Search
Close this search box.

XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych im Wandy Rutkiewicz w Warszawie

„Wanda, Jurek i góry” – to hasło XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 12-14 maja b.r. w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 (Centrum Olimpijskie).

TTegoroczny Przegląd będzie przebiegał dokładnie w 25. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz, patronki festiwalu. Ostatni raz była ona widziana 12 maja 1992 roku na wysokości około 250 metrów od wierzchołka Kangczendzongi /8598 m.n.p.m./, dziewiątego ośmiotysięcznika w jej karierze wspinaczkowej, na który planowała wejście w następnym dniu. Jednak w tym miejscu Jej ślad „urwał się”…Trzy lata później, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie, trzynasty maja 1992 roku został uznany dniem śmierci polskiej alpinistki, „pierwszej damy światowego himalaizmu”, jak nazywano W. Rutkiewicz.

Drugą ważną rocznicą, którą świat alpinizmu obchodzi w b.r., jest 30-lecie zdobycia przez Jerzego Kukuczkę Korony Himalajów. 18 września 1987 roku wejściem na Shisha Pangmę /8013 m/ wybitny polski himalaista z Katowic zakończył „kompletowanie” 14. najwyższych szczytów na kuli ziemskiej i jako drugi człowiek świata /po Reinholdzie Messnerze/, został zdobywcą „Korony Himalajów”. Dokonał tego w ciągu dziesięciu lat i w wielkim stylu, wchodząc w większości nowymi drogami, bądź dokonując pierwszych wejść zimowych. Gratulując Kukuczce sukcesu R. Messner napisał: „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

O tegorocznym Przeglądzie

XXIV PFA będzie czasem przypomnienia tych wielkich gwiazd polskiego i światowego himalaizmu, które wciąż fascynują swoimi dokonaniami i swoją osobowością młode pokolenia wspinaczy oraz miłośników gór.

Wanda Rutkiewicz. Fotografie – wystawa ze zbiorów Jana Bortkiewicza

W ubiegłym roku byliśmy świadkami pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, dziewiąty co do wysokości szczyt Ziemi /8125 m/. 26 lutego 2016 roku zespół międzynarodowy hiszpańsko –pakistańsko -włoski /niestety bez udziału Polaków!/ ,dokonał tego historycznego wyczynu. Wydarzenie to dało impuls do przypomnienia, w czasie XXIV PFA, zmagań polskich ekspedycji na „Nagiej Górze”.

Zaplanowaliśmy również czas na doniesienia i pokazy z najnowszych wypraw wysokogórskich. Swój udział w realizacji programu XXIV PFA zapowiedziało wiele znakomitych postaci świata gór i filmu, m.in.: Cecylia Kukuczka, Monika Rogozińska, Aleksandra Dzik, Anna T. Pietraszek, Edyta Stępczak, Jan Bortkiewicz, Krzysztof Wielicki, Paweł Wysoczański, Paweł Nerkowski.

Jak zawsze zaprezentujemy wiele dobrych filmów, zarówno starszych /które można oglądać tylko w naszym Muzeum/, jak i najnowszych. Już niebawem przedstawimy szczegóły. Przeglądowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, pochodząca ze zbiorów Jana Bortkiewicza. Wstęp, jak zawsze, WOLNY!

Wiesława Wiśniewska

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tematycznie

Powiązane Wpisy

26 sierpnia – dzień psa

26 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Psa to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak niezwykłą rolę pełnią psy w życiu człowieka. Te wspaniałe stworzenia nie tylko

Szkoła tuż tuż…

Ostatnie dni wakacji to idealny moment, aby „naładować baterie” i wejść w nowy rok szkolny z pełną energią. To czas, by czerpać radość z każdej

5 sposobów na postanowienia noworoczne

1. Zostaw samochód Wiemy, że nie zawsze i nie wszędzie można dojść piechotą. Postaraj się jednak więcej czasu spędzać na własnych nogach – energiczny spacer