Gdzie Wyjechać

Ania & Marcin

Ania i Marcin, czyli Wędrowne Motyle. Na swoim blogu udostępniają nie tylko wspomnienia i relacje, ale przede wszystkim praktyczne przewodniki “Miasta w 48h”, inspiracje i inne ciekawostki.

Duże Podróże

Pary podróżnicze

Duże Podróże

Aleksandra & Miłosz

Od ponad dwóch lat “żyją na walizkach”, pracują zdalnie i spełniając podróżnicze marzenia. Blog prowadzi głównie Aleksandra, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami w podróżowaniu.

Duże Podróże

Pary podróżnicze

LosWiaheros

Alicja & Andrzej

Od ponad 10 lat prowadzą bloga (ponad 600 wpisów!), na którym dzielą się swoimi największymi pasjami – podróżami, fotografią i historiami przywiezionymi z różnych części świata.

Ice Story

Pary podróżnicze

Ice Story

Berenika & Piotr

Dziennikarze, blogerzy i kucharze bez papierów. Spotkali się na… Instagramie. Od tamtej chwili nierozerwalni. Z odbiorcami dzielą się subiektywnym spojrzeniem na szeroko pojmowaną Skandynawię.

Podróże po Europie

Pary podróżnicze

Podróże po Europie

Aśka & Sławek

Podróżujące małżeństwo. Prowadzą prawdopodobnie najbardziej kompleksowego bloga poświęconego podróżowaniu i odkrywaniu europejskich miast (odwiedzili już ponad setkę!).

Ready dor Boarding

Pary podróżnicze

Ready for Boarding

Kamila & Paweł

Młode małżeństwo, które “chce podbić świat, a przynajmniej zobaczyć jak najwięcej”. Na blogu opisują swoje podróże z dość pokaźną garścią praktycznych informacji na temat podróżowania.

Na Nowej Drodze Życia

Pary Podróżnicze

Na Nowej Drodze Życia

Asia & Adam

Zakochani w sobie, zafascynowani ludźmi, wpatrzeni w świat… ciągle w drodze. Odkąd ruszyli przed siebie, ciągle wracają. Cały czas im mało 😉

Where is July + Sam

Pary podróżnicze

Where is Juli + Sam

Julia & Sam

Polka i Australijczyk. Miłośnicy podróży, samochodowych wycieczek, kawy i dobrego życia. Poznali się w podróży dookoła świata. Piszą o głównie o Australii i spełnianiu marzeń.

Paczki w Podróży

Pary podróżnicze

Paczki w Podróży

Kasia & Marcin

W czerwcu 2012 roku wyruszyli w roczną podróż dookoła świata, z której wrócili po prawie 4 latach. Odwiedzili Azję, Australię i obie Ameryki. Na blogu dzielą się swoimi przeżyciami i doświadczeniem.

Podróże z dzieckiem

Podróżniccy

Podróże z dzieckiem

Podróżniccy

Ania & Jakub

Podróżniccy to blog o podróży, technologii i kulturze. Dla Ani i Jakuba to przenikające się światy, które łączą ich ze sobą. Bloga założyli w 2011, 3 lata później do ich “zespołu” dołączyła mała Amelia.

Mammamija

Podróże z dzieckiem

Mammamija

Ania & Michał

Mieszkają nad morzem, uwielbiają wspólne małe wyprawy w okolice, pyszne śniadania, dobre kawy i wesołe towarzystwo. Poza tym, wraz z synkiem jeżdżą po świecie zwiedzając ciekawe miejsca.

Family without borders

Podróże z dzieckiem

The Family without borders

Ania & Thomas

Mama, polska dziennikarka, z Tatą, niemieckim fotografem, nosidłami na plecach i dziewczynkami, odwiedza raz Czeczenów, raz Majów i właśnie o tym piszą na swoim blogu.

Travelicious

Podróże z dzieckiem

Travelicious

Kasia & Kuba

W poszukiwaniu życia pozbawionego schematów postanowili przejść na freelans i wieść życie cyfrowego nomada Podróżują po całym świecie. Od roku w tułaczce towarzyszy im Teo.

