Search
Close this search box.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Dzika Inspiracja

Po górskich przygodach w Babiogórskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym na chwilę zejdźcie niżej. Ruszajcie do sosnowego królestwa pełnego jezior i polodowcowej rzeźby terenu.

W granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie chronionych jest dwadzieścia jeden jezior a wśród nich „jeziorowy cud natury” nazwany: „Struga Siedmiu Jezior”. Jest to siedem polodowcowych jezior połączonych jednym ciekiem wodnym. Warto je zobaczyć. Tak ułóżcie plan wypraw, by oprócz nich – zobaczyć jak najwięcej wodnych akwenów.

Można wyruszyć w rowerową wyprawę, ale warto wiedzieć, że niektóre odcinki będą wyzwaniem ze względu na piaszczyste podłoże – ten Park to przecież kraina wydm śródlądowych porośniętych lasem.

Ruszając w przygodę przypomnijcie sobie zimową wyprawę do Wigierskiego Parku Narodowego. Tam w granicach parku są chronione 42 jeziora. Zatem łącząc te jeziorne parki w wyobraźni, ukazuje się wyjątkowa panorama polodowcowej krainy pełnej życiodajnej wody.

Do kolekcji jezior dodajcie jeszcze te chronione w Drawieńskim Parku Narodowym (16), w Wolińskim PN (8) oraz te do odkrycia podczas kolejnej wyprawy – w Wielkopolskim Parku Narodowym (11). Jeżeli dodamy do całej kolekcji kolejne cztery chronione w Słowińskim PN, to ostatecznie naliczymy sto dwa jeziora! 102 jeziora chronione w 6 parkach narodowych. Ta ciekawostka budzi wyobraźnię i zachęca do zobaczenia tych, które są udostępnione do podziwiania.

Strugę Siedmiu Jezior można podziwiać z mostku, który znajduje się przy Dębie Bartuś. W drodze warto również zwrócić uwagę na drzewa – zwłaszcza wygięte u dołu brzozy, których pnie porośnięte są przez wyjątkowe mchy i porosty. Podziwianie mikro świata rosnącego na drzewach pozwoli zmienić perspektywę patrzenia i zadumać się nad baśniowymi kształtami pełnymi barw, czasami do złudzenia przypominającymi rafę koralową.

Jeżeli w plecaku znajdziecie miejsce na szkło powiększające – zabierzcie je. Park Narodowy Bory Tucholskie jest czwarty pod względem „małości” dlatego nie będzie problemu, by do odkrywczej ekspedycji dodać jeszcze wytropienie śródlądowej wydmy.

Do zobaczenia na szlaku pa pa! Niezapomniana przygoda trwa!

Krystian Tyrański

PN Bory Tucholskie

Aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat parku (opłaty za wstęp, zniżki, zasady turystyki, bezpieczeństwa), zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Tematycznie

Powiązane Wpisy

Bieszczadzki Park Narodowy

Dzika Inspiracja W październiku szlak Dzikiej Odysei wiedzie przez kolejny górski park – tym razem chroniący Wschodnie Karpaty – Bieszczadzki Park Narodowy. Tu na każdego

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy

Dzika Inspiracja Drugą Księgę Przygód Dzikiej Odysei warto rozpocząć w Babiogórskim Parku Narodowym, który urzeknie swoim górskim klimatem i w którym będzie można zobaczyć jak

Park Narodowy Gór Stołowych

Dzika Inspiracja Wyruszcie do górskiej krainy zrodzonej z morza. Eksplorujcie jedyny geologiczny park narodowy w Polsce i odkrywajcie tajemnice jak czas, woda i wiatr rzeźbią

Park Narodowy Ujście Warty

Dzika Inspiracja Poczujcie siłę skrzydlatych wędrowców. Dzikie gęsi i żurawie tak jak Wy wyruszają w daleką drogę. Wczesnym rankiem lub wieczorem spotykajcie się z dzikimi