TOP 6 Najpiękniejszych Miejsc w Nowej Zelandii

Roys Peak (Wanaka)

Najpiękniejsze miejsca w Nowej Zelandii, Wyspa Północna

1. Tongariro Alpine Crossing

To jedna z najpopularniejszych jednodniowych tras w Nowej Zelandii na wyspie północnej. 19.4km spektakularnego szlaku przebiegającej przez tereny na składającym się z wielu kraterów masywie wulkanicznym Tongariro.

Początek przebiega przez górę Ngauruhoe, na którą można się wspiąć odnogą od głównego szlaku (+4h w tą i z powrotem). Reszta trasy to przepiękny czerwony krater, szmaragdowe jeziorka oraz parujące niebieskie jezioro. Krajobraz jest kosmiczny i znany ze swojej surowości w pierwszej części, zaś końcówka to zielony krajobraz w tle z gejzerami oraz ciepłymi źródłami.

#ŻyweRadyCiotek Większość turystów zaczyna szlak bardzo wcześnie rano, czasem jednak lepiej zacząć trochę później i ominąć tłum, który zdąży się już rozproszyć po południu. Całość trasy zajmuje około 8h. Ceny autobusów z miejscowości Taupo czy Taurangi są kosmiczne, najlepiej dojechać stopem z czym nie ma najmniejszego problemu w szczególności w okolicach weekendu.

Tongariro Alpine Crossing

Najpiękniejsze miejsca w Nowej Zelandii – Tongariro Alpine Crossing / Fot. Żywe Historie

2. Northland i Cape de Reinga

Dla wielu to jedna z najlepszych części wyspy północnej i mogłabym się pod tym podpisać. Część północna wyspy z najbardziej wysuniętym punktem na północ, z którego można obserwować z pozycji latarni morskiej spotkanie Oceanu Spokojnego oraz Morza Tasmańskiego.

#MustSee do zobaczenia na wyspie północnej, bo owiany też historią wywodzącą się z kultury i tradycji Maorysów. Mówi o tym, że właśnie stamtąd skaczą pośmiertnie dusze, które już załatwiły swoje wszystkie sprawy i mogą spokojnie odejść. Dodatkowo północ znana jest z Bay of Islands, Te Paki Dunes – ogromnych wydm oraz pięknych czarnych plaż na zachód od Auckland. Zdecydowanie w tej części wyspy można się zakochać i za każdym razem znaleźć coś nowego do odkrycia, zobaczenia bądź poleżenia. 🙂

Northland i Cape de Reinga

Najpiękniejsze miejsca w Nowej Zelandii – Cape de Reinga / Fot. Żywe Historie

3. Napier & Hawke’s Bay

To na pewno idealne miejsce dla tych, którzy kochają wino i architekturę w stylu Art Deco. Podczas pobytu w tych okolicach warto wybrać się do kilku winiarni, których w okolicy nie braknie na wine tasting. Potem koniecznie na spacer po tej uroczej, niewielkiej miejscowości.

Napier zostało doszczętnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1931 roku a potem odbudowane w utrzymującym się wtedy stylu Art Deco – mocno dekoracyjnym i zdobionym. Wiele się od nie zmieniło z tamtych czasów, wszystko jest pięknie zadbane i zachowane. Małe pełne pięknych domów.

Sama zatoka Hawke’s Bay robi wrażenie, w szczególności z dostępnych w okolicy punktów widokowych.

#ŻyweRadyCiotek Jeśli jesteś już w okolicy to koniecznie skorzystaj z możliwości wejścia bądź wjechania na niewielką górę Te Mata, która znajduje się w miejscowości Havelock oddalonej od Napier o 30km. Przy odrobinie szczęścia oraz bezchmurnego dnia zobaczysz świetny widok na okolicę.

Najpiękniejsze Miejsca w Nowej Zelandii, Wyspa Południowa

4. Akaora

Niewielka miejscowość, położona około 70km od Christchurch to niewątpliwie miejsce #MustSee odwiedzając Nową Zelandię. Małe miasteczko z kolonialną, francuską architekturą z dużą ilością małych restauracji czy kafejek położone na półwyspie Banks.

W Akaora znajdują się dwa niewielkie szczyty, na które wycieczka to jedynie 2-3h spaceru. Z obu widać przepiękna panoramę na całe miasteczko oraz zatokę.

5. Roys Peak – Wanaka

Roys Peak to szczyt gór Roy w miejscowości Wanaka, z którego widać spektakularną panoramę na miasto, jezioro Wanaka oraz góry Aspring. Wycieczka na szczyt zajmuje około 8h i jest dość wyczerpująca ze względu na monotonne oraz regularnie podwyższające się podejście.

Dlatego warto pamiętać o dobrym przygotowaniu: buty przynajmniej sportowe, woda oraz coś do jedzenia. Widok na górze wynagradza cały trud wejścia, wszystko zachwyca! Na pewno nie pożałujecie!

#ŻyweRadyCiotek Wchodząc na szczyt warto ze sobą zabrać namiot, ponieważ bez problemu możecie spędzić tam noc. Dzięki temu można zobaczyć piękny zachód jak i wschód słońca. 

Roys Peak (Wanaka)

6. Routeburn Track Great Walk

To jeden z dziewięciu szlaków nowozelandzkich Great Walks, który został nagrodzony w 2005 roku przez National Geographic Adventure za jeden z najlepszych szlaków na świecie. I nie pomylili się, to prawda! Widoki zapierają dech w piersiach. Routeburn szlak jest bardzo malowniczy o zróżnicowanym krajobrazie: las deszczowy, wodospady, góry i jeziora. Cały szlak to 32 km i można go rozłożyć na 2 bądź 3 dni.

My zrobiłyśmy go w jeden dzień w ciągu 12 h. Było to jednak bardzo wyczerpujące doświadczenie. Zdecydowanie dla osób które są w formie. #ŻyweRadyCiotek Pamiętajcie w sezonie jest to najbardziej oblegany szlak na wyspie południowej. Noclegi trzeba rezerwować z wyprzedzeniem (nawet półrocznym).

Koszt miejsca w schronisku to 54 $ NZ zaś kemping to kwota 18 $ NZ. Jeżeli nie zarezerwujecie wcześniej i będziecie chcieli zrobić to przychodząc na miejsce – opłata jest podwójna. Słyszałyśmy, że można spać na dziko 500m od głównego szlaku, trudno nam jednak coś więcej powiedzieć, bo nigdy tego nie sprawdziłyśmy. Warto jednak mieć to na uwadze.

Routeburn Track Great WalkNajpiękniejsze miejsca w Nowej Zelandii – Routeburn Track (Great Walk) / Fot. Żywe Historie

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tematycznie

Powiązane Wpisy

Ekspedycja na rzekę Vjosa w Albanii

Materiał video z ekspedycji Rafała Króla po pięknych wodach Albanii. Warto zobaczyć szczególnie jeśli macie dość zimowych widoków za oknem i chcecie ogrzać się patrząc

W okowach wysokogórskiej zimy

Pamirska Zima w Siodle

Rok temu, nasze zmagania z zimą w Tien Szan, zostały gwałtownie przerwane przez chorobę. Człowiek strzela, a Bóg kule…. Kumpel się wykurował, a obu nam