Dziecko w drodze

Podróże z dzieckiem

Dziecko w drodze

Magda & Sergiusz

Od ponad 20 lat piszą o podróżach. W 2013 roku dołączył do nich Wili, który, jeśli zliczyć kilometry, już dwa razy okrążył równik. Na blogu opisują swoje doświadczenia z podróżowania z dzieckiem.

Weekendowi.PL

Podróże z dzieckiem

Weekendowi

Iza & Mariusz

Zabakcylowana podróżnicza rodzina. Razem ze swoją córką Helenką udają się w podróże trwające nie dłużej niż przedłużony weekend (5 dni). Chętnie dzielą się pomysłami na wycieczki weekendowe.

Z przyjaciółmi / w Grupie

Busem przez Świat

Z Przyjaciółmi / w Grupie / Inne

Busem przez Świat

Ola & Karol

Od 6 lat podróżują po świecie starym, kolorowym busikiem. W sumie odwiedzili już ponad 50 państw na 5 kontynentach. Na swoje wyprawy zabierają przyjaciół, a także czytelników bloga.

Paragon z Podróży

Z Przyjaciółmi / w Grupie / Inne

Paragon z Podróży

Patryk & Bartek

Od czasów maturalnych podróżują na własną rękę. Na blogu dzielą się swoim doświadczeniem hołdując zasadom: “Nic nie jest niemożliwe & Kto chce, szuka sposobów, kto nie chce, szuka powodów”.

Kto podróżuje ten żyje dwa razy

Z Przyjaciółmi / w Grupie / Inne

Kto podróżuje ten żyje dwa razy

Ewa Mielczarek

Podróżniczka z zamiłowania i z zawodu. Absolutnie zakochana w Azji Płd.-Wsch. oraz Islandii. Z każdej wyprawy przywożę tony rękodzieła i tysiące zdjęć.

Soliści

Z Przyjaciółmi / w Grupie / Inne

Soliści

Klub podróżników

Soliści to zgrana ekipa pasjonatów, która z każdej wyprawy wyciska 110%. Organizują wyprawy, w których do tej pory uczestniczyło blisko 400 osób. Na blogu relacjonują swoje przygody.

Lotoholik

Z Przyjaciółmi / w Grupie / Inne

LOTOHOLIK

Łukasz Przybyłek

W lipcu 2015 r. rzucił świetną biurową pracę i wyprowadził się do Malezji. Od wielu lat szwęda się samotnie, z przyjaciółmi bądź jako pilot wycieczek po różnych zakątkach globu.

Górskie Wędrówki

My na Szlaku

Górskie Wędrówki

My na Szlaku

Angelika & Mateusz

Para podróżników i miłośników górskich wędrówek. W samym 2016 roku spędzili ponad 351 godzin na szlaku! Na ich blogu znajdziesz dziesiątki relacji z wypraw & tysiące niesamowitych, górskich zdjęć.

Wieczna Tułaczka

Górskie Wędrówki

Wieczna Tułaczka

Magda & Tomek

Dawniej zwyczajna ceperka, dziś, jak mówi o sobie “totalna wariatka zbzikowana na punkcie gór”. Na blogu dzieli się wspomnieniami oraz doświadczeniem nabytym podczas tułaczek.

Ruda z wyboru

Górskie Wędrówki

Ruda z wyboru

Gosia Nowakowska

Jak mówi, w górach zgubiła kawałek siebie i wciąż wraca, by go szukać, lecz za każdym razem gubi tylko coraz więcej. Wraca więc jeszcze częściej. Lubi też o tym opowiadać, co też czyni na swoim blogu.

Łukasz Supergan

Górskie Wędrówki

Łukasz Supergan

Łukasz Supergan

Od kilku lat podróżuje, starając się zrozumieć i opisać świat. Odwiedził ponad 40 krajów. Jego pasją są długodystansowe wędrówki piesze. Jako pierwszy człowiek, przeszedł samotnie Łuk Karpat.

O Kraju / Kontynencie

Italia poza szlakiem

Włochy

Italia poza szlakiem

Magda Ciach-Baklarz

Kocha Włochy i opisuje je takie, jakie są, bez koloryzacji. Na blogu dzieli się mnóstwem praktycznych informacji na temat podróży do Włoch i produktów made in Italy.

Justyna Śnieżek

Afryka / Uganda

JustynaSniezek.com

Justyna Śnieżek

Uwielbia podróżować, szczególnie po Afryce. Odwiedziła już ,.in. Ugandę, Tanzanię, Etiopię, Kenię czy Tunezję. Aktualnie mieszka w Ugandzie, to tutaj, jak mówi, znalazła swoje miejsce na ziemi.

Pojechana

Tajlandia / Chiny / Dookoła Świata

Pojechana

Aleksandra Świstow

Kobieta wysoce ekspresyjna ruchowo i werbalnie, niepokorny duch, wieczna optymistka i wulkan energii. Blog założyła na początku 2012 roku, jako pamiętnik z wyprawy do Tajlandii.

Ruszaj w Drogę!

O Polsce

Ruszaj w Drogę!

Kasia & Maciej

Pozytywnie zakręceni na punkcie turystycznej Polski. Razem prowadzą największy blog podróżniczy o Polsce. Pokazują, gdzie pojechać i co warto zobaczyć.

Skok w bok

O Tajlandii / Podróże po Azji

Skok w bok

Maciek Klimowicz

Pierwszy skok zanotował wiosną 2009, kiedy wybrał się w Alpy pojeździć na nartach. Następnie wybrał się w podróż przez Azję. Po kilku miesiącach spędzonych w podróży, zakochał się w tych stronach świata na dobre.

W Azji

Filipiny, Bali / Podróże po Azji

W Azji

Ania & Krzych

Niezbyt stateczne małżeństwo w średnim wieku + dwa polskie koty i trzy balijskie psy. W lipcu 2011 przeprowadzili się na Filipiny. Podróżują i piszą o azjatyckiej codzienności, ludziach i miejscach.

Little Town Shoes

Nowy Jork / Stany Zjednoczone

Little Town Shoes

Magdalena Muszyńska-Chafitz

Licencjonowana przewodniczka po Nowym Jorku, w którym jest zakochana po uszy. Autorka bestsellerowego przewodnika “Z Nowym Jorkiem na NY”. Pisze głównie na temat życia w tym mieście.

W krainie tajfunów

Japonia / Azja Wschodnia

W krainie tajfunów

Karolina Bednarz

Skończyła japonistykę na Oksfordzie, dwa lata mieszkała w Japonii. Na blogu pisze głównie o Azji Wschodniej. Jak mówi o sobie, jest “niepoprawną podróżoholiczką”.

Podróż przez Azje

O Azji

Podróż przez Azje

Kasia & Mateusz

Znudzeni i rozczarowani życiem w Polsce, postanowili rzucić wszystko, kupili bilet w jedną stronę do Azji i wyruszyli w podróż życia. Prowadzą VLOG na YT, gdzie relacjonują swoje przygody.

Design strony TOP 50 i wszystkie rysunki zostały wykonane specjalnie dla Zabakcylowanych przez Anetę Janik.

* Listę staraliśmy się przygotować tak, była jak najbardziej rzetelna. Nikogo nie pomijaliśmy ze względu na wyznawane poglądy, czy sposób przekazywania informacji. Aby “załapać” się do TOP 50, trzeba było mieć w sumie co najmniej 11 tys. obserwujących w mediach społecznościowych (na dzień 1 grudnia, 2016 r.). W zestawieniu nie uwzględniliśmy podróżników, którzy przestali prowadzić bloga/vloga bądź nie prowadzą w ogóle oraz blogerów piszących tylko w języku angielskim.

Jeśli uważasz, że kogoś na tej liście brakuje, bardzo przepraszamy i prosimy o prywatną wiadomość wysłaną z formularza kontaktowego tutaj.